Ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης με Γκαρσία

Ο Λιβάι Γκαρσία σκόραρε στο 88' και με το 2-0 η ΑΕΚ έκανε πιο ξεκάθαρη την υπόθεση πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος κόντρα στον Απόλλωνα. Ο Σιμάνσκι άνοιξε το σκορ για την Ένωση.

Με ένα γκολ στην αρχή από τον Σιμάνσκι (7') και ένα στο τέλος από τον Λιβάι Γκαρσία (88') η ΑΕΚ, που παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα της, πήρε ένα σαφές προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του Κυπέλλου νικώντας με 2-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης στο ΟΑΚΑ. Η Ένωση πραγματοποίησε ένα καλό πρώτο μέρος, ωστόσο στο δεύτερο δεν είχε καθόλου δημιουργία και ένταση. Ανασταλτικά, ωστόσο, οι παίκτες του Χιμένεθ δεν είχαν πάλι σχεδόν κανένα πρόβλημα, απέναντι σε έναν Απόλλωνα Σμύρνης ο οποίος στο δεύτερο 45λεπτο ανέβασε απόδοση αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει να δεχθεί το δεύτερο γκολ.

Έτσι ξεκίνησαν Χιμένεθ και Παράσχος
Ο Μανόλο Χιμένεθ προχώρησε σε rotation, όπως αναμενόταν άλλωστε, στο αρχικό σχήμα πραγματοποιώντας επτά αλλαγές σε σχέση με την ενδεκάδα που ξεκίνησε το ματς με τον Ατρόμητο. Ο Τσιντώτας επέστρεψε κάτω από την εστία, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτελούσαν οι Λόπες, Λάτσι, Σβάρνας και Ραντόνια, με τον 19χρονο Βόσνιο στο ντεμπούτο του. Στον άξονα ήταν η τριάδα των Σιμάνσκι, Γαλανόπουλου και Σάκχοφ, με τον Αλμπάνη στο αριστερό άκρο της επίθεσης, τον Τάνκοβιτς στο δεξί και στην κορυφή τον Ολιβέιρα. Αλλαγές στην ενδεκάδα είχε και ο Γιώργος Παράσχος στον Απόλλωνα, ο οποίος επίσης παρατάχθηκε με 4-3-3. Ο Κότσαρης ήταν στο τέρμα, τετράδα στην άμυνα οι Βιτλής, Λισγάρας, Κάλισιρ και Τσαμπούρης, στον άξονα οι Φατιόν, Κιτόκο και Μπεντινέλι, στα άκρα Χουχούμης και Καραγκούνης και στην κορυφή ο Βάρκας.

Προβάδισμα νωρίς με Σιμάνσκι
Η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησε από το ξεκίνημα στον χώρο της μεσαίας γραμμής με τους Γαλανόπουλο, Σιμάνσκι και Σάκχοφ και δημιουργούσε παιχνίδι είτε με τον Αλμπάνη είτε με τον Τάνκοβιτς οι οποίοι συνέκλιναν προς το κέντρο. Μόλις στο 7' οι κιτρινόμαυροι πήραν το προβάδισμα όταν ο Τάνκοβιτς γέμισε μέσα στην περιοχή του Απόλλωνα, ο Λόπες στο δεύτερο δοκάρι πήρε την κεφαλιά, ο Ολιβέιρα προσπάθησε να μπει στη φάση, αλλά τελικά ο Σιμάνσκι ήταν εκείνος που από κοντά έκανε το 1-0.

Η μοναδική πραγματική απειλή της άμυνας της Ένωσης στο πρώτο μέρος ήρθε στο 10' έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τσαμπούρη και προβολή του Φατιόν (από θέση οφσάιντ, χωρίς ωστόσο δυνατότητα ελέγχου μιας και στο Κύπελλο δεν υπάρχει VAR) που απέκρουσε ο Τσιντώτας, ο οποίος στην εξέλιξη της φάσης κέρδισε φάουλ από τον Κάλισιρ. Ο Τάνκοβιτς που ήταν ιδιαίτερα κινητικός πήγε να βγάλει ασίστ στο 15' για τον Ολιβέιρα, αλλά ο τελευταίος άργησε να πλασάρει τον Κότσαρη.

Οι παίκτες του Χιμένεθ κρατούσαν τον Απόλλωνα μακριά από την εστία του Τσιντώτα και θα μπορούσαν να είχαν βρει και ένα δεύτερο γκολ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια. Στο 31' και στο 33' δύο διαγώνια σουτ από Λόπες και Τάνκοβιτς αντίστοιχα πέρασαν δίπλα από το κάθετο.

