Το ντέρμπι μοιράστηκε

Ο Ολυμπιακός ήταν χαμένος στο 2ο ημίχρονο, όμως με το γκολ του Μπα έσωσε την «παρτίδα», έμεινε αήττητος και με το 1-1 κόντρα στον καλύτερο ΠΑΟΚ ουσιαστικά αγκάλιασε το πρωτάθλημα! Δοκάρι για Τζόλη και Εμβιλά. Ο Δικέφαλος προηγήθηκε με τον Ίνγκασον, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει και να ξαναμπεί στη μάχη του τίτλου.

Αν μια ομάδα δικαιούταν κάτι περισσότερο από το βαθμό της ισοπαλίας, αυτή ήταν ο ΠΑΟΚ, όμως η εντυπωσιακή εμφάνιση στο β' μέρος δεν ήταν αρκετή για να του χαρίσει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, που θα τον έβαζαν ξανά στο κόλπο της διεκδίκησης του τίτλου. Σ' ένα ακόμα παιχνίδι οι «ασπρόμαυροι» πλήρωσαν ακριβά το λάθος (του Πασχαλάκη) δίνοντας στον Ολυμπιακό να φτάσει απ' το πουθενά στην ισοφάριση και να φύγει με τον πολύτιμο βαθμό από την Τούμπα.

Ετσι ξεκίνησαν το ντέρμπι
Ο Μάικλ Κρμέντσικ ήταν η επιλογή του Πάμπλο Γκαρσία για την κορυφή της επίθεσης του ΠΑΟΚ, με τον Ουρουγουανό τεχνικό να αφήνει εκτός αρχικής ενδεκάδας τον Χρήστο Τζόλη και αντί αυτού να ξεκινάει ο Τόμας Μουργκ. Οχι όμως στο αριστερό άκρο, αλλά στα δεξιά.

Στη μεσαία γραμμή και στο 4-3-3 οι δύο εσωτερικοί μέσοι ήταν οι Σβαμπ και Ελ Καντουρί με τον Ουάρντα να κινείται λίγο πιο μπροστά. Ο Πασχαλάκης βρέθηκε για ένα ακόμη παιχνίδι κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα οι Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Κρέσπο, με τον Γιαννούλη να σφίγγει τα δόντια και να ξεκινάει στο αριστερό άκρο. Στην επίθεση η τριάδα αποτελούταν από τους Αντρίγια Ζίβκοβιτς (αριστερά), Μουργκ (δεξιά) και στην κορυφή ο Κρμέντσικ.

Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε το ντέρμπι της Τούμπας με τους Βαλμπουενά και Φορτούνη να είναι στο αρχικό σχήμα των «ερυθρόλευκων», τον Βρουσάι να παίρνει κι αυτός φανέλα βασικού, όπως και ο Ουκρανός Ρέαμπτσιουκ στο αριστερό άκρο της άμυνας.

Οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους στο πρώτο 45λεπτο. Οι περισσότερες ήταν απόρροια των στατικών φάσεων, με εξαίρεση τη φάση του 14ου λεπτού. Το λάθος του Κρέσπο έφερε τον Εμβιλά σε θέσης βολής, αλλά η διπλή προσπάθεια του Γάλλου μέσου δεν είχε ευτυχή κατάληξη για τους «ερυθρόλευκους». Το δοκάρι στάθηκε σύμμαχος για τον ΠΑΟΚ, που μετά το δυνατό ξεκίνημα του προσπαθούσε να βρει τα πατήματά του στη μεσαία γραμμή, την ίδια ώρα που οι φιλοξενούμενοι ανταποκρίνονταν με επιτυχία στην πίεση, κέρδιζαν μέτρα στο γήπεδο και πολλές στημένες μπάλες. Σε μια απ' αυτές ο Βαλμπουενά (20') απείλησε αλλά ο Πασχαλάκης απομάκρυνε την μπάλα.

Ο ΠΑΟΚ απάντησε κι αυτός με στημένη μπάλα. Όμως, ο Σα ήταν στη σωστή θέση και σταμάτησε τον Ινγκασον που με κεφαλιά επιχείρησε (28') να χριστεί σκόρερ. Η επόμενη μεγάλη φάση ήταν για τον Ολυμπιακό, με τον Φορτούνη να απειλεί με απευθείας εκτέλεση φάουλ (35') στην τελευταία αξιοσημείωτη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου.

