Όρθια και στο Αγρίνιο

Χαμένη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό να πάρει την πρώτη νίκη, μετά το 2-2 απέναντι στην Λάρισα που έμεινε αήττητη για 4η συνεχόμενη αγωνιστική, με το ματς να τελειώνει με το ίδιο σκορ όπως και πέρσι.

Ο Παναιτωλικός μπήκε μπροστά στο σκορ στο 77’ με 2-1, ο Μόρας όμως είχε διαφορετική άποψη και με κεφαλιά έκανε το 2-2 που έφερε την ΑΕΛ στους εννέα πόντους και τους Αγρινιώτες να μην μπορούν ακόμα να βρουν το τρίποντο. Σημειωτέον πως το 2-2, αποτέλεσε το τελικό σκορ και στο περσινό ματς.

Η ΑΕΛ προηγήθηκε με τον Μιχαήλ στο 27’ ούσα καλύτερη από τον αντίπαλό της, ωστόσο στο 34΄ μετά από λάθος της άμυνας, ο Ντίας ισοφάρισε. Ο Παναιτωλικός ήταν καλύτερος στην επανάληψη, ο Μπαϊρόβιτς σκόραρε δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς, στο 77’ με εκπληκτικό τρόπο, αλλά μία λάθος εκτίμηση του Γιαννακόπουλου, έδωσε την ευκαιρία στον Μόρα να ισοφαρίσει με κεφαλιά.

Πώς έπαιξαν

Ο Παναιτωλικός στο πρώτο ματς της επιστροφής του Μάκη Χάβου, κατέβηκε με 4-2-3-1, ενώ η ΑΕΛ με 3-5-2 που στην επίθεση γινόταν 3-4-3 με τον Μιλοσάβλιεβιτς να πηγαίνει σαν δεξιός επιθετικός.

Το ματς

Ο Παναιτωλικός θέλησε να μπει δυνατά στο παιχνίδι, ωστόσο δεν μπορούσε ν’ αναπτυχθεί σωστά. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η ΑΕΛ μετά το 10ο λεπτό, να παίρνει τα ηνία του παιχνιδιού και να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ο Ουάρντα απείλησε στο 5ο λεπτό με ένα σουτ, ενώ ο Μιλοσάβλιεβιτςε είχε σουτ στο 15ο λεπτό μετά από κακή απόκρουση των παικτών των γηπεδούχων, αλλά σούταρε άουτ.

Με τον Κάτσε να παίρνει πολλές μάχες στο κέντρο και τον Μπέρτο να ανεβαίνει από δεξιά και να κερδίζει μέτρα, ήταν η ΑΕΛ αυτή που έφτασε πρώτη στο γκολ. Βγήκε η σέντρα από τα δεξιά, ο Μόρας έπιασε την πρώτη κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στο πίσω δοκάρι, με τον Μιχαήλ να κάνει την κεφαλιά ψαράκι και να ανοίγει το σκορ. Στην αρχή ο βοηθός λανθασμένα δεν το μέτρησε, αλλά με τη βοήθεια του VAR, το σφάλμα διορθώθηκε και μέτρησε ορθώς το 0-1.

Επτά λεπτά αργότερα ωστόσο, ο Παναιτωλικός σε μια φάση που η άμυνα των «βυσσινί» πιάστηκε στον ύπνο με τον Ντάλσιο να βγάζει μια σέντρα για τον Ταχάρ, αυτός θέλησε να στρώσει με το στήθος στον Μοράρ. Η παρέμβαση του Μόρα έστρωσε την μπάλα στο δεξί του Ντίας που έγραψε με δυνατό δεξί σουτ το 1-1. Μέχρι το ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν προσεκτικές και μόνο το σουτ του Σιένστεντ που πέρασε πάνω από την εστία, αποτέλεσε μια φάση άξια αναφοράς στα πρώτα 45’.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Χάρης Γρηγορίου, έριξε στο ματς τον Ντάουντα αντί του Νούνιτς στην κορυφή της επίθεσης της ΑΕΛ. Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα προσεκτικές στο πρώτο 15λεπτο της επανάληψης με αποτέλεσμα να μην δημιουργηθεί κάποια ευκαιρία. Ο Μάκης Χάβος, θέλησε να φρεσκάρει τη δεξιά του πτέρυγα επιθετικά με τον Ντουάρτε να περνά στο ματς αντί του Αριγίμπι.

Ο Παναιτωλικός απείλησε σε δύο φάσεις μέσα σε ένα λεπτό τα καρέ του Κρίστινσον. Στο 61’ ο Ντάλσιο έστρωσε με το στήθος στον Μοράρ που σούταρε, για να αποκρούει δύσκολα ο Ισλανδός σε κόρνερ. Ο Μοράρ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λουσέρο έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία. Οι Αγρινιώτες μέχρι το 70’ κέρδισαν αρκετές στημένες φάσεις, αλλά δεν αξιοποίησε. Ο Χάβος θα ρίξει στο ματς τον Μπαϊροβιτς στο 77’ και δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στο ματς θα σκοράρει με εκπληκτικό τρόπο, μετά τον συνδυασμό των Ντίας και Ντουάρτε που του πέρασε κάθετα την μπάλα και πάνω στην αναπήδηση της με το αριστερό θα νικήσει τον Κρίστινσον για το 2-1.

Η ΑΕΛ βγήκε άμεσα μπροστά και έφτασε στην ισοφάριση. Μετά από εκτέλεση φάουλ από αριστερά και κάκιστη έξοδο του Γιαννακόπουλου, ο Βαγγέλης Μόρας έφερε το ματς στα ίσια για το 2-2 με κεφαλιά, σκορ που δεν άλλαξε ως το τέλος..

Οι συνθέσεις:

Παναιτωλικός: Γιαννακόπουλος, Σανιά, Μαρσιάλ, Γιοβάνοβιτς, Λουσέρο, Σίενστεντ, Ταχάρ, Ντίας, Ντάλσιο (74’ Ρομάν), Αριγίμπι (55’ Ντουάρτε), Μοράρ (77’ Μπαϊροβιτς)

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μπράλιτς, Μόρας, Μπέρτος, Στάνκοβιτς, Κάτσε, Σεσέροβιτς (68’ Φατιόν), Μιλοσάβλιεβιτς, Ουάρντα (90' Ασούμπρε), Νούνιτς (46’ Ντάουντα)