Ο Παναθηναϊκός... έμεινε από δυνάμεις

Η απραξία των τριών εβδομάδων έπαιξε σημαντικό ρόλο για τον Παναθηναϊκό, που έμεινε από δυνάμεις στην τέταρτη περίοδο, ηττήθηκε από την Άλμπα στο Βερολίνο (74-65) και την είδε να τον πιάνει στις εννέα νίκες.

Ο Νέμανια Νέντοβιτς κι ο Λεωνίδας Κασελάκης έμειναν στην Αθήνα, μαζί με τον Μάριο Χεζόνια που μετράει αντίστροφα για το ντεμπούτο του, ο Παναθηναϊκός προερχόταν από αποχή τριών εβδομάδων και έπρεπε να αντιμετωπίσει την Άλμπα που είχε κι αυτή προβλήματα, είχε όμως και αγωνιστικό ρυθμό.

Οι πράσινοι είχαν τον έλεγχο στο πρώτο μέρος, έμειναν από δυνάμεις στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, δέχθηκαν τέσσερα τρίποντα από τον σέντερ Γιόχαν Τίμαν, βρέθηκαν στο -9 στο 33' και από εκεί και πέρα συμβιβάστηκαν με τη μοίρα τους (74-65) καθώς η απραξία των τριών εβδομάδων και οι εξασθενημένοι οργανισμοί των παικτών του Όντεντ Κάτας έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα για την 26η αγωνιστική της EuroLeague.

Στο 9-17 ανέβηκε η Άλμπα, στο 9-15 έπεσε ο Παναθηναϊκός που "χρωστάει" δύο αγώνες, στην Αγία Πετρούπολη με τη Ζενίτ και στη Μόσχα με την ΤΣΣΚΑ.

Ο MVP

Ο Γιόχαν Τίμαν. Χρήσιμος ρολίστας, ικανός να σκοράρει από μακριά, το έκανε στον απόλυτο βαθμό απέναντι στον Παναθηναϊκό το βράδυ της Παρασκευής. Έβαλε τέσσερα τρίποντα σε δύο λεπτά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, έκανε ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα με 16 πόντους, ήταν αυτός που γύρισε τούμπα το ματς και έδωσε την ώθηση που χρειαζόταν η Άλμπα για να πάρει την ένατη φετινή της νίκη.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου. Κακή εμφάνιση από τον ηγέτη του Παναθηναϊκού, που είχε επτά πόντους από 1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, τρεις ασίστ, πέντε λάθη και τρία φάουλ. Δεν βοήθησε την ομάδα του, δεν ήταν αποτελεσματικός και σίγουρα θα θέλει να ξεχάσει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα αυτή τη βραδιά.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 1/13 τρίποντα (1/6 - 0/7) έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να βάζει οκτώ πόντους από τα επτά λάθη της Άλμπα. Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν 2/15 τρίποντα και οι πράσινοι ένα εύστοχο σε εννέα προσπάθειες, αυτό του Δίπλαρου στο 17', είχαν όμως διπλάσιες ασίστ (5 - 10) για τα ίδια λάθη (9 - 9).

Στο β' μέρος η Άλμπα είχε 9/21 τρίποντα (!) και στο τέλος της βραδιάς ο Παναθηναϊκός είχε μείνει στα 7/23, με 18 λάθη και με την Άλμπα να πετυχαίνει 24 πόντους από αυτά τα "δώρα".

