Ματσάρα, γκολάρες, μοιρασιά!

Ο Άρης στην «πρώτη» του Μάντζιου δεν έκανε το 3/3.  Ο ΠΑΣ Γιάννινα αν και προηγήθηκε 0-2 δεν πήρε τη νίκη. Το 2-2 του «Κλ. Βικελίδης» είναι η σφραγίδα ενός πολύ ωραίου αγώνα με τρία από τα τέσσερα γκολ να είναι... ποιήματα!

Ένα απολύτως τρελό παιχνίδι έγινε στο «Κλ. Βικελίδης». Γιατί ο ΠΑΣ Γιάννινα στη δική του πρεμιέρα στο Πρωτάθλημα έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με 0-2 στο σκορ απέναντι στην κακοτεχνία του Άρη στο ίδιο διάστημα. Οι «κίτρινοι» βρήκαν μονοπάτι επιστροφής, το κατάφεραν στα πρώτα 25 λεπτά του δεύτερου μέρους αλλά δεν είχαν τον τρόπο για να αποφύγουν την γκέλα και συμβιβάστηκαν με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο Άρης του πρώτου ημιχρόνου φρόντισε να αναδείξει όλες τις αγωνιστικές αδυναμίες του, σε αντίθεση με τον ΠΑΣ Γιάννινα του οποίου η πρώτη εικόνα ήταν τουλάχιστον εντυπωσιακή. Μια κανονική ομάδα ποδοσφαίρου, πλούσια σε ενέργεια και σε καλό επίπεδο ομοιογένειας σε σχέση με τον χρόνο που χτίστηκε και τον περιορισμένο αριθμό (φιλικών) παιχνιδιών των παικτών του. Γενικώς, οι Ηπειρώτες πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο από το πρώτο λεπτό του αγώνα, ενώ ο Άρης ήταν και πάλι στο δωμάτιο του πανικού έχοντας τρομακτική αδυναμία στη μεσοαμυντική γραμμή του. Στη δε επίθεση, τα περίμενε και πάλι όλα από τον Φακούντο Μπερτόγλιο ο οποίος απείλησε στο 10ο λεπτό με σουτ εκτός περιοχής.

Η ΒΟΛΙΔΑ ΤΟΥ ΝΑΟΥΜΙΤΣ
Μέχρι το 15πτο ο ΠΑΣ δεν έφτασε σε επίπεδο δημιουργίας τελικής φάσης, αλλά είχε άνεση και λογική στο παιχνίδι του. Καλά διαβασμένο «επένδυσε» στην αριστερή πλευρά του Άρη, στη δυσκινησία που την χαρακτηρίζει και από εκεί ξεκίνησε η προσπάθεια η οποία κατέληξε στα δίχτυα με βολίδα του Νάουμιτς στο 15’. Ο ξανθομάλλης χαφ βρέθηκε ολομόναχος στο ύψος της μεγάλης περιοχής κι έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Χουλιάν Κουέστα έπειτα από το άγγιγμα του Ισπανού. Σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, ο Άρης βρήκε δύο ευκαιρίες αλλά στη σπουδαιότερη (με το σουτ του Φετφατζίδη από το ύψος του πέναλτι), ο Χουτεσιώτης είχε εξαιρετική αντίδραση.

ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΚΟΥΕΣΤΑ
Ο Άρης προσπάθησε να δημιουργήσει συνθήκες πίεσης για την ισοφάριση, γι’ αυτόν τον λόγο το τραγικό λάθος του Κουέστα στο 22’ του έκοψε τα πόδια. Ο Ισπανός έκανε κακή έξοδο μετά από εκτέλεση κόρνερ (σ. σ. το οποίο κακώς το έδωσε ο Γκάνεα) και μετά από την πρώτη κεφαλιά του Εραμούσπε, ο Παντελάκης απλά την άγγιξε κι έκανε το 0-2. Πέραν του ισχυρού αριθμητικού πλεονεκτήματος, ο ΠΑΣ απέκτησε αντίστοιχο ψυχολογικό και ουσιαστικά δεν ένιωσε ιδιαίτερη πίεση και κράτησε το υπέρ του σκορ έως το τέλος του ημιχρόνου. Δύο σουτ των Ροζ, Γκάμα δεν απείλησαν, ούτε ένα του Μπερτόγλιο από πολύ πλάγια θέση.

Η ΚΛΑΣΗ ΤΟΥ ΦΕΤΦΑΤΖΙΔΗ
Με την είσοδο του Τζέιμς Τζέγκο στο παιχνίδι αντί του Τόνι Ντάτκοβιτς, στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Άρης απέκτησε δύναμη στον άξονα της μεσαίας γραμμής και άσκησε πίεση στον ΠΑΣ. Προειδοποίησε μ’ ένα σουτ του Ροζ στο 47’ για να ακολουθήσουν δύο εξαιρετικές ενέργειες. Η πάσα του Μπερτόγλιο με εξωτερικό φάλτσο και η εκτέλεση του Γιάννη Φετφατζίδη στο 49’ για το 1-2. Ο Άρης πίεσε στα επόμενα δεκαπέντε λεπτά, αλλά σε δύο περιπτώσεις ο Μπερτόγλιο δεν εκτέλεσε έτσι όπως θα έπρεπε. Ο Αργύρης Γιαννίκης αντέδρασε και με 3η αλλαγή καθώς μετά τον Φάπρι (αντί του Νάουμιτς) στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, έριξε στο παιχνίδι και τους Λώλη, Ντομίνγκεθ προσδοκώντας από τον δεύτερο να κρατήσει μπάλα και ουσιαστικά να δημιουργήσει συνθήκες αποσυμπίεσης της ομάδας του.

