Συμβιβασμένος με τη μετριότητα ο Παναθηναϊκός

O Παναθηναϊκός δείχνει συμβιβασμένος με τη μετριότητα, ο Άρης ήταν ανώτερος, όμως παρά την βλακώδη αποβολή του Πούγγουρα έμεινε το 0-0 και η διαφορά στο -7.

Συμβιβασμένος με την μετριότητα ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 0-0 με τον Αρη στο «Κλ.. Βικελίδης» και θα πρέπει να λέει πάλι καλά που δεν έχασε ελέω Διούδη, μετά την αψυχολόγητη αποβολή του Πούγγουρα στο 72’ που άφησε την ομάδα του για το υπόλοιπο διάστημα με παίκτη λιγότερο.

Αμφότερες οι ομάδες ξεκίνησαν επιφυλακτικά το ματς, με τον Παναθηνϊκό να έχει τον έλεγχο στο πρώτο ημίωρο, κλείνοντας σωστά τους διαδρόμους μπροστά από την περιοχή του Διούδη και έχοντας στο ενεργητικό του την κορυφαία στιγμή στο πρώτο μισό του αγώνα.

Το χαμένο τετ α τετ του Χατζηγιοβάνη από τη θαυμάσια ενέργεια και πάσα του Μακέντα στο 25’ ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι «πράσινοι» στο συγκεκριμένο διάστημα.

Μετά το 30’, ωστόσο, ο Αρης ξεκίνησε να κυκλοφορεί με πιο ορθολογικό τρόπο τη μπάλα και άρχισε να δημιουργεί πολλά προβλήματα στον Παναθηναϊκό, τόσο από τα άκρα όσο και από τον άξονα με τους Σάσα και Ματέο Γκαρσία να παίρνουν τις περισσότερες πρωτοβουλίες. Είναι χαρακτηριστικό ότι από το 34’ έως το 43’ ο Αρης απόλεσε τέσσερις υποσχόμενες ευκαιρίες, με κορυφαία το σουτ του Μαντσίνι πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Διούδη λίγο πριν την ανάπαυλα των ημιχρόνων (43’).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αρης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, αλλά ο Μαντσίνι στο 46’ δεν εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σένκεφελντ και πλάσαρε άουτ, ενώ Διούδης στο 68’ έκανε φανταστική απόκρουση σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Γκάμα.
Στο 72’ ο Πούγγουρας άφησε τον Παναθηναϊκό με παίκτη λιγότερο δεχόμενος σωστά απευθείας κόκκινη κάρτα διότι έπιασε από το λαιμό τον Μαντσίνι και τον πέταξε στο χορτάρι. Ο Αρης πίεσε για το γκολ της νίκης, αλλά ο Διούδης επενέβη σωτήρια στο σουτ του Γκάνεα στο 94’ και το ματς ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα.