Παναθηναϊκός-Μπράγκα: Έσβησε το όνειρο για το "τριφύλλι"

H Mπράγκα νίκησε με 1-0 στο ΟΑΚΑ (συνολικό σκορ 1-3) και πήρε την πρόκριση για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ με γκολ του Μπρούμα στο 83', αποκλείοντας τον Παναθηναϊκό. Καλή εμφάνιση από τον Παναθηναϊκό που πάλεψε μέχρι τέλους.

Οι "πράσινοι" προσπάθησαν να επιτεθούν κυρίως από τη δεξιά πλευρά, ήταν όμως και αρκετά νευρικοί, την ώρα που οι Πορτογάλοι έδειξαν διάθεση να χτυπήσουν στην κόντρα, από τα αριστερά. Η Μπράγκα ήλεγξε τον ρυθμό, ενώ η επόμενη ουσιαστικά επικίνδυνη φάση καταγράφηκε στο 15’. Με τον Ρουίθ να φτάνει στη μεγάλη περιοχή και να σουτάρει συρτά, στέλνοντας ωστόσο τη μπάλα άουτ.

Ο Παναθηναϊκός έχασε πέντε ευκαιρίες πριν από το γκολ του Μπρούμα στο 83' κι άλλες τρεις κλασικές μετά το 0-1 της Μπράγκα και αποκλείστηκε από τους ομίλους του Champions League ενώπιον 60.000 θεατών στο κατάμεστο ΟΑΚΑ. Το όνειρο των... αστεριών έσβησε για το "τριφύλλι", ωστόσο συνεχίζει την ευρωπαϊκή του πορεία στο Europa League.

-Σέντρα στο ματς

-2' Πρώτη επίσκεψη του Παναθηναϊκού στα καρέ του Ματέους, ο Ιωαννίδης τσίμπησε την μπάλα με το κεφάλι αλλά δεν μπόρεσε να βρει εστία

-3' Απαντά η Μπράγκα με το σουτ του Καρβάλιο έπειτα από το «στρώσιμο» του Τζαλό, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Μπρινιόλι

-7' Κίτρινη κάρτα στον Νιακατέ

-9 Απειλητική η σέντρα του Παλάσιος, έδιωξε όπως όπως σε πλάγιο ο Γκόμεθ

(Σχόλιο) Σκληρό το ματς μέχρι στιγμής με πολλά μαρκαρίσματα και από τις δύο πλευρές

-14 Καλή στιγμή για τους Πορτογάλους. Απειλεί η Μπράγκα με τον Ρουίθ που μπήκε στην περιοχή, εκτέλεσε με τη μπάλα να περνά συρτά από το δοκάρι

-16 Δοκίμασε ένα σουτ ο Βιλένα, ωστόσο η φάση ήταν offside

-18 Σουτ στον στόχο ο Παναθηναϊκός! Ο Ιωαννίδης δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα στο παράλληλο γύρισμα του Παλάσιος και ο Μαντσίνι σε δεύτερο χρόνο έστειλε την μπάλα στον Ματέους

Στο 63% - 37% η κατοχή στα πρώτα 20 λεπτά, πιο απειλητικός ο ΠΑΟ μετά το 15', δυνατό, πάρα πολύ δυνατό ματς.

-22' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! ο Παλάσιος σέρβιρε ξανά στη μικρή περιοχή αλλά πάλι δεν μπόρεσε να βρεθεί πρώτος στην μπάλα συμπαίκτης του για να τη στείλει στα δίχτυα

-21' Τραυματισμός για τον κίπερ της Μπράγκα. Ο Ματέους έπεσε στο έδαφος. Σηκώθηκε και φαίνεται ότι μπορεί να συνεχίσει. Ο Σα ωστόσο σηκώθηκε για ζέσταμα.

k

27' Νέα κούρσα του Βαγιαννίδη που απειλεί συνεχώς με τα ανεβάσματά του. Παρόλο που άφησε τη θέση του, οι αλληλοκαλύψεις λειτούργησαν με αποτέλεσμα να κοπεί η αντεπίθεση της Μπράγκα.

28' Ο Μαντσίνι μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή και έκανε παράλληλη πάσα, όμως ήταν σε θέση οφσάιντ και η φάση είναι ως μη γενόμενη.

-29' Διαμαρτυρίες από πλευράς Παναθηναϊκού για χέρι του Νιακατέ εντός περιοχής. Το παιχνίδι συνεχίζεται λέει ο Ορσάτο.

-30' Τεράστια χαμένη διπλή ευκαιρία για την Μπράγκα. Μετά από λάθος στην ανάπτυξη, ο Ρουίθ βρέθηκε σε θέση να εκτελέσει, με τον Μπρινιόλι να κάνει σπουδαία επέμβαση! Στη συνέχεια, ο Όρτα μπορούσε να εκτελέσει, παρενέβη ο Χουάνκαρ σωτήρια.

34' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό αφού ο Βαγιαννίδης απείλησε με γύρισμα, ο Τζαλό έδιωξε λίγο ανορθόδοξα προς τα πίσω. Το κόρνερ ωστόσο, έμεινε ανεκμετάλλευτο.

