Νίκη με Χασάν και φεύγει για Σίτι

Δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά ο Ολυμπιακός νίκησε τον μαχητικό Απόλλωνα με δύο γκολ του Χασάν (2-0) και φεύγει για Σίτι.

Ένα τέταρτο... κανονικού ποδοσφαίρου ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό ώστε να βρει τα δύο γκολ που χρειάστηκε για να ξεπεράσει με αυτό το 2-0 το εμπόδιο του Απόλλωνα στο Καραϊσκάκη, για την 7η αγωνιστική της Super League Interwetten. Ανούσιος και «άσφαιρος» για ένα ακόμη πρώτο ημίχρονο και σημαντικά βελτιωμένος στο δεύτερο μετά τις αλλαγές των Ελ Αραμπί, Βαλμπουενά και Μασούρα και το 4-4-2 του Μαρτίνς. Καλός τηρουμένων των αναλογιών και ο Απόλλωνας που άντεξε για 65 λεπτά, με κορυφαίο τον τερματοφύλακά του.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν ήταν όσο κακός ήταν σε άλλα φετινά, όμως και πάλι η ουσία ήταν ένα... στρογγυλό μηδέν στην επιθετική του συγκομιδή, μένοντας χωρίς γκολ για ένατο σερί πρώτο 45λεπτο! Τηρουμένων των... αναλογιών, δηλαδή των 8 αλλαγών στο αρχικό σχήμα από τον Μαρτίνς (Σα, Μπουχαλάκης και Σισέ οι 3 που ξεκίνησαν ξανά σε σχέση με το ματς του Οπόρτο) αλλά και της εξαιρετικής αμυντικής τακτικής του Απόλλωνα, οι «ερυθρόλευκοι» έφτιαξαν αρκετές ευκαιρίες για κάτι καλό μπροστά στα καρέ της ομάδας του Παράσχου, όμως όσες δεν ήταν άστοχες, τις «έβγαλε» ο Βέρχουλστ.

Οι Πειραιώτες σε αυτό το διάστημα έφτασαν κοντά στο γκολ κυρίως από στατικές φάσεις, με τελειώματα των Χασάν, Σισέ και Μπρούμα, όμως από εκεί και πέρα, το παιχνίδι τους με τη μπάλα κάτω δεν ήταν αρκετά καλό για να δημιουργήσει προϋποθέσεις για κάτι καλό. Το πρέσινγκ τους και η κυκλοφορία μπάλας, επίσης δεν ήταν υψηλού επιπέδου, όμως αυτά ήταν ούτως ή άλλως δύσκολο να συμβούν με αποτελεσματικότητα, μετά από τόσες αλλαγές στο αρχικό σχήμα. Αξίζει φυσικά να τονιστεί ότι από την πλευρά του, ο Απόλλωνας έκανε ακριβώς όσα έπρεπε να κάνει στο Καραϊσκάκη, κρατώντας τη μπάλα όποτε δινόταν η ευκαιρία και συνολικά κρατώντας πολύ χαμηλά τον ρυθμό. Ήταν άψογα οργανωμένος τακτικά, πειθαρχημένος, με τις γραμμές του κοντά και σχετικά «ψηλά» στο γήπεδο, ενώ είχε και 1-2 επικίνδυνες φάσεις για τα καρέ του Σα.

Παρά τις αλλαγές σε πρόσωπα και σχήμα (Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί και 4-4-2) ο Ολυμπιακός δεν κέρδισε ιδιαίτερα πολλά μέτρα στο γήπεδο στο ξεκίνημα της επανάληψης, αφού τα πάντα σταματούσαν εύκολα ή δύσκολα, πριν γίνει τελική ή πριν καν φτάσει η μπάλα στην περιοχή του Βέρχουλστ. Μάλιστα, οι πρώτες δύο τελικές στην επανάληψη άνηκαν στους φιλοξενούμενους. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός αρχίζει να πιέζει πολύ πιο έντονα μετά από 10-15 λεπτά και χάνει πρώτη μεγάλη ευκαιρία ξανά με τον Χασάν και τον Βέρχουλστ να πρωταγωνιστεί πάλι. Συνέχισε όμως και στα επόμενα λεπτά και το γκολ-λύτρωση δεν άργησε τελικά να έρθει, αφού ο Βέρχουλστ δεν θα μπορούσε να αποκρούει τα πάντα, όλο το απόγευμα.

Ό Ελ Αραμπί είχε δοκάρι στο 65' και ο Χασάν ήταν αυτός που έγραψε το 1-0 λίγα δευτερόλεπτα μετά και έπειτα από τετράλεπτο έλεγχο του VAR. Ο Αιγύπτιος σφράγισε τη νίκη των Πειραιωτών στο 72' με κοντινό πλασέ, σε ένα τέταρτο στο οποίο Ολυμπιακός απλοποίησε το παιχνίδι του, βρήκε πιο εύκολες πάσες στα άκρα, βρήκε κίνηση στον χώρο με Ελ Αραμπί και Μασούρα (σ.σ. μπήκε στο 62') και κάπως έτσι, βρήκε -και αξιοποίησε- και τις μεγάλες ευκαιρίες σε ροή αγώνα, που έλειψαν μέχρι αυτό το σημείο. Ως το φινάλε, οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν πλήρως και διαχειρίστηκαν εύκολα το υπέρ τους σκορ για να φτάσουν σε μια ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα και τους 13 βαθμούς μετά από 5 αγώνες.