Δεν κατάλαβε πώς έχασε!

Ο Παναθηναϊκός έβαλε τα χέρια του και έβγαλε τα μάτια του στη Λυών αφού έχασε ένα δικό του ματς κάνοντας τα πάντα λάθος στο τελευταίο δεκάλεπτο! Δέχθηκε επιμέρους 29-15 στην 4η περίοδο και γνώρισε οδυνηρή ήττα από τη Βιλερμπάν με 79-78!

Αν είναι δυνατόν! Αφού ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να νικήσει και αυτό το παιχνίδι μακριά από το ΟΑΚΑ έχοντας προηγηθεί και με διαφορά 13 πόντων στο 30', είναι απορίας άξιο εάν και εφόσον θα καταφέρει να βγάλει από πάνω του την «κατάρα» των εκτός έδρας αγώνων! Και μάλιστα απέναντι στην -θεωρητικά πάντα- πιο αδύναμη ομάδα της EuroLeague.

Μια ομάδα η οποία ωστόσο μετράει ήδη το 2/2 στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση και μάλιστα απέναντι στις δύο ελληνικές ομάδες. Οι «πράσινοι» έκαναν τα... πάντα στην τελευταία περίοδο προκειμένου να χάσουν το παιχνίδι αφού δέχθηκαν ένα επιμέρους 29-15 και από εκεί που έμοιαζαν τα απόλυτα αφεντικά του ματς, βρέθηκαν στο σημείο να... τρέχουν και να μην φτάνουν. Έστω και αν βρισκόμαστε στο ξεκίνημα της σεζόν.

Μάλιστα ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα με 73-78 στο 01:16 πριν από το τέλος αλλά στο τέλος δέχθηκαν ένα σερί 6-0 και γνώρισε την πρώτη του φετινή ήττα. Κομβικό σημείο το λάθος του Φριντέτ στο 1:05 (μπρος-πίσω) με το σκορ στο 75-78, με τη Βιλερμπάν να ευστοχεί σε τρίποντο με τον Καουντί στα 53''.

Πηγή: gazzetta