Ο Γεντβάι έχει πέσει στον αγωνιστικό χώρο μετά από μία φάση νωρίτερα. Πιάνει το πίσω μέρος του μηρού του. Έχει ήδη σηκωθεί για ζέσταμα ο Σένκεφελντ.

k

-43' Ο Γεντβάι αποχώρησε με μυϊκό πρόβλημα, ο Σένκεφελντ πέρασε ως αλλαγή.

k

44' Ο Ιωαννίδης βρήκε με πάσα... δεκαριού τον Παλάσιος στην περιοχή, όμως ο Φόντε πρόλαβε και έδιωξε πριν ο Αργεντινός γίνει απειλητικός.

45' Τεράστια ευκαιρία, ο Βαγιαννίδης μετά από κόρνερ είχε την ευκαιρία να σκοράρει από πολύ κοντά με κεφαλιά, όμως ο Ματέους με απίθανη εκτίναξη έδιωξε!

Ο χρόνος των καθυστερήσεων είναι 7 λεπτά

-45+2' Καλό σουτ από τον Μπρούμα. Ο Μπρινιόλι μπλόκαρε

-45+5' Απειλεί ξανά την εστία του Μπρινιόλι η Μπράγκα... ο Καρβάλιο δοκίμασε ένα σουτ που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

-45+6' Πολύ άστοχο σουτ από τον Όρτα έξω από την περιοχή του Μπρινιόλι

45+6' Φοβερή πάσα του Ιωαννίδη στον Μαντσίνι, αυτός έπεσε μετά από μαρκάρισμα του Μαρίν και διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι. Ο Ορσάτο ωστόσο είπε συνεχίζεται

-Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ με το αποτέλεσμα να είναι στο 0-0.

(Σχόλιο) Γεμάτο το πρώτο ημίχρονο και με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες. Κορυφαίοι για τον ΠΑΟ μέχρι στιγμής οι Παλάσιος, Βαγιαννίδης και Ιωαννίδης. Η Μπράγκα από την άλλη είναι ποιοτικότερη και πιο απειλητική στις αντεπιθέσεις της. Απαιτείται υπομονή από πλευράς Παναθηναϊκού.

-Έναρξη στο β' ημίχρονο

-45' Επίθεση κατά μέτωπο του Ιωαννίδη, δεν μπόρεσε να εκτελέσει σωστά, κέρδος το κόρνερ για τον ΠΑΟ

-46' Στο έδαφος για την Μπράγκα ο Νιακατέ. Ο Σάτσι παίρνει τη θέση του τραυματία Νιακατέ

-50' Ο Χουάνκαρ προσπάθησε να βρει με σέντρα τον Παλάσιος, ωστόσο ο Φόντε πρόλαβε να διώξει πριν εκτελέσει ο Αργεντινός.

-54' Εκπληκτικός Παλάσιος! Τρομερό σπριντ από τον Αργεντινό που εκτέλεσε μπροστά από τον Φόντε. Ο Ματέους απέκρουσε και η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι.

-57' Λάθος από τον Βιλένα. Ο Τζαλό συνέκλινε και πλάσαρε, ο Μπρινιόλι μπλόκαρε σταθερά.

-61' Αλλαγή από τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Στη θέση του Παλάσιος ο Αϊτόρ

-62' Ακόμα μια αλλαγή από πλευράς ΠΑΟ. Ο Σπόραρ παίρνει τη θέση του Ιωαννίδη

k

-64' Διπλή αλλαγή από την Μπράγκα, Πίζι και Σαλασάρ αντί Τζαλό και Αντρέ Όρτα

-67' Πολύ καλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό για να ανοίξει το σκορ! Ο Μαντσίνι άλλαξε πλευρά και βρήκε άψογα τον Χουάνκαρ που με προσποίηση εκτέλεσε, η μπάλα ωστόσο κόντραρε σε αμυντικό της Μπράγκα.

70' Ο Σπόραρ έπεσε μετά από μαρκάρισμα του Σάτσι και διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, ήταν φανερά εκτός περιοχής ο Σλοβένος. Δεν υπάρχει τίποτα, συνεχίζεται κανονικά το παιχνίδι

74' Είδε την κίτρινη κάρτα ο Χουάνκαρ έπειτα από σκληρό μαρκάρισμα στον Γκόμεζ

-77' Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Τζούρισιτς στη θέση του Μπερνάρ και ο Τσέριν στη θέση του Πέρεθ

-79' Κίτρινη κάρτα για τον Σάτσι

-81' Ωραία κάθετη πάσα από τον Αϊτόρ στον Σπόραρ, δεν πρόλαβε να κοντρολάρει ο Σλοβένος και να γίνει απειλητικός

-83' ΓΚΟΛ και 0-1. Η Μπράγκα πληγώνει το "τριφύλλι" και προηγείται στο 83' με τον Μπρούμα. Οι Πορτογάλοι είναι πλέον "αγκαλιά" με την πρόκριση. Ο Παναθηναϊκός πλέον χρειάζεται δύο γκολ...

-85' ΤΕΡΑΣΤΙΑ χαμένη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίσει αμέσως. Ο Τζούρισιτς αστόχησε από θέση βολής

-86' Μέσα σε ενάμισι λεπτό, ο ΠΑΟ "βομβάρδισε" την Μπράγκα με συνεχόμενες φάσεις. Η κεφαλιά του Σένκεφελντ πέρασε ξυστά από το δοκάρι του Ματέους

-87' Κίτρινη κάρτα για τον Μπρούμα

-87' Διπλή αλλαγή για την Μπράγκα. Ο Μπανζά αντί του Ρουίζ και ο Ολιβέιρα αντί του Μπρούμα