Προβλημάτισε και πάλι...

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη φιλική νίκη με 1-0 επί του Λεβαδειακού στην αναμέτρηση που έγινε το απόγευμα της Κυριακής στο "Ελ Πάσο" αλλά το τριφύλλι προβλημάτισε και πάλι με την απόδοση του, όπως και στα προηγούμενα φιλικά αλλά και στην πρεμιέρα της Super League με τον Αστέρα.

Το γκολ του τριφυλλιού κόντρα σε μια ομάδα μικρότερης κατηγορίας και η οποία έχει ελάχιστα παιχνίδια στα πόδια της προήλθε από εκτέλεση πέναλτι του Μακέντα με τους πράσινους να μην μπορούν να δημιουργήσουν σωστά, να βγάλουν φάσεις και να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Την ίδια ώρα ο Λεβαδειακός από την πλευρά του, κυρίως στο πρώτο 45λεπτο, απείλησε περισσότερο την εστία του Σωκράτη Διούδη και θα μπορούσε να βρει και ένα γκολ που θα του έδινε το προβάδισμα.

Ο Ντάνι Πογιάτος είδε το φιλικό με τον Λεβαδειακό ως επίσημο για αυτό και χρησιμοποίησε μια ενδεκάδα αποτελούμενοι ουσιαστικά από βασικούς ποδοσφαιριστές του και άφησε στον πάγκο μόνο τους Βέλεθ, Μακέντα. Από την άλλη και ο Σωτήρης Αντωνίου στο πρώτο 45λεπτο παρέταξε και αυτός μια ομάδα αρκετά συμπαγή και με τριάδα στην άμυνα.

Το τριφύλλι σε ολόκληρο το πρώτο 45λεπτο δεν απείλησε σχεδόν καθόλου και είχε ουσιαστικά μόνο μια φάση στο 39' με τον Γκέκα να διώχνει προ του Καρλίτος. Αντίθετα οι Βοιωτοί που μπόρεσαν να κλείσουν καλά τον Παναθηναϊκό θα μπορούσαν να σκοράρουν με τους Μυτίδη και Συμελίδη στο πρώτο μέρος αλλά η τελική τους προσπάθεια έφυγε εκτός.

Στο δεύτερο μέρος ο Πογιάτος έριξε στο ματς τους Μακέντα, Βέλεθ αντί των Σαβιέρ, Μαυρομμάτη και ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα. Απείλησε περισσότερο και σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο απειλήθηκε λιγότερο. Ήταν λογικό βέβαια από τη στιγμή που το τριφύλλι είναι μπροστά σε επίπεδο ετοιμότητας και φυσικά υπάρχει και η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων.

Παρά την υπεροχή που είχε ο Παναθηναϊκός όμως και πάλι δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους προς την εστία του Γκέκα. Το σκορ άνοιξε ο Μακέντα στο 59' μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Κουρμπέλης σε τράβηγμα μέσα στην περιοχή.

Όσο περνούσε η ώρα το τριφύλλι γινόταν καλύτερο αλλά σε αυτό βοήθησαν και οι πολλές αλλαγές του Λεβαδειακού που χάλασαν τη συνοχή της ομάδας των Βοιωτών. Είναι χαρακτηριστικό πως στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Χατζηγιοβάνης μοίρασε σωστά τη μπάλα και οι πράσινοι είχαν την ευκαιρία για ένα ακόμη τέρμα το οποίο όμως δεν ήρθε.

ΘΕΤΙΚΗ Η ΕΠΑΝΟΔΟΣ ΑΪΤΟΡ-ΣΕΝΚΕΦΕΛΝΤ
Αν ο Πογιάτος κρατάει ένα πράγμα από το φιλικό με τον Λεβαδειακό είναι η επάνοδος σε φουλ αγωνιστικούς ρυθμούς των Αϊτόρ και Σένκεφελντ. Ο Ισπανός εξτρέμ έπαιξε για σχεδόν 67' λεπτά ενώ ο Ολλανδός στόπερ αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι. Και οι δύο έδειξαν πως έχουν ξεπεράσει τα προβλήματα που τους κρατούσαν εκτός.