Είχαν από ένα ημίχρονο, πήραν από ένα βαθμό

Αστέρας και ΑΕΚ είχαν από ένα καλό 45λεπτο, σκόραραν και οι δύο στο δεύτερο κι έμειναν στην ισοπαλία σε ένα ματς με καλές στιγμές.

O Αστέρας Τρίπολης υποδέχθηκε την ΑΕΚ για την ένατη αγωνιστική των playoffs της Super League Interwetten, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1. Ο Ανσαριφάρντ έδωσε το προβάδισμα για την Ένωση στο 56', με τον Κώτσιρα να ισοφαρίζει στο 64', σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι τέλους.

Η ΑΕΚ παρέμεινε στην τέταρτη θέση, έχοντας 59 βαθμούς, ούσα στο -1 από τον τρίτο Άρη, ο οποίος έχει 60. Η τρίτη θέση θα κριθεί στο μεταξύ τους παιχνίδι στο ΟΑΚΑ την επόμενη αγωνιστική. Ο Αστέρας Τρίπολης παρέμεινε οριστικά στην έκτη θέση, έχοντας 48 βαθμούς.

ΧΩΡΙΣ ΣΚΟΡ ΣΤΑ ΑΠΟΔΥΤΗΡΙΑ ΟΙ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και έψαξε με υπομονή να ανοίξει την άμυνα του Αστέρα, ο οποίος κάλυπτε με επιτυχία τα μετόπισθεν.

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήταν για τους Αρκάδες στο 14', όταν ο Ρόναλντ Γκόμεζ με εξαιρετική απευθεία εκτέλεση φάουλ, λίγο έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα προς την εστία με τον Αθανασιάδη να απομακρύνει με εξαιρετική επέμβαση.

Δύο λεπτά μετά ήταν η σειρά του Τάνκοβιτς να απειλήσει. Ο Σουηδός μεσοεπιθετικός βγήκε απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως ο Τσιφτσής του έκλεισε γρήγορα το οπτικό του πεδίο, με αποτέλεσμα να αποκρούσει την προσπάθεια του. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Αλμπάνης επιχείρησε το σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε ψηλά.

Στο 35' η ΑΕΚ απείλησε εκ νέου με τον Τάνκοβιτς. Ο 26χρονος μεσοεπιθετικός συνδυάστηκε πολύ ωραία με τον Σιμάνσκι, κινήθηκε προς την περιοχή από τον άξονα και με δυνατό συρτό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Τσιφτσή.

Ο Αστέρας απείλησε την εστία της ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους. Πρώτα με τον Μουνάφο με ωραίο διαγώνιο σουτ από τα δεξιά στο 44' και η καλύτερη εξ' αυτών με τον Μπαράλες στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, στη μοναδική φορά που τροφοδοτήθηκε εντός περιοχής της ΑΕΚ.

Ο Τιλίκα μπήκε ωραία στην αντίπαλη περιοχή από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής. Ο Μπαράλες επιχείρησε το σουτ με κοντινή προβολή, όμως ο Μπακάκης με καθοριστική επέμβαση γλίτωσε την Ένωση, ενώ η μπάλα βγήκε εκτός γηπέδου από τα πόδια του Αργεντινού φορ.