Ακίνδυνη ΑΕΚ, αλλά ο Γκαρσία βρήκε το δεύτερο γκολ στο τέλος
Η ΑΕΚ δεν μπήκε με... νεύρο στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα ο Απόλλων να το εκμεταλλευτεί και να πάρει μέτρα στο γήπεδο, χωρίς όμως να καταφέρει να φανεί απειλητικός. Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Χιμένεθ άλλαξε τα άκρα του με τους Μαχαίρα και Λιβάια να αντικαθιστούν Αλμπάνη και Τάνκοβιτς αντίστοιχα. Η ΑΕΚ πήρε την κατοχή της μπάλας από το σημείο αυτό και έπειτα ωστόσο στην τελική προσπάθεια ήθελε το κάτι παραπάνω για να βγάλει φάσεις.

Ο Χιμένεθ προχώρησε σε ακόμα δύο αλλαγές με τους Μάνταλο και Γκαρσία να περνάνε αντί των Γαλανόπουλου και Ολιβέιρα, με τον Λιβάια να αγωνίζεται στην κορυφή, ενώ και ο Παράσχος έριξε στο παιχνίδι τους Τσιλούλη, Λαγό και Μουνιέ φρεσκάροντας την ομάδα του. Οι κιτρινόμαυροι συνέχιζαν να απογοητεύουν μεσοεπιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο μη μπορώντας να δημιουργήσουν. Έπρεπε να φτάσουμε στο 79' για να κάνει την πρώτη της καλή στιγμή η ΑΕΚ όταν ο Γκαρσία γέμισε αλλά ο Σάκχοφ με προβολή από πλεονεκτική θέση δεν βρήκε στόχο.

Δύο λεπτά όμως πριν τη συμπλήρωση των 90' η ΑΕΚ βρήκε το δεύτερο γκολ που της δίνει «αέρα» πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στη Ριζούπολη. Ο Λιβάια πίεσε τον Λισγάρα, εκείνος δεν κατάφερε να απομακρύνει σωστά με το κεφάλι με αποτέλεσμα ο Μάνταλος να γίνει κάτοχος, να βγάλει την κάθετη στον Γκαρσία και εκείνος με πλασέ να τελειώσει τη φάση γράφοντας το τελικό 2-0.

MVP: Ο Σιμάνσκι, ο οποίος πέρα από το γκολ, έβγαλε τρεξίματα και ενέργεια στον χώρο της μεσαίας γραμμής της ΑΕΚ.

Στο ύψος τους: Ακόμα ένα σταθερό ματς με καλές τοποθετήσεις από τον Λάτσι στην άμυνα της ΑΕΚ, ενώ θετικό ντεμπούτο έκανε ο Ραντόνια. Από τον Απόλλωνα Σμύρνης ο Κάλισιρ είχε ένα αξιοπρεπές ντεμπούτο στο κέντρο της αμυντικής γραμμής.

Ο αδύναμος κρίκος: Κιτόκο και Φατιόν στον χώρο της μεσαίας γραμμής έχασαν τη μάχη στο πρώτο μέρος και αντικαταστάθηκαν στη συνέχεια στο δεύτερο.

Η γκάφα: Η λάθος απομάκρυνση του Λισγάρα (υπό την πίεση του Λιβάια) από την οποία ξεκίνησε το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ.

Το στραγάλι: Ο Τσακαλίδης δεν είχε κάποια δύσκολη φάση στο παιχνίδι.

Το ταμείο του gazzetta.gr: Η Ένωση απέκτησε σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης με το 2-0 ενόψει της ρεβάνς στη Ριζούπολη. Ο Χιμένεθ έκανε πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα του, αλλά οι κιτρινόμαυροι ξανά δεν απειλήθηκαν έχοντας σωστή ανασταλτική λειτουργία για ακόμα ένα παιχνίδι υπό τις οδηγίες του Σεβιγιάνου τεχνικού. Η ΑΕΚ είχε ένα καλό πρώτο μέρος παίρνοντας προβάδισμα νωρίς, ωστόσο στο δεύτερο δεν είχε καθόλου δημιουργία και ένταση, αλλά τελικά βρήκε ένα δεύτερο γκολ στο τέλος. Ο Απόλλων Σμύρνης έχασε τη μάχη του κέντρου στο πρώτο μέρος, όμως στο δεύτερο μέρος έβγαλε περισσότερη ενέργεια και το πάλεψε.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Λόπες, Λάτσι, Σβάρνας, Ραντόνια, Σιμάνσκι (85' Σιμόες), Γαλανόπουλος (65' Μάνταλος), Σάκχοφ, Αλμπάνης (56' Μαχαίρας), Τάνκοβιτς (55' Λιβάια), Ολιβέιρα (65' Γκαρσία)

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Κότσαρης, Βιτλής (64' Τσιλούλης), Λισγάρας, Κάλισιρ, Τσαμπούρης, Κιτόκο (64' Λαγός), Φατιόν (46' Σλίβκα), Μπεντινέλι (78' Κραγιόπουλος), Χουχούμης, Καραγκούνης (64' Μουνιέ), Βάρκας