Ο ΜΑΤΙΓΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΦΙΛΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ
Η κατάσταση «άξιζε» ρίσκο κι αυτό πήρε ο Άκης Μάντζιος λίγο πριν την είσοδο του αγώνα στα τελευταία 20 λεπτά και με την αντικατάσταση του Λούκας Σάσα από τον πιο δημιουργικό Ντάνιελ Μαντσίνι. Στο 69’ όλα άρχισαν από την αρχή δια… ποδός Χαβιέρ Ματίγια. Ο Ισπανός επιβεβαίωσε ότι διαθέτει τρομερά χτυπήματα και εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του ΠΑΣ για το 2-2.

Το παιχνίδι έγινε ανοιχτό στα τελευταία 20 λεπτά καθώς το γκολ κυνήγησαν και οι φιλοξενούμενοι. Απόντος του Φακούντο Μπερτόγλιο ο Άρης είχε δυσκολία έκφρασης στην επίθεση, παρότι ο Μάντζιος έριξε στο παιχνίδι και τον Δημήτρη Μάνο. Φάσεις στις δύο περιοχές δεν υπήρξαν πέραν του σουτ του Μπρούνο Γκάμα στο 86’ όπου η μπάλα κόντραρε σώματα και κατέληξε κόρνερ. Η τελευταία ευκαιρία του Άρη ήταν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων αλλά ο Ματίγια δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του με εκτέλεση φάουλ και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς.

Την κίτρινη κάρτα είδαν οι Φετφατζίδης, Τζέγκο, Ροζ, Μαντσίνι (Άρης), Καρτάλης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πίρσμαν (ΠΑΣ)

Ο MVP: Ο Τζέιμς Τζέγκο έβαλε τέλος στην κακοτεχνία του Άρη στο πρώτο ημίχρονο καθώς από την είσοδό του στο παιχνίδι οι «κίτρινοι» άλλαξαν εικόνα. Τον ίδιο τίτλο διεκδικεί και ο Φακούντο Μπερτόγλιο.

Στο ύψος τους: Ο Γιάννης Φετφατζίδης από τον Άρη, ενώ για τον ΠΑΣ ο Νάουμιτς έκανε καλό παιχνίδι ομοίως και ο Κριζμάν.

Ο «αδύναμος κρίκος»: Από που ν’ αρχίσει κανείς και που να τελειώσει. Κακός ο Ντάτκοβιτς στο πρώτο ημίχρονο για τον Άρη, εκτός κλίματος ήταν και ο Λούκας Σάσα και γενικώς στην κακοτεχνία του Άρη στο πρώτο ημίχρονο δεν έφταιγε μόνο ένα πρόσωπο.

Η «γκάφα»: Αυτή του Χουλιάν Κουέστα στο δεύτερο γκολ του ΠΑΣ όπου έκανε κακή έξοδο και δεν είδε τον Εραμούσπε που ήταν στην πλάτη της άμυνας.

Το «στραγάλι»: Τα λάθη του Ευαγγέλου δεν επηρέασαν την εξέλιξη του αγώνα. Θα έπρεπε να βγάλει περισσότερες κίτρινες κάρτες.

Το ταμείο του gazzetta.gr: Το περίεργο στην περίπτωση του Άρη είναι ότι αυτή η «γκέλα» μοιάζει με νίκη καθώς βρέθηκε 0-2 πίσω στο σκορ και ισοφάρισε στο παιχνίδι. Συνεχίζει όμως να είναι απολύτως προβληματική η εικόνα του. Ο ΠΑΣ δείλιασε μπροστά στη μεγάλη ευκαιρία να ξεκινήσει με νίκη στις υποχρεώσεις του στο Πρωτάθλημα καθώς μετά το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο,  δεν εμφανίστηκε στο γήπεδο για 25 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Μάντζιος): Κουέστα, Ροζ, Δεληζήσης, Ντάτκοβιτς (46’ Τζέγκο), Γκάνεα, Ματίγια, Λούκας Σάσα (66’ Μαντσίνι), Μπερτόγλιο (77’ Μάνος), Φετφατζίδης, Μπρούνο Γκάμα, Λόπεθ

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σαλιάκας, Πίερσμαν, Εραμούσπε, Παντελάκης, Νάουμιτς (46’ Φάμπρι), Σιόντης, Παμλίδης, Καρτάλης, (63’ Ντομίνγκεζ) Κριζμάν, Λέο (57’ Λώλης).