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Σαντ-Ρος, Παπαπέτρου, Γουάιτ, Μήτογλου, Όγκαστ άνοιξε το ματς ο Κάτας, με τους πράσινους να κρατούν το τέμπο χαμηλά (2-8 στο 4') με τρία κλεψίματα και με πίεση στην μπάλα. Ο Ρενέσες κάλεσε στο 4' το πρώτο timeout, δεν περίμενε το τηλεοπτικό, η ομάδα του έβγαλε αντίδραση και ένταση και πέρασε μπροστά (11-10) με επί μέρους 9-2 σε τρία λεπτά, αλλά είδε τους πράσινους να απαντούν με τον ίδιο τρόπο και να κλείνουν το δεκάλεπτο στο +6 (11-17). Ο Κάτας κοίταζε και ξανακοίταζε το 0/7 από την περιφέρεια, όμως τα τέσσερα κλεψίματα και τα επτά λάθη των Γερμανών είχαν παίξει σημαντικό ρόλο στην πρώτη περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να παίζει με ένταση στην άμυνα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι αλλαγές στα σκριν έστελναν συνεχώς ψηλά κορμιά στους περιφερειακούς της Άλμπα, ο Μήτογλου (15-25) κι ο Παπαπέτρου (17-27) κράτησαν τη διαφορά ψηλά και οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, όποιον κι αν έριχνε στο ματς ο Ρενέσες. Ο Δίπλαρος έβαλε το πρώτο τρίποντο των πράσινων στο 17' (23-30), ο Παπαγιάννης κάρφωσε στην επόμενη φάση για το 23-32 και αν δεν υπήρχε μια φάση στην οποία η Άλμπα πήρε πέντε πόντους από τρίποντο του Σίβα, φάουλ και βολές του Σίκμα για το 28-32, το σκορ του ημιχρόνου θα ήταν ακόμη πιο ευχάριστο για τους πρωταθλητές Ελλάδας.

Σαντ-Ρος από την αριστερή γωνία και Παπαπέτρου από το αριστερό φτερό έβαλαν σημαντικά σουτ για το 33-40 στο 23', ο Γουάιτ πέτυχε και τρίτο σερί για το 35-43, όμως οι γηπεδούχοι έκαναν σε εκείνο το σημείο την "επανάστασή" τους και με σερί 10-0 πέρασαν μπροστά χάρη στις προσπάθειες του Γκιφάι που σκόραρε από κοντινή και μακρινή απόσταση. Ο Μακ απάντησε με δύο δικά του τρίποντα για το 50-53 στο 28', αυτό ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου, με τον Παναθηναϊκό να αντέχει, αλλά να δείχνει ότι δεν μπορούσε να "βγάλει" όλο το ματς με την ίδια ένταση.

Με τον Τίμαν να βάζει το ένα σουτ πίσω από το άλλο στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η Άλμπα πέρασε μπροστά, έχτισε ένα προβάδισμα εννέα πόντων (64-55) από τα τέσσερα τρίποντα του αναπληρωματικού ψηλού της και δεν κοίταξε ποτέ ξανά προς τα πίσω, για να πάρει τη νίκη με 74-65, τόσο εύκολα όσο δείχνει το τελικό σκορ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Ζαμόισκι, Σεμές

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-17, 28-34, 50-53, 74-65

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Λο 11 (4/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σίβα 6 (1/7 σουτ), Γκιφάι 5 (1), Ντέλοου, Έρικσον 12 (2/2 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Μάτισεκ, Σνάιντερ 4, Φοντέκιο 8 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τίμαν 16 (1/1 δίποντο, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Σίκμα 6 (2/3 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λάμερς 6 (3/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Κάτας): Μακ 7 (2/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 8 (4/4 δίποντα), Μποχωρίδης, Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 7 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 5 λάθη), Δίπλαρος 3 (1), Καλαϊτζάκης 2, Γουάιτ 14 (4/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μήτογλου 9 (4/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπέντιλ 6 (2/5 δίποντα), Σαντ-Ρος 7 (2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 16/29 δίποντα, 11/36 τρίποντα, 9/9 βολές, 34 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 11 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 17/32 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 10/14 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 18 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 27η αγωνιστική η Άλμπα θα ταξιδέψει στην Αγία Πετρούπολη για να παίξει με τη Ζενίτ (2/3 στις 19:00), ενώ ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί τη Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ (2/3 στις 21:00).