«Κέρασμα» του Μπαράλες

Την εντός έδρας νίκη (2-0) επί του Παναιτωλικού πανηγύρισε ο Αστέρας χάρη στα τέρματα των Μουνάφο και Φερνάντεθ. Δύο ασίστ από τον Μπαράλες.

Την καλύτερη του φετινή εμφάνιση πραγματοποίησε το Σάββατο (16/1) ο Αστέρας Τρίπολης, ο οποίος στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Super League Interwetten, επικράτησε 2-0 του Παναιτωλικού στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Σκόρερ για τους γηπεδούχους οι Μουνάφο και Λουίς Φερνάντεθ στο 7’ και στο 69’, αντίστοιχα, με τον Μπαράλες να βγάζει και τις δύο ασίστ.

Ένα αποτέλεσμα, το οποίο επιτρέπει στον Αστέρα να επαναπαυτεί προσωρινά στην 6η θέση, αφού με 24 βαθμούς πήγε στο +3 από τον 7ο Ατρόμητο (έχει ματς λιγότερο). Παρέμεινε 12ος ο Παναιτωλικός, ο οποίος υπέστη την 3η σερί του ήττα.

Να σημειωθεί ότι λόγω έντονης χιονόπτωσης, οι ιθύνοντες των γηπεδούχων έκαναν τεράστια προσπάθεια, προκειμένου να καθαρίσουν τον αγωνιστικό χώρο και να πραγματοποιηθεί το ματς.

Το ματς:

Μόνο το πρώτο πεντάλεπτο ήταν το λεγόμενο… αναγνωριστικό στο παιχνίδι. Ο Αστέρας Τρίπολης ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ μόλις στο 7’ χάρη στο τέρμα του Μουνάφο. Ο Κρέσπι σέντραρε στο ύψος της μικρής περιοχής, με τον Μπαράλες να στρώνει με έξυπνη κεφαλιά την μπάλα στον έμπειρο χαφ, ο οποίος με προβολή έκανε το 1-0.

Έκτοτε ακολούθησε ένα τρομερό 23λεπτο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έβγαιναν με εκπληκτικές επιθετικές μεταβάσεις στην αντίπαλη περιοχή. Σημείο αναφορά της επιθετικής ανάπτυξης τους ο Ριέρα, από τα πόδια του οποίου ξεκινούσαν όλες οι φάσεις. Πάντως, ο Αστέρας μόνο ικανοποιημένος δεν μπορεί να είναι με το 1-0 -που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου-, καθώς έχασε κλασικές ευκαιρίες (κυρίως με τον Μπαράλες στο 23’ και στο 30’). Ολοκληρώνοντας το πρώτο μέρος με 7-0 τελικές.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο 2ο μέρος αποφασισμένοι να διεκδικήσουν ό, τι τους αναλογεί. Μάλιστα, μόλις στο 52’ βρέθηκαν μια… ανάσα από την ισοφάριση, αλλά ο Ταχάρ από πλεονεκτική θέση έστειλε με κεφαλιά την μπάλα πάνω στον Τσιφτσή. Παρόλα αυτά, δεν μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια στην εκκίνηση τους. Αντίθετα, είδαν τους γηπεδούχους να… ξαναπαίρνουν μπρος και να αρχίζουν να δημιουργούν φάσεις.

Αυτό που δεν κατάφερναν οι υπόλοιποι παίκτες του Αστέρα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα -να κλειδώσουν το αποτέλεσμα με ένα δεύτερο τέρμα-, το πέτυχε ο Λουίς Φερνάντεθ στο 69’ λίγα λεπτά με την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Ακόμα μία ασίστ του Μπαράλες, με τον πρώτο να ελευθερώνεται υπέροχα και να στέλνει με ωραίο χαμηλό σουτ την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κνετ. Έκτοτε, οι γηπεδούχοι έχασαν κι άλλες ευκαιρίες, προκειμένου να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στο υπέρ τους σκορ, χωρίς όμως να το καταφέρνουν.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Καστάνιο, Άλβαρες, Βαλιέντε, Μουνάφο (77’ Μπελόκ), Σίτο (61’ Καπίγια), Ριέρα (61’ Λουίς Φερνάντεθ), Κρέσπι (89' Αλί Μπαμπά), Μπαράλες.

Στον πάγκο: Σγουρής, Τιλίκα, Γκαρσία, Τασουλής, Πασαλίδης.

Παναιτωλικός ( Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Λιάβας, Κωνσταντόπουλος (82’ Τζανακάκης), Μαλής, Ντάλσιο, Αρσούρα (63’ Τσιγγάρας), Ταχάρ (82’ Γιάκολις), Μανθάτης (69’ Αριγίμπι), Μάζουρεκ, Ντίας, Βέργος (63’ Ματσόλα).

Στον πάγκο: Μελισσάς, Περέιρα, Σκαρντοβέλι, Άλβαρες.