Όρθιος ο Βόλος στο θεσσαλικό ντέρμπι

Στη ματσάρα του Βόλου, οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με γκολ του Πινακά και ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με εννιά παίκτες κατάφεραν στο φινάλε να πάρουν έναν πολύτιμο βαθμό (1-1) με το γκολ του Δουβίκα. Χωρίς νίκη η ΑΕΛ στο πρωτάθλημα.

Οι παίκτες των δύο ομάδων ξεκίνησαν ορεξάτοι και με επιθετικές διαθέσεις την αναμέτρηση και μόλις στο 4ο λεπτό χάθηκε η πρώτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Μπαριέντος να κάνει την σέντρα, ο Δουβίκας έκανε το κοντρόλ και σούταρε, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Νάγκι.

Η απάντηση για την ΑΕΛ ήρθε τρία λεπτά αργότερα όταν ο Μιλοσάβλιεβιτς έπιασε δυνατό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Στη συνέχεια οι παίκτες των δύο ομάδων αναλώθηκαν σε δυνατές μάχες στον χώρο του κέντρου σε ένα ισορροπημένο ματς για Βόλο και Λάρισα.

Η φάση του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 38ο λεπτό, όταν ο Φιλίπ σέντραρε από τα αριστερά, ο Μιλοσάβλιεβιτς με εξαιρετική κεφαλιά ψαράκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκαραβέλη, με τον διαιτητή της αναμέτρησης, Αναστάσιο Σιδηρόπουλο να δείχνει αρχικά σέντρα.

Ο έμπειρος ρέφερι, ωστόσο συμβουλεύτηκε το VAR και ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ, με την γραμμή να δικαιώνει την απόφαση αφού ο Σέρβος άσος της ΑΕΛ ήταν εκτεθειμένος, έτσι μετά και από αυτή τη φάση οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες (0-0).

H φάση που έκρινε τον αγώνα ήρθε στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, αφού στο 49' ο Γκαραβέλης έκανε κάκιστο διώξιμο της μπάλας, με τον Πινακά να κλέβει μπαίνοντας με προϋποθέσεις στην περιοχή και λίγο πριν σουτάρει ο Μήτογλου τον ανέτρεψε με τον Τάσο Σιδηρόπουλο να δείχνει το σημείο του πέναλτι και δεύτερη κίτρινη στον στόπερ του Βόλου.

Ο Πινακάς ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Γκαραβέλη, ανοίγοντας το σκορ για την ΑΕΛ, που πλέον είχε αριθμητικό πλεονέκτημα, αναγκάζοντας τον Βόλο να ανοιχτεί για να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης με παίκτη λιγότερο.

Οι παίκτες του Βόλου αν και με παίκτη λιγότερο είχαν τον έλεγχο του αγώνα, βρίσκοντας κλειστούς διαδρόμους, όμως μια στιγμή αδράνειας στην άμυνα των «βυσσινί» έφερε το γκολ της ισοφάρισης για τους γηπεδούχους, όταν στο 83' ο Ουάρντα με κεφαλιά έστρωσε την μπάλα στον Δουβίκα που βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με ψύχραιμο πλασέ ισοφάρισε για τους Βολιώτες.

Τα προβλήματα, ωστόσο, συνεχίστηκαν για τον Βόλο, αφού στο 85' ο Ριένστρα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη από τον Τάσο Σιδηρόπουλο, που εξέτασε την φάση και στο VAR, εμμένοντας στην απόφασή του, έτσι ο Βόλος αναγκάστηκε να συνεχίσει τον αγώνα με εννιά ποδοσφαιριστές.

Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης ο Βόλος αναγκάστηκε να αμυνθεί με την ΑΕΛ να ψάχνει το γκολ της νίκης, χωρίς να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Γκαραβέλη, με το τελευταίο σφύριγμα του Τάσου Σιδηρόπουλου να βρίσκει τις δύο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας.