Κουρμπέλης: Το κοντέρ γράφει... ασταμάτητα χιλιόμετρα!

Ο Δημήτρης Κουρμπέλης ολοκλήρωσε ακόμα δυο 90λεπτα στη φετινή... συγκομιδή του, έτρεξε ακόμα περισσότερα χιλιόμετρα στο γήπεδο και συνεχίζει ακάθεκτος με Παναθηναϊκό και Εθνική ομάδα.

Ο διεθνής χαφ του «τριφυλλιού», φέτος, σε συλλογικό επίπεδο, έχει απουσιάσει μονάχα σε ένα από τα 10 παιχνίδια της Super League κι αυτό λόγω της τιμωρίας που του είχε επιβληθεί για το πολύ άσχημο μαρκάρισμα στο εντός έδρας ματς με τον ΟΦΗ, που απέφερε και την ποινή μιας αγωνιστικής με την κόκκινη κάρτα.

Έπαιξε και στο πρώτο ματς με την Παναχαϊκή στο Κύπελλο, είναι από εκείνους που... δεν βγαίνουν ποτέ από τα βασικά πλάνα του Γιώργου Δώνη όντας ο αρχηγός των «πράσινων», ωστόσο, δεν παίρνει ανάσες ούτε στη διακοπή των πρωταθλημάτων!

Έπαιξε 90 λεπτά στις αναμετρήσεις της «γαλανόλευκης», τόσο απέναντι στην Αρμενία, όσο και στο τελευταίο παιχνίδι της προκριματικής φάσης του Euro 2020 στη νίκη με ανατροπή κόντρα στη Φινλανδία στο ΟΑΚΑ, το βράδυ της Δευτέρας.

Στα συνολικά 6 ματς της Ελλάδας την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο (Σεπτέμβρης, Οκτώβρης, Νοέμβρης), απουσίασε παντελώς μόνο από το εντός έδρας ματς με το Λιχτενστάιν στις 8/9.

Στον Παναθηναϊκό έχει βγει μόλις σε ένα από τα εννέα ματς πρωταθλήματος με αλλαγή, στο Περιστέρι με αντίπαλο τον Ατρόμητο (20/10), ενώ στο Κύπελλο, έχοντας σκοράρει στην Πάτρα, αντικαταστάθηκε στο 74ο λεπτό στη νίκη (3-1) επί της Παναχαΐκής.