Πάλεψε, αλλά υποκλίθηκε στην ανωτερότητα του Τζόκοβιτς ο Τσιτσιπάς

Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στον Νόβακ Τζόκοβιτς ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος γνώρισε την ήττα με 2-1 σετ (4-6, 7-5, 7-5) στα προημιτελικά του Italian Open.

Σε έναν αγώνα που άρχισε την Παρασκευή (14/5) και ολοκληρώθηκε το Σάββατο (15/5) -ύστερα από 3 ώρες 16 λεπτά- λόγω έντονης βροχόπτωσης. Με τον Έλληνα τενίστα να μην καταφέρει να υπερασπιστεί το προβάδισμά του από την πρώτη μέρα, αν και βρέθηκε μια «ανάσα» από την πρόκριση, καθώς το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης πραγματοποίησε -με εκπληκτικές άμυνες- ανατροπές στα δύο τελευταία σετ.

Πλέον, ο Τζόκοβιτς καλείται να αντιμετωπίσει στις 19:30 για τους «4» τον νικητή του ζευγαριού Ρούμπλεφ-Σονέγκο, τη στιγμή που τον έτερο ημιτελικό συνθέτουν οι Ναδάλ και Οπέλκα.

Το παιχνίδι:

O Νο5 στην παγκόσμια κατάταξη, Στέφανος Τσιτσιπάς, είχε κερδίσει από χθες το πρώτο σετ (6-4), ενώ στο δεύτερο προηγούταν με 2-1 στα γκέιμς. Έχοντας πάρει, λοιπόν, φόρα έκανε το 3-1, κράτησε το σερβίς του για το 4-2, με τον Τζόκοβιτς όμως να μειώνει με συνοπτικές διαδικασίες σε 4-3. Έκτοτε εξελίχθηκε ένα απίστευτο ντέρμπι για το 5-5, με τον 33χρονο Σέρβο να παίζει μεγάλο τένις κάνοντας το 6-5 και παίρνοντας ψυχολογία. Με back-to-back σετ πόιντς ο Τζόκοβιτς κατάφερε να πάρει το σετ (7-5) και να πάει τον αγώνα στο τρίτο.

Εκεί ξεκίνησε με πολύ καλό σερβίς κάνοντας το 1-0, με τον Στέφανο, ωστόσο, να φορτσάρει και να παίρνει «κεφάλι» με 3-1! Όμως, ενώ ο Έλληνας τενίστας πήγαινε για το 4-1, η τεράστια ποιότητα και οι φοβερές άμυνες του αντίπαλού του έφεραν αρχικά το 3-3 με μπρέικ και εν συνεχεία το 4-3 για το No1 της παγκόσμιας κατάταξης. Παρότι ο Τσιτσιπάς έδειχνε απογοητευμένος με την εν λόγω εξέλιξη, με κράτημα του σερβίς του και βγαίνοντας νικητής από ένα φοβερό rally πέρασε εκ νέου μπροστά για το 5-4. Τότε «μίλησαν» οι εκπληκτικές άμυνες του Τζόκοβιτς, οι οποίες έφεραν το 6-5 και εντέλει -ύστερα από μαζεμένα λάθη του Έλληνα τενίστα- το 7-5.