«Πέταξε» στα προημιτελικά ο Τσιτσιπάς

Ολοένα και καλύτερος ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ξεπέρασε σε straight sets το εμπόδιο του Ντιέγκο Σβάρτσμαν και προκρίθηκε στην οκτάδα του Σινσινάτι για τρίτη σερί χρονιά.

Παρότι έκανε τα εύκολα δύσκολα στο τέλος ο 24χρονος τενίστας, λύγισε τον 30χρονο Αργεντινό (Νο.16) με 6-3, 6-3 σε 1 ώρα και 38 λεπτά και θα διεκδικήσει το εισιτήριο για τα ημιτελικά αύριο (19/8) κόντρα στον νικητή του αγώνα ανάμεσα στους Αμερικανούς Σεμπ Κόρντα και Τζον Ίσνερ.

Όπως και χθες απέναντι στον Φίλιπ Κραΐνοβιτς, ο Στεφ ήταν το «αφεντικό» σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τον αντίπαλό του.

Μπήκε, μάλιστα, πολύ δυνατά στο court και προηγήθηκε γρήγορα με 4-0, όμως ο Σβάρτσμαν βρήκε σε έναν βαθμό τον ρυθμό του και κατάφερε να πάρει δύο γκέιμ στη σειρά. Δεν τον άφησε, ωστόσο, να χαρεί και πολύ ο Στεφ, καθώς μετά από δύο χαμένα σετ πόιντ στο 5-2, «έγραψε» το 1-0 όταν πήρε τις μπάλες στα χέρια του στο 5-3.

Πήρε σύντομα κεφάλι και στο δεύτερο σετ (2-1) και παρά την προσπάθεια του Αργεντινού να ξαναμπεί στον αγώνα (είχε δύο μπρέικ πόιντ στο 3-2), ο Τσιτσιπάς σημείωσε νέο μπρέικ στο έβδομο γκέιμ και φάνηκε να καθαρίζει την πρόκριση.

Δεν μπόρεσε, πάντως, να εκμεταλλευτεί τα δύο ματς πόιντ όταν σέρβιρε στο 5-2, ωστόσο κατάφερε να σπάσει ξανά το ασταθές σερβίς του Σβαρτσμαν και να αποφύγει τους... μπελάδες.

Αξίζει να σημειωθεί ότι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο Αργεντινός διαμαρτυρόταν για coaching του Στέφανου, το οποίο επιτρέπεται μόνο όταν ο παίκτης είναι στην πλευρά του box του.

Ο Στεφ, λοιπόν, φιλοδοξεί να περάσει για τρίτη σερί χρονιά στα ημιτελικά, όπου πιθανός αντίπαλός του θα είναι ο Ντανίλ Μεντβέντεφ. Ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο, «συνεπής» στις σκληρές επιφάνειες, άφησε έξω με 7-5, 7-5 τον Ντένις Σαποβάλοφ και θα παίξει αύριο με τον Τέιλορ Φριτζ, που πέτυχε μεγάλη νίκη επί του Αντρέι Ρούμπλεφ με 6-7(4), 6-2, 7-5.