Εμπλεξε η ΑΕΚ, με το "αριστερό" ο Μιλόγεβιτς

Τα «παιδικά» λάθη των παικτών της, αλλά και τα διαιτητικά (ακυρώθηκε κανονικό γκολ) στοίχισαν στην ΑΕΚ, η οποία έχασε από μια ομάδα χαμηλής δυναμικότητας όπως η Βελέζ με 2-1 κι έκανε τα εύκολα-δύσκολα ενόψει της ρεβάνς! Ο Ανσαριφάρντ το γκολ της Ενωσης, δοκάρι ο Τζαβέλλας, ντεμπούτο για Αραούχο, Λε Ταλέκ.

Μπλεξίματα για την ΑΕΚ ενόψει της ρεβάνς στο ΟΑΚΑ σε μια εβδομάδα! Η Ένωση πραγματοποιώντας μια κάκιστη εμφάνιση στο Σαράγεβο γνώρισε την ήττα με 2-1 από τη Βελέζ και έβαλε σε μεγάλο κίνδυνο την πρόκριση για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Conference League αν και αποτελεί το φαβορί του ζευγαριού. Αυτό όμως δεν το απέδειξε στον αγωνιστικό χώρο του Γκρμπάβιτσα, όπου εμφανίστηκε επιπόλαιη... Ο Ανσαριφάρντ έβαλε μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ στο 12' με τους Βόσνιους να απαντούν δύο λεπτά αργότερα με ένα πανέμορφο γκολ του Πρσες. Η ΑΕΚ σωστά διαμαρτυρήθηκε για το λανθασμένα ακυρωθέν γκολ στο 42' μετά από σέντρα του Μάνταλου και προβολή του Ανσαριφάρντ και στο δεύτερο μέρος είδε τη Βελέζ με τον Ζαΐμοβιτς στο 52' να παίρνει το προβάδισμα και να κρατάει τη νίκη ως το τέλος. Ντεμπούτο για Αραούχο και Λε Ταλέκ.

Έτσι ξεκίνησε ο Μιλόγεβιτς
Ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς στο επίσημο ντεμπούτο του στον πάγκο της ΑΕΚ δεν επιφύλασσε κάποια έκπληξη παρατάσσοντας τον αναμενόμενο σχηματισμό του 4-2-3-1. Ο 51χρονος Σέρβος τεχνικός επέλεξε τον Τσιντώτα κάτω από την εστία αντί του Στάνκοβιτς, καθώς ο πρώτος είχε πάρει τα περισσότερα ματς της προετοιμασίας λόγω της λοίμωξης που είχε ταλαιπωρήσει τον Αυστριακό γκολκίπερ, και τον Σβάρνα ως παρτενέρ του Τζαβέλλα στο κέντρο της άμυνας, όπως είχε δοκιμάσει πριν το παιχνίδι. Λόπες και Μπακάκης ξεκίνησαν στα δύο άκρα της άμυνας, Σάκχοφ και Σιμάνσκι στο κέντρο, με τον Μάνταλο σε ελεύθερο ρόλο μπροστά τους. Αλμπάνης και Λιβάι Γκαρσία στο αριστερό και στο δεξί άκρο της επίθεσης και ο Ανσαριφάρντ στην κορυφή. Όσο για τους Λε Ταλέκ, Αραούχο και Βράνιες ήταν στον πάγκο. Άλλωστε, όπως είχαμε πει, η παρουσία των νέων μεταγραφικών αποκτημάτων στην ενδεκάδα θα αποτελούσε έκπληξη.

Νευρική η ΑΕΚ, όμως θα έπρεπε να ήταν μπροστά στο ημίχρονο
Η ΑΕΚ έκανε ένα κακό πρώτο μέρος. Οι κιτρινόμαυροι ήταν «σφιγμένοι», έκαναν αρκετά λάθη, ενώ ο άξονας δεν... τράβαγε με αποτέλεσμα η Βελέζ να φτάνει σχετικά εύκολα στα όρια της περιοχής της Ένωσης, η οποία ωστόσο κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στην πρώτη της φάση στο ματς. Ο Αλμπάνης με την κίνησή του τράβηξε πάνω του τους αντιπάλους και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος πλάσαρε τον Μπογκντάνοβιτς και έγραψε το 0-1 στο 12'.

Πριν καν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, δύο λεπτά αργότερα, η Βελέζ έφτασε στην ισοφάριση με μια γκολάρα του Πρσες. Ο μέσος των Βόσνιων βρήκε χώρο και έπιασε ένα φοβερό σουτ με λόμπα το οποίο ήταν αδύνατο να βγάλει ο Τσιντώτας ισοφαρίζοντας σε 1-1. Ο Μιλόγεβιτς ήταν εμφανώς εκνευρισμένος στον πάγκο, βλέποντας τους παίκτες του να μην βγάζουν συνεργασίες, και το κέντρο να «χωλαίνει» αφήνοντας χώρους. Κάπως έτσι μάλιστα θα μπορούσε να είχε έρθει και ένα δεύτερο γκολ από τη Βελέζ με τον Πρσες πάλι στο 32' να βρίσκει χώρο έξω από την περιοχή, αλλά τον Τσιντώτα να αποκρούει το σουτ πέφτοντας στη γωνία του.

