Ο Παναθηναϊκός πήρε το ντέρμπι με ανατροπή

Έκτη σερί νίκη για τον Παναθηναϊκό επί του Ολυμπιακού που δεν χάνει απέναντί του ούτε από 0-2 σετ. Ο κόσμος τον έσπρωξε σε μια τρελή ανατροπή με 3-2 που τον κρατά γερά στη μάχη της πρωτιάς. Τρομερό ματς-διαφήμιση, πολύ ανεβασμένος φέτος ο ΟΣΦΠ του Τζουλιάνι, έφυγε με ένα βαθμό από το Μαρούσι.

Μεγάλη νίκη με τεράστια ανατροπή κατάφερε να πάρει ο Παναθηναϊκός, με σκορ 3-2 (21-25, 24-26, 25-22, 25-22, 15-10), κόντρα στον Ολυμπιακό, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Volley League. O Παναθηναϊκός, διεύρυνε το νικηφόρο του σερί επί του αιώνιου αντιπάλου του σε 6-0 και μείωσε τρεις βαθμούς από την κορυφή του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση παίρνοντας προβάδισμα  (1-3), ωστόσο ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση παίρνοντας κεφάλι στο σκορ (6-4).

Ο Ολυμπιακός με τον Ινταλγκο στο σέρβις κατάφερε να ισοφαρίσει σε 6-6, μπαίνοντας ξανά μπροστά στο σκορ (6-7). Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι όντας σε θέση οδηγού, κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμα της, φτάνοντας στο +5 τρεις πόντους μακριά από την κατάκτηση του σετ (18-23).

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, μειώνοντας σε 23-21, όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε να κλείσει το σετ με σκορ 25-22.

Στην επανάληψη, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν ξανά παίρνοντας το προβάδισμα, με τον Παναθηναϊκός ν' απαντά αποκτώντας προβάδισμα τριών πόντων (7-4). Μέχρι τα μέσα του σετ, οι «πράσινοι» ήταν μπροστά στο σκορ, με τον Ολυμπιακό ν' ανατρέπει το εις βάρος του σκορ (13-15).

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν τέσσερις πόντους πριν την κατάκτηση του σετ, όντας στο +4 (17-21), ωστόσο οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ανέτρεψαν το σκορ, φτάνοντας σε set ball (24-22). Όμως τον τελευταίο λόγο είχαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι με δύο μπλοκ του Κουμεντάκη ισοφάρισα (24-24) και στη συνέχεια με δύο ακόμη πόντους πήραν το σετ με σκορ 26-24 για το 2-0 στα σετ.

Ο Παναθηναϊκός όντας πίσω 2-0 στα σετ κλήθηκε να αντιδράσει στο τρίτο. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είχαν το προβάδισμα από την αρχή του σετ (6-3), το οποίο στη συνέχεια διεύρυναν φτάνοντας στο +5 (15-10). Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει στους δύο πόντους (17-15), αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν τη διαφορά στο +7 (22-15). Το 2-1 και η κατάκτηση του σετ ήρθε από τον Παναθηναϊκό με σκορ 25-22, με τον Ολυμπιακό να μειώνει προσωρινά σε 22-20.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, στην αρχή του τέταρτου σετ, βρέθηκαν πίσω στο σκορ (2-5), με τον Ολυμπιακό να διατηρεί τους τρεις πόντους διαφορά (9-12). Ο Παναθηναϊκός, μείωσε ξανά στο ελάχιστο και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 19-19, παίρνοντας θέση οδηγού αμέσως μετά (20-19).

Από εκεί και πέρα, το «τριφύλλι» δεν έχασε το προβάδισμα, φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με σκορ 25-22, οδηγώντας το παιχνίδι σε διαδικασία tie-break.

Στο τελευταίο και πιο κρίσιμο σετ του αγώνα, οι «πράσινοι» μπήκαν με φόρα από το προηγούμενο κερδισμένο σετ, αποκτώντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων (6-2). Ο Ολυμπιακός βρήκε απαντήσεις στο σερί του Παναθηναϊκού, μειώνοντας στο ελάχιστο (7-6), με τους γηπεδούχους να... τρέχουν ξανά ένα επιθετικό σερί και να φτάνουν στο +3 (9-6). Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φτάσει δύο πόντους από την κατάκτηση του σετ, διατηρώντας το +3 (13-10) για να κάνει το απαραίτητο σερί (15-10) και να υπογράψει μία τεράστια ανατροπή και μία νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό με 3-2 σετ.

Τα σετ: 21-25, 24-26, 25-22, 25-22, 15-10

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 17 (12/25 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 50% υπ. - 29% άριστες), Πετρέας 8 (3/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γιάκομπσεν 5 (1/1 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (10/15 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 9 (6/20 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 68% υπ. - 38% άριστες), Ερνάντεζ 20 (18/40 επ., 2 άσσοι) / Ζήσης (λ, 58% υπ. - 32% άριστες), Μπάσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 11 (3/11 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Στερν 14 (12/36 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 18 (12/26 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ, 79% υπ. - 54% άριστες), Τράβιτσα 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λινάρδος 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 20 (19/32 επ., 1 μπλοκ, 21% υπ. - 14% άριστες) / Δαλακούρας (λ, 46% υπ. - 22% άριστες), Παπαγγελόπουλος, Χανδρινός 2 (2/4 επ.).