Ο Φορτούνης έκανε μόλις 3 λάθος πάσες με τον Άρη

Ο Κώστας Φορτούνης σε 26 λεπτά παιχνιδιού με τον Άρη εκτός από το γκολ του για το 1-1 ήταν σχεδόν αλάνθαστος στις πάσες του, όπως διαπιστώνουμε με τη συμβολή της πλατφόρμας Wyscout.

Ο έμπειρος μεσοεπιθετικός μπήκε ως αλλαγή στο Άρης - Ολυμπιακός. Σε 26 λεπτά παρουσίας στο γήπεδο είχε 25/36 σωστές ενέργειες με 69% ποσοστό, 1 γκολ, 1/1 σουτ στον στόχο αλλά και 2/2 ντρίμπλες. Δεν ήταν όμως μόνο αυτό.

Το πιο σημαντικό στοιχείο είναι άλλο. Στοιχείο που βλέπουμε μέσα από τα stats του από την κορυφαία πλατφόρμα Wyscout.

Δημιουργικά λοιπόν από την άλλη βρέθηκε σε πολύ καλό επίπεδο. Είχε 16/19 πάσες με ακρίβεια στο 84% και 3/3 μακρινές πάσες (100%). Σε τι συμπέρασμα οδηγούμαστε;

φδσ

Πηγή Wyscout: Οι πάσες του Φορτούνη

Πολύ απλά πως στον αγώνα αυτόν ο Φορτούνη είχε μόνο 3 πάσες που έκανε λάθος. Συνολικά βέβαια υπάρχουν και αγώνες όπου είχε πιο καλή επίδοση σε όσες ενέργειες έκανε ή επιχείρησε ωστόσο παρόλα αυτά ήταν μία αναμέτρηση όπου μπήκε ως αλλαγή και έκρινε τον αγώνα, δίνοντας βαθμό.

δσαδσα

Πηγή Wyscout: Το σύνολο των ενεργειών του Φορτούνη

Αμυντικά κέρδισε 5 από τις 11 μονομαχίες του (με ποσοστό 45%). O Κώστας Φορτούνης προσέθεσε έτσι ένα ακόμα γκολ στο ενεργητικό του για φέτος στο πρωτάθλημα. Εκεί όπου έχει 9 γκολ και 11 ασίστ σε 29 αγώνες και προλαβαίνει έστω και οριακά να κάνει double double. Στη δε φάση του γκολ εκείνος ξεκινάει από τον άξονα τη συνεργασία με τον Τιάγκο Σίλβα, δίνει πλάγια στον Ραντζέλοβιτς και μετά βγαίνει το γκολ από την ασίστ του Χασάν.

Γενικά πάντως απέναντι στον Άρη ο Φορτούνης μας έχει συνηθίσει σε καλά ματς. Σε 10 αγώνες έχει 5 νίκες, 3 ισοπαλίες και 2 ήττες και έχει 2 γκολ και 2 ασίστ με την ομάδα της Θεσσαλονίκης.