Η ΑΕΚ πατάει γκάζι στο τελευταίο τρίτο των αγώνων

Η Ένωση ανεβάζει στροφές επιθετικά κυρίως στα δεύτερα ημίχρονα και το διάστημα 60' ως 90' αποτελεί το πιο παραγωγικό της από το ξεκίνημα της φετινής σεζόν.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το πρόγραμμα... βουνό που έχει μέχρι τα Χριστούγεννα σε Ελλάδα και Ευρώπη. Το 4-1 επί της ΑΕΛ στη Ριζούπολη ήταν το πρώτο βήμα σε μια σειρά αναμετρήσεων κάθε τρεις με τέσσερις μέρες που ακολουθεί για τον επόμενο μήνα. Οι κιτρινόμαυροι αφήνουν στην άκρη για λίγο το πρωτάθλημα και επικεντρώνονται στην αναμέτρηση της Πέμπτης κόντρα στη Ζόρια. Ένα επίσης must-win game προκειμένου η ΑΕΚ να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση από τον όμιλο του Europa League. Ευελπιστώντας την ίδια στιγμή η Λέστερ να περάσει με το διπλό από την Πορτογαλία κόντρα στην Μπράγκα, κάτι που θα βοηθήσει σημαντικά στις πιθανότητες πρόκρισης για τους κιτρινόμαυρους.

Συγκέντρωση και νοοτροπία νικητή και στην Ευρώπη

Η Ζόρια αποτελεί την αντίπαλο την οποία η ΑΕΚ «καθάρισε» σχετικά εύκολα από το πρώτο ημίχρονο στην αναμέτρηση της Ουκρανίας. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι η Ένωση πρέπει να επαναπαυτεί. Καλείται να εμφανιστεί απόλυτα συγκεντρωμένη και με τη νοοτροπία του νικητή που έχει ζητήσει ο Μάσιμο Καρέρα από τους παίκτες του. Ο Ιταλός τεχνικός έχει καταστήσει σαφές στους ποδοσφαιριστές του τόσο πριν τη διακοπή, όσο και με την επανέναρξη των αγωνιστικών υποχρεώσεων ότι κάθε ματς είναι σαν τελικός και έτσι οφείλουν να το βλέπουν όλοι ώστε η ομάδα να παραμείνει εντός των στόχων που έχει θέσει.

Από το 60' ως το 90' βλέπουμε την πιο παραγωγική ΑΕΚ

Το αν η ΑΕΚ καταφέρει να φτάσει σε μία δεύτερη σερί νίκη επί της Ζόρια και πάλι με σχετική ευκολία, είναι κάτι που μένει να φανεί το βράδυ της Πέμπτης στο ΟΑΚΑ. Αυτό στο οποίο αξίζει πάντως να εστιάσουμε μετά τα 12 φετινά ματς της Ένωσης σε Super League Interwetten και Europa League είναι το διάστημα κατά το οποίο η ΑΕΚ γίνεται πιο παραγωγική και πιο αποτελεσματική μέσα στα παιχνίδια. Κάτι που έχει τη σημασία του και για την ευρωπαϊκή αναμέτρηση που ακολουθεί αλλά και γενικότερα.

Η ΑΕΚ του Καρέρα, σύμφωνα με τα ως τώρα πεπραγμένα της φετινής σεζόν, συνηθίζει να ανεβάζει στροφές επιθετικά και να βρίσκει λύσεις στα δεύτερα ημίχρονα και κυρίως στο τελευταίο τρίτο των αναμετρήσεων. Δηλαδή από το διάστημα 60' ως 90', το οποίο αποτελεί το πιο παραγωγικό κομμάτι των κιτρινόμαυρων. Όταν λοιπόν οι άλλοι... σβήνουν, η ΑΕΚ... πατάει το πόδι στο γκάζι. Εξαίρεση αποτελεί η αναμέτρηση με τη Λέστερ, όπου το δυνατό διάστημα της Ένωσης ήταν από την αρχή του δευτέρου μέρους ως το 60' όπου θα μπορούσε ακόμα και να είχε ισοφαρίσει.