Γκολ με το ξεκίνημα το β' μέρους
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ο Ζίβκοβιτς έκανε την σέντρα, ο Ουάρντα κέρδισε την κεφαλιά από τον Μπα, η ασθενής απόκρουση της μπάλας από τον Σα έστρωσε την μπάλα στα πόδια του Ινγκασον, ο οποίος δίχως κανέναν να τον μαρκάρει δεν είχε πρόβλημα να την στείλει στα δίχτυα και να κάνει το 1-0 (51'). Ο Ισλανδός στόπερ απείλησε εκ νέου στο 56', με τους «ασπρόμαυρους» να έχουν την ψυχολογία και να πατάνε καλύτερα στο χορτάρι της Τούμπας.

Οι «ασπρόμαυροι» με σωστή τακτική προσέγγιση είχαν περιορίσει σε παθητικό ρόλο τους «ερυθρόλευκους», με τον Μαρτίνς να επιχειρεί μέσα από τις αλλαγές (Ραντζέλοβιτς, Χασάν) να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του, που από το 46' μέχρι και το 75' δεν είχε πατήσει στην περιοχή του Πασχαλάκη.

Το έκαναν στο 77' φτάνοντας στο 1-1, με -τι άλλο- μία στημένη φάση. Το κόρνερ του Φορτούνη έφερε την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής, ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ έμεινε κάτω από τα δοκάρια του, δίνοντας την ευκαιρία στον Μπα με κεφαλιά να φέρει το ντέρμπι στα ίσια. Ο «Δικέφαλος» ήταν η ομάδα που είχε τη μεγάλη στιγμή στο 90ο λεπτό με τη βολίδα του Τζόλη να σταματάει στο δοκάρι του Σα στην τελευταία μεγάλη φάση του αγώνα.

MVP: Κορυφαίος του γηπέδου με διαφορά ο Αμρ Ουάρντα.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Ο Ινγκι Ινγκασον πρόσθεσε άλλο ένα γκολ και μια θετική εμφάνιση στο ενεργητικό του.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Χοσέ Κρέσπο έκανε αρκετά λάθη, που ευτυχώς δεν τα πλήρωσε η ομάδα του, βαριά χαρτιά του Ολυμπιακού, όπως ο Ελ Αραμπί και ο Βαλμπουενά δεν φάνηκαν καθόλου.

Η ΓΚΑΦΑ: Στο 34΄ ο Πασχαλάκης με μια άστοχη έξοδο στα όρια της μεγάλης περιοχής έβαλε σε κίνδυνο την εστία του και έφερε τον Ολυμπιακό σε θέση βολής. Ευτυχώς για τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ, ο ίδιος φρόντισε και διόρθωσε τα πράγματα με μια εντυπωσιακή επέμβαση στο φάουλ του Φορτούνη.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Ο Ιταλός Φάμπρι έκανε μια καλή διαιτησία σ' ένα δύσκολο παιχνίδι. Η φάση του 1-0 ελέγχθηκε από το VAR, ενώ δεν υπήρξε παράβαση από τον Πασχαλάκη στη φάση του 34ου λεπτού.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA.GR: Το ντέρμπι της Τούμπας δεν ανέδειξε νικητή, αλλά ο ΠΑΟΚ με την εμφάνιση του δευτέρου ημίχρονου ήταν η ομάδα που θα άξιζε να φύγει από το γήπεδο με τους τρεις βαθμούς της νίκης. Ο Ολυμπιακός μετά από ένα πολύ καλό διάστημα (15'-40') στο πρώτο μέρος δεν απείλησε καθόλου στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, στάθηκε τυχερός σε μια στημένη φάση να φτάσει στην ισοφάριση και να διατηρήσει το αήττητο του στο πρωτάθλημα.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ινγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Ουάρντα, Α. Ζίβκοβιτς, Μουργκ (83' Τζόλης), Κρμέντσικ (69' Σφιντέρσκι).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μάρτινς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Καμαρά, Βαλμπουενά (71' Χασάν), Φορτούνης (82' Μπουχαλάκης), Βρουσάι (61' Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπίμ (82' Μασούρας).