Οι αλλαγές έδωσαν τη λύση στο δεύτερο μέρος

Ο Άρης επικράτησε 2-0 του Αστέρα χάρη στα γκολ των Σίλβα (69') και Μάνου (90+2') και παρέμεινε μόνος του στη δεύτερη θέση των playoffs της Super League με 54 πόντους.

ΟΆρης πήρε την πρώτη του νίκη στα playoffs της Super League Interwetten. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου επικράτησε 2-0 του Αστέρα στο Βικελίδης και παρέμεινε μόνος δεύτερος στη βαθμολογία έχοντας συγκεντρώσει 54 πόντους. Από την άλλη, οι Αρκάδες παρέμειναν στην έκτη θέση με 43 βαθμούς.

Ο Αστέρας ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στο πρώτο μέρος απειλώντας τους γηπεδούχους, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πετύχει το γκολ που ήθελε. Στο δεύτερο μέρος ο Άρης βελτιώθηκε, οι αλλαγές του Μάντζιου απέδωσαν, με τους Κίτρινους να βρίσκουν δύο γκολ από τον Σάντε Σίλβα στο 69' και τον Δημήτρη Μάνο στο 90+2' και να παίρνουν στο φινάλε το τρίποντο.

ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Ο ΑΡΗΣ ΚΑΙ ΣΚΟΡΑΡΕ ΜΕ ΣΙΛΒΑ

Οι γηπεδούχοι βρήκαν τη λύση κάνοντας το 1-0 στο 69ο λεπτό. Ο Λούκας Σάσα έβγαλε την μπαλιά στον χώρο προς τον Σάντε Σίλβα. Εκείνος εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητά του, πάτησε περιοχή, πέρασε τον Παπαδόπουλο και πλάσαρε ανοίγοντας το σκορ. Ο Πορτογάλος είχε περάσει ως αλλαγή στο 57ο λεπτό, με την κίνηση του Μάντζιου να αποδίδει.

Ο Άρης παρουσιάστηκε βελτιωμένος στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης. Ο Αστέρας απείλησε ξανά πρώτος με ένα επικίνδυνο γύρισμα του Φερνάντεθ που απομάκρυνε ο Δεληζήσης, όμως οι Κίτρινοι έκαναν πράγματα που δεν είχαν κάνει σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Συγκεκριμένα, από το 50' έως το 52', ο Άρης είχε τρεις τελικές με Μήτρογλου, Γκάμα και Ροζ, όμως και στις τρεις περιπτώσεις οι παίκτες των γηπεδούχων δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΚΟΛ Ο ΜΑΝΟΣ
Μετά από την επίτευξη του γκολ από τον Άρη, ο Μίλαν Ράσταβατς πέρασε τους Ιγκλέσιας και Κρέσπι στον αγωνιστικό χώρο θέλοντας να αλλάξει τα πράγματα. Οι Αρκάδες απείλησαν με μία κεφαλιά του Καστάνιο στο 75ο λεπτό, αλλά από εκεί και πέρα δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο.

Ο Άρης από την άλλη θέλησε να κρατήσει την μπάλα και όχι απλώς να διαχειριστεί το αποτέλεσμα, αλλά να κυνηγήσει ένα δεύτερο γκολ, με το οποίο θα "κλειδώσει" τη νίκη. Έτσι εκμεταλλευόταν τους κενούς χώρους, όταν του δινόταν η ευκαιρία.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου απειλούσε έχοντας στο 85ο λεπτό είχε και διπλή ευκαιρία με τον Μάνο να μην μπορεί σε δύο περιπτώσεις να βρει δίχτυα. Τελικά ο επιθετικός του Άρη που είχε περάσει επίσης ως αλλαγή στο 57', πήρε την ασίστ από τον Σάντε Σίλβα βρέθηκε απέναντι από τον Παπαδόπουλο γράφοντας το 2-0.

ΠΙΟ ΑΠΕΙΛΗΤΙΚΟΣ Ο ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ
Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση να παίξουν ανοιχτό ποδόσφαιρο. Μάλιστα, σύντομα ο Αστέρας ήταν εκείνος που πήρε από νωρίς τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 9ο λεπτό έφτασε και κοντά στο γκολ.

Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Σίτο πήρε κεφαλιά με τον Κουέστα να διώχνει. Στη συνέχεια ο Βαλιέντε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η φάση, ωστόσο εξετάστηκε στο VAR και το γκολ δεν μέτρησε, καθώς υπήρχε οφσάιντ. Οι Αρκάδες, όμως, συνέχιζαν να πιέζουν.

Στο 23' σε μία φάση διαρκείας, η μπάλα έφτασε στον Λουίς Φερνάντεθ, ο οποίος από κοντά, μετά από μία απομάκρυνση του Κουέστα, δεν κατάφερε να ευστοχήσει.

Ο Αστέρας εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, με τον Άρη να δυσκολεύεται να πατήσει στην περιοχή του Παπαδόπουλου. Για πρώτη φορά απείλησε στο 36ο λεπτό με μία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Γκάμα.