Άντεξε στη Λάρισα και έμεινε αήττητος ο Ιστορικός

Ο Πανιώνιος έμεινε με δέκα παίκτες στο 31' λόγω αποβολής του Ντομίνγκες, αλλά κατάφερε να αντέξει στη Λάρισα κόντρα στην ΑΕΛ και να πανηγυρίσει σπουδαίο βαθμό στην προσπάθεια για παραμονή στη Super League.

Για την 5η αγωνιστική των playouts ΑΕΛ και Πανιώνιος έμειναν στο 0-0 στο AEL FC Arena. Ανώτεροι οι γηπεδούχοι που έπαιζαν για περισσότερα από 70 λεπτά με παίκτη περισσότερο. Ο Ιστορικός άντεξε και παρέμεινε αήττητος στο μίνι πρωτάθλημα, μετρώντας πλέον τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες.

Οι "κυανέρυθροι" συνεχίζουν να αποτελούν την καλύτερη άμυνα στα playouts, έχοντας δεχτεί ένα γκολ, αυτό από την Ξάνθη με πέναλτι.

ΑΠΟ ΤΟ 31' ΜΕ ΠΑΙΚΤΗ ΛΙΓΟΤΕΡΟ
Η ΑΕΛ ήταν βαθμολογικά αδιάφορη, ενώ ο Πανιώνιος "καιγόταν" για βαθμό ή βαθμούς, ώστε να δώσει συνέχεια στο φοβερό σερί του στα playouts. Η μοναδική αλλαγή που έκανε ο Βόκολος σε σχέση με το νικηφόρο ματς με την Ξάνθη ήταν η χρησιμοποίηση του Οικονομίδη αντί του Παπαγεωργίου. Αυτός ήταν και ο πρώτος που απείλησε για την ομάδα της Νέας Σμύρνης, με το σουτ έξω από την περιοχή που πέρασε πάνω από το δοκάρι.

Είχε μπόλικη ταχύτητα από τα άκρα ο Πανιώνιος με Λυμπεράκη και Οικονομίδη, αλλά τα σχέδιά του ανατράπηκαν στο 31', όταν ο Ντομίνγκες δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Τόρζε και αποβλήθηκε! Ήταν μια φάση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών, αφού αποβλήθηκε ο διευθυντής του ποδοσφαιρικού τμήματος, Νίκος Ζαμάνης, ενώ κίτρινη δόθηκε στον γενικό αρχηγό Δημήτρη Ναλιτζή.

Η "ΘΥΣΙΑ" ΤΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗ ΚΑΙ ΤΟ ΔΟΚΑΡΙ ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ
Ο Λεωνίδας Βόκολος αναγκάστηκε να περάσει στον αγώνα κεντρικό αμυντικό για να "μπαλώσει" το κενό που άφησε ο Βραζιλιάνος. Ως εκ τούτου θυσίασε τον Οικονομίδη για να βάλει στον αγώνα τον Ευαγγέλου και η διάταξη έγινε 4-4-1, με μοναδικό προωθημένο τον Τσιλούλη. Παρότι οι Νεοσμυρνιώτες κλήθηκαν να παίξουν με παίκτη λιγότερο, μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα έχασαν τεράστια ευκαιρία για να σκοράρουν, αλλά ο Μπέρτος με καίριο τάκλινγκ σταμάτησε το δυνατό σουτ του Λυμπεράκη από κοντά.

Η απάντηση των "βυσσυνί" ήρθε στο 38', όταν ο φορ Παπάζογλου βρέθηκε σε θέση βολής, σούταρε και μετά το τάκλινγκ του Ευαγγέλου η μπάλα κατέληξε στο δεξί δοκάρι και κόρνερ. Η ΑΕΛ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με κατοχή 54% και με μία τελική περισσότερη (3-2).

ΣΤΟ ΜΙΣΟ ΓΗΠΕΔΟ
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Η ΑΕΛ περιόρισε τον Πανιώνιο στο δικό του μισό. Οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου αναζητούσαν τρόπο να φτάσουν στο γκολ, χτυπώντας από τα άκρα και από τον άξονα. Ο τερματοφύλακας Κότνικ είχε μπόλικη δουλειά για να κρατήσει την εστία του απαραβίαστη. Τα κατάφερε ακόμη κι όταν δεν έκανε τις καλύτερες δυνατές εξόδους. Έκανε βέβαια μια εξαιρετική επέμβαση στο 75', σε εκτέλεση φάουλ του Τόρζε.

Με αυτοθυσία και σωστή διαχείριση ο Ιστορικός κατόρθωσε να κρατήσει το μηδέν και να πανηγυρίσει έναν σπουδαίο βαθμό στην προσπάθεια που κάνει να μείνει στην κατηγορία.