Κέρδισε και «ενεργοποίησε» παίκτες ο ΠΑΟΚ

Με ανατροπή, ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Δόξας στη Δράμα με 3-1, με τον Αμπέλ Φερέιρα να δοκιμάζει πρόσωπα, να δίνει χρόνο στο σύνολο των παικτών του, εκμεταλλευόμενος τη διακοπή, έχοντας έτσι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για συμπεράσματα. Ανεπίσημη πρώτη και γκολ για Λάμπρου.

Κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες λόγω της έντονης βροχόπτωσης, ο ΠΑΟΚ φιλοξενήθηκε από τη Δόξα στη Δράμα στο πλαίσιο της φιλικής αναμέτρησης των δύο ομάδων. Στην ουσία ήταν μια καλή ευκαιρία για τον Αμπέλ Φερέιρα προκειμένου να «ενεργοποιήσει» παίκτες που προέρχονταν από τραυματισμό όπως ο Βαρέλα και ο Μαουρίσιο, να δώσει χρόνο σε άλλους που δεν έχουν βρει μέχρι στιγμής τον επιθυμητό ρόλο αλλά και να «μπολιάσει» νέα πρόσωπα στην ομάδα των μεγάλων.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκει στη Δόξα, η οποία εκμεταλλεύτηκε άψογα την πρώτη της καλή ευκαιρία και με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον νεαρό πορτιέρε του ΠΑΟΚ, Παπαδόπουλο, για το 1-0. Στην επανάληψη του αγώνα, όμως, χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή για το 2-1 με τον ορεξάτο Πέλκα, ο οποίος είχε συμμετοχή και στα δύο τέρματα, «σερβίροντας» το δεύτερο για τον Άκπομ. Χρόνο συμμετοχής και για τον Λάζαρο Λάμπρου που είδε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ για το 3-1 μετά από ασίστ Σαλαμούρα.

Ροντρίγκο στα αριστερά και πινελιές με νέους παίκτες

Με επιλογές και από τη ομάδα νέων παρέταξε την ενδεκάδα του ΠΑΟΚ στη Δράμα ο Αμπέλ Φερέιρα, έχοντας κάτω από τα δοκάρια τον Συμεών Παπαδόπουλο, στο δεξί άκρο της άμυνας τον Παναγιώτου και στο αριστερό τον Ροντρίγκο Σοάρες. Στο κέντρο της άμυνας έκανε την επανεμφάνισή του μετά τον τραυματισμό ο Βαρέλα, έχοντας ως παρτενέρ τον Καλουτσικίδη. Στα χαφ βρέθηκαν οι Μαουρίσιο - Στοχ ενώ θέσεις μπροστά στην επίθεση πήραν οι Βιεϊρίνια (αριστερά), Ζαμπά (δεξιά) και ο Πέλκας πίσω από τον προωθημένο Άκπομ.

Δοκάρι με το «καλημέρα»

Με τον ΠΑΟΚ να παίρνει από νωρίς τα ηνία του αγώνα, ξεκίνησε το παιχνίδι στη Δράμα, έχοντας -μάλιστα- μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης την πρώτη καλή ευκαιρία με υπογραφή του Δημήτρη Πέλκα, ο οποίος ζύγισε το πόδι του από πλάγια θέση, επιχείρησε ένα μακρινό σουτ με τη μπάλα να τραντάζει το δοκάρι του Ηλιάδη. Παρά το γεγονός πως ο αγωνιστικός χώρος ήταν ιδιαίτερα βαρύς λόγω της έντονης βροχόπτωσης, ο ΠΑΟΚ έμοιαζε ορεξάτος μεσοεπιθετικά, έχοντας τις δικές του στιγμές με εμπνευστή τον Βιεϊρίνια και τους Πέλκα - Άκπομ.

Απευθείας φάουλ και 1-0 η Δόξα

Αν και φάνηκε πως θα ήταν ένα ήρεμο απόγευμα για την άμυνα του Δικεφάλου, το γκολ της Δόξας στο 20' άλλαξε τις ισορροπίες. Με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο Κόντος έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του Παπαδόπουλου, γράφοντας το 1-0. Στο 29΄, όμως, τα φώτα έπεσαν πάνω στο νεαρό τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ, ο οποίος κατέγραψε μια ωραία επέμβαση στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αργυρόπουλου, δίνοντας το έναυσμα για την «ανασυγκρότηση» του Δικεφάλου.

Ημίχρονο στο 35' +2'

Αρκετά λεπτά πριν την ολοκλήρωση του παιχνιδιού, η έντονη βροχόπτωση οδήγησε τον ρέφερι της αναμέτρησης στην απόφαση να στείλει τις δύο ομάδες (σ.σ. κατόπιν συνεννόησης) στο 35' + 2' στα αποδυτήρια και με τη Δόξα να προηγείται, παρά το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ κατέγραψε τις δικές του καλές ευκαιρίες. Αρχικά στο 31΄μετά την πάσα του Ροντρίγκο για τον Πέλκα, ο οποίος πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ και στη συνέχεια (35' ) με την προβολή του Παναγιώτου από την σέντρα του Βιεϊρίνια χωρίς, όμως, το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Και τελικά... Λάμπρου

Στο β΄ημίχρονο ο Φερέιρα πέρασε στο αριστερό άκρο της άμυνας τον Βιεϊρίνια και τον Λάμπρου μπροστά του αντί του Στοχ. Στο γήπεδο πέρασε και ο Τσιγγάρας στα χαφ αντί του Καλουτσικίδη για να πλαισιώσει τον Μαουρίσιο. Ο Παπαδόπουλος παρέμεινε κάτω από τα δοκάρια, ο Σοάρες μετατοπίστηκε στα δεξιά με τον Παναγιώτου και τον Βαρέλα στο κέντρο της άμυνας.

Ανατροπή με ορεξάτο Πέλκα...

Ο ΠΑΟΚ φρόντισε να επιβάλλει τους κανόνες και μέσα σε μερικά λεπτά έφτασε στην ανατροπή, με τον Δημήτρη Πέλκα να φέρνει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στα γκολ. Στο 49΄ ο Έλληνας μεσοεπιθετικός εκτέλεσε το κόρνερ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα μετά από λάθος του τερματοφύλακα της Δόξας. Λίγο αργότερα, δημιούργησε για τον Άκπομ, ο οποίος με πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.

Δόξα Δράμας: Ηλιάδης (57' Γουΐνει), Μαρκοπουλιώτης (57' Κρητικός), Αργυρόπουλος (50' Πλέγας), Οικονόμου ( 68' Ρούτσης), Περέγιο (57' Σιώπης), Κόντος (57' Παπαργυρίου), Αναστασίου (57' Πινδώνης), Αυλωνίτης (57' Ρόβας), Παρασκευάς (57' Καψάλης), Σαμπανίδης, Παπαιωάννου (80' Τάσιος)

ΠΑΟΚ: Παπαδόπουλος, Ροντρίγκο, Καλουτσικίδης (Τσιγγάρας 39' ), Βαρέλα (46' Ντάικο), Παναγιώτου (55' Τάχατος), Μαουρίσιο (55' Γρόσδης), Στοχ (Λάμπρου 39' ), Πέλκας (55' Σαλαμούρας), Βιεϊρίνια, Άκπομ, Ζαμπά