Η ΑΕΚ πάντως δικαιούται να φωνάζει για τη φάση του 42' όταν ο Μάνταλος σέντραρε, ο Ανσαριφάρντ έκανε κίνηση για να βρει την μπάλα, η οποία κατέληξε στα δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο βοηθός σήλωσε τη σημαία υποδεικνύοντας σε θέση οφσάιντ τον Ιρανό επιθετικό. Από το ριπλέι ωστόσο φάνηκε πως ο Ανσαριφάρντ καλυπτόταν. VAR δεν υπήρχε, με συνέπεια το 1-1 να παραμείνει και τους ανθρώπους της ΑΕΚ, αλλά και τον Καρίμ να διαμαρτύρονται προς τον Βέλγο διαιτητή Νέιθαν Βερμπόομεν και τους βοηθούς του στο ημίχρονο.

Έφυγε ηττημένη από το Σαράγεβο και έμπλεξε!
Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους η ΑΕΚ άγγιξε ξανά το προβάδισμα. Ο Μάνταλος με εκτέλεση φάουλ έφερε την μπάλα στην περιοχή της Βελέζ και ο Τζαβέλλας έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να... ξυρίζει τη συμβολή των δοκαριών. Η άμυνα, ωστόσο, της ΑΕΚ θα την πλήγωνε τρία λεπτά αργότερα στο 52', λεπτό κατά το οποίο η Βελέζ από το... πουθενά πήρε το προβάδισμα. Ο Άντουσιτς έπαιξε κάθετα με τους κιτρινόμαυρους να μαρκάρουν με τα μάτια, η μπάλα στον Ζαΐμοβιτς και ο τελευταίος προ του Σβάρνα πλάσαρε τον Τσιντώτα και κάνοντας το 2-1 και την ανατροπή.

Κοντά στη συμπλήρωση μιας ώρας ο Μιλόγεβιτς άλλαξε όλη την αριστερή πλευρά με τους Λόπες και Αλμπάνη να δίνουν τη θέση τους στους Μιτάι και Τάνκοβιτς. Η ΑΕΚ, ωστόσο, δεν μπορούσε να αναπτυχθεί σωστά και να βγάλει φάσεις. Ο Μιλόγεβιτς δέκα λεπτά αργότερα έριξε στο ματς και τον Αραούχο, ο οποίος πήρε τη θέση του Ανσαριφάρντ, πραγματοποιώντας το ντεμπούτο του. Η δεύτερη καλή στιγμή της Ένωσης στο β' ημίχρονο ήρθε και πάλι από τον Τζαβέλλα, ο οποίος στο 74' μετά το κόρνερ του Μάνταλου έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα όμως να περνά δίπλα από το κάθετο του Μπογκντάνοβιτς.

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, η ΑΕΚ κινδύνεψε και με τρίτο τέρμα στο 78'. Παρότι η Βελέζ είχε δώσει χώρο στους κιτρινόμαυρους, μια σέντρα στην περιοχή της Ένωσης πήγε να καταλήξει στα δίχτυα, αλλά ο Τσιντώτας μπλόκαρε την κεφαλιά του Γκεοργκίεβιτς. Ένα λεπτό αργότερα το ντεμπούτο του έκανε και ο Λε Ταλέκ αντικαθιστώντας τον Σάκχοφ που είχε... ξεμείνει από καύσιμα. Ωστόσο, τίποτα δεν άλλαξε. Στις καθυστερήσεις ο Σιμάνσκι από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή σούταρε πάνω στον Μπογκντάνοβιτς, με την Ένωση να φεύγει ηττημένη από το Σαράγεβο και να μπλέκει πολύ τα πράγματα ενόψει της ρεβάνς...

Οι συνθέσεις:

Βελέζ (Φέτζα Ντούντιτς): Μπογκντάνοβιτς, Φερέιρα, Ίσιτς, Ζελίκοβιτς, Οβτσίνα, Χασάνοβιτς, Πρσες (73' Οσμνιτς), Αντουσιτς (69' Βεχάμποβιτς), Τσόσιτς (86' Ράντοβιτς), Μπραντάο (86' Ντεγιάνοβιτς), Ζαΐμοβιτς (69' Γκεοργκίεβιτς)

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Τσιντώτας, Λόπες (59' Μιτάι), Τζαβέλλας, Σβάρνας, Μπακάκης, Σάκχοφ (79' Λε Ταλέκ), Σιμάνσκι, Μάνταλος, Αλμπάνης (59' Τάνκοβιτς), Λιβάι Γκαρσία, Ανσαριφάρντ (69' Αραούχο)