Βαρέλα: "Να μας γίνει μάθημα η ήττα από την Αϊντχόφεν"

Ο Βαρέλα που πέτυχε το πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ κόντρα στην Αϊντχόφεν μίλησε για την ήττα από τους Ολλανδούς η οποία όπως τόνισε θα πρέπει να γίνει μάθημα για τον ίδιο και τους συμπαίκτες του.

Το γκολ που πέτυχε ανήμερα των γενεθλίων ο Φερνάντο Βαρέλα κόντρα στην Αϊντχόφεν δεν ήταν τελικά αρκετό για την ομάδα της Θεσσαλονίκης να πάρει την πρώτη της νίκη στην Ολλανδία και τελικά ηττήθηκε με 3-2.

Ο στόπερ του Δικέφαλου σε δηλώσεις του στο PAOKTV τόνισε ότι το παιχνίδι απέναντι στην Αιντχόφεν θα πρέπει να γίνει μάθημα σε αυτόν και τους συμπαίκτες του.

"Ξεκινήσαμε καλά, όπως ήθελε ο προπονητής. Πιέσαμε ψηλά, κλέψαμε κάποιες μπάλες, επιτεθήκαμε, είχαμε ευκαιρίες και πετύχαμε δύο γκολ. Παίξαμε καλά για 25-35 λεπτά, αλλά στη συνέχεια μείωσαν και άρχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Ήταν δύσκολο για μας να ελέγξουμε τον αγώνα. Θέλαμε να έχουμε τον έλεγχο αλλά ήταν δύσκολα στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ξεκινήσαμε πολύ άσχημα, είχαν χώρους την μπάλα και τον έλεγχο του αγώνα, με πάσες ανάμεσα στις δικές μας γραμμές έβρισκαν πάντα τον τρόπο να βγαίνουν μπροστά και πέτυχαν δύο γκολ κατά την άποψη μου εύκολα.

Πρέπει να αναλύσουμε τι έγινε με την υπόλοιπη ομάδα και στο επόμενο παιχνίδι να μην κάνουμε τα ίδια λάθη".

Και συνέχισε λέγοντας: "Δεν μπορώ να εξηγήσω τι ακριβώς έγινε γιατί τα δύο γκολ που δεχθήκαμε ήρθαν στο ξεκίνημα. Ίσως να έχει να κάνει με την έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης και ελέγχου της μπάλας, αλλά και με το γεγονός ότι ενώ κερδίζαμε δεν πιέσαμε ψηλά. Αυτά πρέπει να τα δούμε με τον προπονητή για να καταλάβουμε καλύτερα.

Είμαστε στο ξεκίνημα μαζί του και η περίοδος στην οποία ήρθε το κάνει πιο δύσκολο. Δεν μας κάνουν καλό τέτοια παιχνίδια, δεν μπορούμε να το αλλάξουμε αλλά μπορούμε να μάθουμε μέσα από αυτά.

Τίποτα δεν έχει τελειώσει. Απλά κέρδισαν ένα παιχνίδι,τίποτα όμως δεν τελείωσε. Έχουν έξι πόντους, έχουμε πέντε αλλά και για την Γρανάδα δεν έχει τελειώσει τίποτα, καθώς με δύο νίκες μπορούμε να την περάσουμε. Πρέπει να μείνουμε συγκεντρωμένοι και ως ΠΑΟΚ να πάμε για την νίκη. Δείξαμε στα πρώτα 25 λεπτά πόσο καλή ομάδα είμαστε. Νομίζω ότι ο όμιλος μας είναι πολύ ισορροπημένος όπως φαινόταν από την κλήρωση και έτσι θα είναι μέχρι το φινάλε".