Πάλεψαν σαν "λιοντάρια", αλλά δεν τα κατάφεραν τα κορίτσια του Ολυμπιακού

Παρά την υπερπροσπάθεια που κατέβαλαν οι «ερυθρόλευκες», ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να κατακτήσει το 4ο Champions League της ιστορίας του, χάνοντας με 16-10 από την Σαμπαντέλ στον μεγάλο τελικό!

Το ματς:
Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να αστοχούν, αλλά και να κάνουν λάθη στις πρώτες τους επιθέσεις. Η Σαμπαντέλ άνοιξε το σκορ στο 2’ με την Γκιουστίνι, την ίδια ώρα όπου ο Ολυμπιακός είχε κακές και αργές επιθέσεις με τις Ελευθεριάδου και Ελευθερία Πλευρίτου. Παρ’ όλα αυτά, η Ιωάννα Σταματοπούλου ήταν εξαιρετική κάτω από τα γκολπόστ και με σπουδαίες επεμβάσεις, ανάμεσά τους και ένα πέναλτι (!), κράτησε τις «ερυθρόλευκες» μέσα στο ματς. Στο 7’, η Χριστίνα Σιούτη σκόραρε στον παίκτη παραπάνω για το 1-1, προτού η Κασάδο απαντήσει στα «καπάκια» για το 2-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου οκταλέπτου.

Δυναμική ήταν η εκκίνηση της ελληνικής ομάδας στο δεύτερο οκτάλεπτο, με τη Βασιλική Πλευρίτου και τη Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη να βρίσκουν δίχτυα στο πρώτο 3λεπτο, για το πρώτο «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στον τελικό (2-3)! Από τα μέσα της περιόδου και μέχρι το ημίχρονο ωστόσο, η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη υπέστη πρωτοφανής καθίζηση. Οι κακές επιστροφές στην άμυνα, επέτρεψαν στην Σαμπαντέλ να βρει τέσσερα γκολ σε ισάριθμες διαδοχικές επιθέσεις για το 6-3, με την Τριχά να μειώνει προσωρινά σε 6-4, προτού η Σαμπαντέλ κλείσει το οκτάλεπτο στο +3 (7-4) με τέρμα της Γκονζάλες.

Η ολιγόλεπτη διακοπή του πρώτου ημιχρόνου, φάνηκε να «αφυπνίζει» τις «ερυθρόλευκες», οι οποίες μπήκαν στην πισίνα συγκεντρωμένες και αποφασισμένες για την ανατροπή. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα στα μπλοκ, αλλά και με την Βασιλική Πλευρίτου και την Ιωάννα Χυριδιώτη να πετυχαίνουν δύο εκπληκτικά γκολ, οι Πειραιώτες μείωσαν σε 7-6 στο πρώτο δίλεπτο του τρίτου οκταλέπτου, αλλά και σε 8-7 στα μέσα της περιόδου με νέο γκολ της Β. Πλευρίτου.

Σαμπαντέλ-Ολυμπιακός 16-10: Έχασαν στον τελικό του Champions League οι ερυθρόλευκες

Και ενώ όλα έδειχναν πως το μομέντουμ και η ψυχολογία είχε γυρίσει προς την πλευρά του Ολυμπιακού, το σύνολο του Νταβίντ Πάλμα πάτησε το πόδι στο «γκάζι», χτίζοντας μεγάλες διαφορές. Εκμεταλλευόμενοι τα λάθη, αλλά και την ποιότητα της Γκουιστίνι και τις Φαν ντερ Σλοτ, οι Ισπανίδες βρήκαν πέντε αναπάντητα γκολ, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +6 για το 13-7 του οκταλέπτου.