Πρόωρος αποκλεισμός για Τσιτσιπά

Μακριά από τον καλό του εαυτό ο Στέφανος Τσιτσιπάς, έπεσε σε έναν εξαιρετικό Κάσπερ Ρουντ και έμεινε εκτός προημιτελικών στη Μαδρίτη.

O 22χρονος Νορβηγός, Νο.22 στον κόσμο, επικράτησε με 7-6(4), 6-4 και πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη στην καριέρα του, αφού μέχρι σήμερα το ρεκόρ του κόντρα στο Top 5 ήταν 0-4.

Aξίζει να σημειωθεί, μάλιστα, ότι είναι ο πρώτος τενίστας φέτος που αφήνει τον Στεφ εκτός προημιτελικών οποιασδήποτε διοργάνωσης: σε επτά τουρνουά, ο Τσιτσιπάς είχε ισάριθμες προκρίσεις τουλάχιστον στην οκτάδα!

Η αλήθεια, βέβαια, είναι ότι ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας αγωνίζεται σχεδόν κάθε εβδομάδα και προχωράει βαθιά σε κάθε event, οπότε ήταν φυσικό να έρθει κάποια στιγμή και η ήττα... εκτός προγράμματος. Φάνηκε στο δεύτερο σετ ότι υπήρχε έλλειψη ενέργειας...

Το ματς, πάντως, ήταν ιδιαιτέρως κλειστό και είναι χαρακτηριστικό ότι οι δύο αντίπαλοι κέρδισαν από 65 πόντους! Στο πρώτο σετ δεν σημειώθηκε ούτε ένα μπρέικ πόιντ, με αποτέλεσμα να λυθούν οι διαφορές στο τάι μπρέικ, όπου ο Ρουντ πέρασε μπροστά με 6-3 και έγραψε το 1-0 στο δεύτερο σετ πόιντ του.

Κλειστό ήταν και το δεύτερο σετ, όμως ο Στεφ είχε ένα πολύ κακό service game στο 3-3 και ο νεαρός Νορβηγός δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη... Πέτυχε το μπρέικ, κράτησε το σερβίς του στο επόμενο γκέιμ (5-3) και χωρίς κανένα άγχος έκλεισε τον αγώνα όταν πήρε τις μπάλες στο 5-4. Χρειάστηκε συνολικά 93 λεπτά για να πανηγυρίσει τον τρίτο σερί προημιτελικό σε χωμάτινο Masters και στρέφει το βλέμμα στον επόμενο αντίπαλό του, τον Αλεξάντερ Μπούμπλικ.