Τρίτωσε το... κακό για ΠΑΟΚ/"Όρθιος" ο ΠΑΟ

Ο στόχος της 2ης θέσης απομακρύνεται για τα καλά από τον ΠΑΟΚ! Για ακόμη ένα ματς ο Δικέφαλος ήταν κατώτερος των προσδοκιών κι απέναντι στον ψυχωμένο, φρέσκο και νεανικό Παναθηναϊκό έμεινε στο 0-0 και στο -4 από την ΑΕΚ! Για 4ο σερί ματς δεν δέχονται γκολ οι «πράσινοι».

Είχε το ενδιαφέρον τους οι επιλογές των δύο προπονητών στο ξεκίνημα του ντέρμπι της Τούμπας. Ο Αμπέλ Φερέιρα πήγε για πρώτη φορά σ’ ένα σχήμα 3-4-1-2, με τον νεαρό Μιχαηλίδη στο αρχικό σχήμα ως τρίτο στόπερ, τους Ροντρίγκο και Γιαννούλη σε ρόλο μπακ-χαφ, ενώ στην επίθεση επέλεξε για τριάδα τους Μπίσεσβαρ, Άκπομ και Τζόλη.

Από την άλλη πλευρά κι ο Γιώργος Δώνης έδωσε τόπο στα νιάτα του Παναθηναϊκού, έχοντας τους νεαρούς Θεοχάρη και Ζαγαρίτη στη βασική ενδεκάδα, αλλά και τον Αλεξανδρόπουλο πάλι στον άξονα.

Πράσινη κυριαρχία, ούτε φάση ο ΠΑΟΚ!

Στα πρώτα 35 λεπτά ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος του ΠΑΟΚ. Ήταν η ομάδα που απείλησε πρώτη, με την εκτέλεση φάουλ του Μπουζούκη (4’) που υποχρέωσε τον Πασχαλάκη να πέσει στη γωνία του και να διώξει την μπάλα, αλλά κυρίως με την κεφαλιά του αμαρκάριστου Καμπετσή στο 13ο λεπτό ύστερα από την σέντρα του Ζαγορίτη.

Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο τέταρτο επέλεγε να μεταφέρει το παιχνίδι από την άμυνα στην επίθεση με μακρινές μπαλιές, που δεν προβλημάτιζαν καθόλου τους «πράσινους» αμυντικούς. Η μπάλα δεν περνούσε καθόλου από Μαουρίσιο και Ελ Καντουρί, με τους γηπεδούχους να είναι παντελώς ακίνδυνοι.

Ο νεαρός Αλεξανδρόπουλος με άψογο κράτημα της μπάλας, σωστές μεταβιβάσεις, επιθετικό μαρκάρισμα, πίεση στην μπάλα ήταν με διαφορά ο κορυφαίος του γηπέδου μέχρι και τον cooling break. Μετά τη διακοπή ο Φερέιρα μετέφερε τον Μπίσεσβαρ στη δεξιά πλευρά της επίθεσης και πήγε τον Τζόλη στο αριστερό άκρο. Όμως, δεν άλλαξε τίποτα. Οι «ασπρόμαυροι» συνέχιζαν να προβληματίζουν, να έχουν τρομερό πρόβλημα στον άξονα και να μην μπορούν να ανταποκριθούν καθόλου στην πίεση και τα απίστευτα τρεξίματα των «πράσινων».

Ο «Δικέφαλος» ολοκλήρωσε το πρώτο 45λεπτο, όπως ακριβώς και με την ΑΕΚ. Δίχως ούτε μία φάση της προκοπής, ούτε μια ευκαιρία αξιοσημείωτη.

Καλύτερος ο ΠΑΟΚ, αλλά…

Παρότι ο «Δικέφαλος» μπήκε πιο δυνατά, πάλι ο Παναθηναϊκός, με τον Μακέντα, είχε την πρώτη καλή στιγμή στο β’ μέρος και πιο συγκεκριμένα στο 53ο λεπτό υποχρεώνοντας τον Πασχαλάκη σε μια δύσκολη απόκρουση.  Ο ΠΑΟΚ απάντησε με την πρώτη καλή ευκαιρία δύο λεπτά αργότερα. Όμως, το σουτ του Ελ Καντουρί από το ύψος του πέναλτι έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Διούδη.

Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς καλύτεροι στο δεύτερο μέρος. Στο ξεκίνημα του είχε δύο καλές στιγμές, αλλά πάνω που ανέβαινε ο Μπίσεσβαρ και φαινόταν η ομάδα στην επίθεση, ο Φερέιρα τον τράβηξε στον πάγκο. Ο Στοχ που μπήκε έδωσε ενέργεια, ο ΠΑΟΚ έψαχνε το γκολ διαρκώς με μακρινά σουτ, εξ ου και οι 9 τελικές προς την εστία, όμως το γκολ δεν ερχόταν όσες προσπάθειες κι αν γινόταν.

MVP: Ο νεαρός Αλεξανδρόπουλος μέχρι την στιγμή που έμεινε από δυνάμεις ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Οι αποκρούσεις του Πασχαλάκη στα σουτ των Μπουζούκη και Μακέντα κράτησαν ανέπαφη την εστία του ΠΑΟΚ

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Απελπιστικά κακός και απόψε ο Βραζιλιάνος Μαουρίσιο. Δεν του πήγε τίποτα καλά.

Η ΓΚΑΦΑ: Η αλλαγή του ανεβασμένου Μπίσεσβαρ στο δεύτερο μέρος, απλά δεν έχει εξήγηση.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Ρεσιτάλ από τον πολύπειρο Νταμίρ Σκόμινα. Ο Σλοβένος ρέφερι δεν σήκωνε μύγα στο σπαθί του, κάτι που το κατάλαβε ο Σένκεφελντ που στο 7ο λεπτό είδε την κίτρινη κάρτα για την έντονη διαμαρτυρία του. Μια φορά χρειάστηκε τη βοήθεια του VAR. Στο 29’ ελέγχθηκε η φάση με το σουτ του Μπουζούκη να στέλνει την μπάλα στο πόδι και μετά στο χέρι του Βαρέλα.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA.GR: Ο Παναθηναϊκός, όπως και στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, έφυγε χωρίς να χάσει από την Τούμπα. Οι μικροί του Δώνη πήραν άριστα απέναντι σ’ έναν προβληματικό ΠΑΟΚ που στα playoffs δεν μπορεί με τίποτα να ξεπεράσει το ψυχολογικό πρόβλημα και να φτάσει σε μια νίκη. Και πάλι πέταξε ένα ολόκληρο ημίχρονο, τo πάλεψε στο β’ μέρος, αλλά δεν έφτανε αυτό για να πάρει τους τρεις βαθμούς. Πλέον με την ΑΕΚ στο +4 έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες για τη 2η θέση.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Καντουρί (82’ Τσιγγάρας), Μαουρίσιο, Ροντρίγκο (82’ Μάτος), Γιαννούλης, Μπίσεσβαρ (62’ Στοχ), Τζόλης (62’ Λημνιός), Άκπομ (73΄Σφιντέρσκι).

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Σένκεφελντ, Κολοβέτσιος, Χατζηθεοδωρίδης, Θεοχάρης, Ζαγαρίτης (80’ Μπεκ), Μπουζούκης (79’ Περέα), Αλεξανδρόπουλος (81’ Κολοβός), Μακέντα (81’ Σερπέζης), Ανουάρ, Καμπετσής (65’ Χατζηγιοβάννης).