Από τα 21 γκολ που έχει σημειώσει η ΑΕΚ στα 12 παιχνίδια που έχει δώσει τη φετινή σεζόν, τα 15 τέρματα έχουν σημειωθεί στο δεύτερο μέρος και μόλις έξι στο πρώτο ημίχρονο. Ειδικότερα από τα 15 κιτρινόμαυρα γκολ που έρχονται στο δεύτερο μέρος, τα 12 από αυτά έχουν επιτευχθεί από το 60' και έπειτα και τρία στο διάστημα 45' με 60'. Μάλιστα στο τελευταίο 20λεπτο των αναμετρήσεων, δηλαδή από το 70' και μετά η ΑΕΚ έχει βρει εννιά φορές τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα!

Πέντε από τις οκτώ νίκες κρίθηκαν σε αυτό το διάστημα

Η παραγωγικότητα και η αποτελεσματικότητα που επιδεικνύει η ομάδα του Καρέρα στα δεύτερα ημίχρονα των φετινών της αναμετρήσεων αντικατοπτρίζονται φυσικά και στα αποτελέσματα. Από τις οκτώ νίκες που έχει πανηγυρίσει η ΑΕΚ σε Ελλάδα και Ευρώπη φέτος, οι πέντε από αυτές έχουν κριθεί στο δεύτερο μέρος και στο σούπερ παραγωγικό διάστημα της Ένωσης από το 60' ως το 90' όπως αναφέραμε. Απέναντι σε Παναιτωλικό (68' Λιβάια, 87' Μάνταλος), Σεντ Γκάλεν (72' Ολιβέιρα), Βόλφσμπουργκ (64' Σιμόες, 94' Ανσαριφάρντ), ΟΦΗ (74' Σάκχοφ) και ΑΕΛ (72' Ανσαριφάρντ, 78' Σιμόες, 89' Γαλανόπουλος) η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα, καθαρίζοντας με νίκες στο τελευταίο τρίτο των αναμετρήσεων.

Σε τρεις από τις οκτώ νίκες της ως τώρα απέναντι σε Λαμία (14' Γκαρσία), ΠΑΣ Γιάννινα (16' Ανσαριφάρντ) και Ζόρια (6' Τάνκοβιτς, 34' Μάνταλος) η ΑΕΚ είχε πάει μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο, κάτι που είχε συμβεί και με τον ΠΑΟΚ (23' Ανσαριφάρντ) σε ένα ματς ωστόσο που δέχθηκε την ισοφάριση στο τέλος. Όσο για τις τρεις ήττες από Ατρόμητο, Μπράγκα και Λέστερ, η ΑΕΚ είχε βρεθεί πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος. Κάτι που είχε συμβεί και με τη Βόλφσμπουργκ, όπου η Ένωση κατάφερε στο δεύτερο 45λεπτο τη μεγάλη υπέρβαση και ανατροπή για την πρόκριση στους ομίλους του Europa League.

Εν κατακλείδι...

Η ΑΕΚ λοιπόν μέχρι στιγμής βρίσκει λύσεις και πετυχαίνει τον στόχο της στα δεύτερα ημίχρονα. Ένα σημαντικό «όπλο», αν και σε παιχνίδια του ελληνικού πρωταθλήματος απέναντι σε «μικρομεσαίους» αντιπάλους έχει αποδειχθεί ότι όσο νωρίτερα ξεκλειδώνει κάποιος τις αντίπαλες άμυνες τόσο πιο εύκολα και σίγουρα λιγότερο αγχωτικά επιτυγχάνει τον σκοπό του. Κλείνοντας ενδιαφέρον παρουσιάζει και η σύγκριση των πρώτων και των δεύτερων 45λεπτων σχετικά με τα τελικά αποτελέσματα των κιτρινόμαυρων. Στα πρώτα ημίχρονα η εικόνα είναι μοιρασμένη με την ΑΕΚ να έχει πάει τέσσερις φορές μπροστά στο σκορ, τέσσερα ματς να είναι ισόπαλα και τέσσερις φορές πίσω στο σκορ. Στο τέλος οκτώ φορές έχει πανηγυρίσει τη νίκη, ένα ματς έχει λήξει ισόπαλο και τρεις φορές η ΑΕΚ έχει γνωρίσει την ήττα στα 12 φετινά της παιχνίδια.