ΠΑΟΚ: Φιλική νίκη συμπερασμάτων

Με τον Μπράντον Τόμας να συνεχίζει να βρίσκει δίχτυα και τους νεαρούς Μπράντονιτς και Γκορτεζιάνι να «αρπάζουν» την ευκαιρία που τους δόθηκε ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-0 τη Ρουμανική Φαρούλ του Γκέοργκι Χάτζι σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στην Τούμπα. «Τέσταρε Μιχαηλίδη και αρκετούς νεαρούς ο Λουτσέσκου.

Νάρεϊ και Τόμας συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν. Ο Γερμανός «σέρβιρε» και ο Ισπανός κέρασε... γκολ στη Ρουμανική Φαρούλ με τον ΠΑΟΚ να κερδίζει με 2-0 τη φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών στο γήπεδο της Τούμπας, με τους νεαρούς Μπράντονιτς και Γκορτεζιάνι να πετυχαίνουν τα άλλα δύο γκολ του Δικεφάλου, έπειτα από ισάριθμες ασίστ του Κεντζιόρα.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου μη έχοντας στη διάθεσή τους διεθνείς ποδοσφαιριστές, μοίρασε χρόνο σε ποδοσφαιριστές που δεν είχαν - ως τώρα - μεγάλο χρόνο συμμετοχής.

Φανέλα βασικού για παράδειγμα πήρε ξανά ο Γιάννης Μιχαηλίδης, όπως και οι Ελ Καντουρί και Φελίπε Σοάρες, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν κυρίως παίκτες από τον ΠΑΟΚ Β τους οποίους ήθελε να τεστάρει αγωνιζόμενους ο Ρουμάνος τεχνικός του Δικεφάλου.

Γενικώς το παιχνίδι, δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης. Ο Δικέφαλος του Βορρά είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, έχοντας κυρίως στο πρώτο ημίχρονο τις πιο καλές στιγμές του. Σε μία εξ' αυτών οι Νάρεϊ και Τόμας συνεργάστηκαν με τον Ισπανό να σκοράρει στο 35' για το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο χρόνο συμμετοχής πήραν οι Ταλιχμανίδης, Μπράντονιτς, Γκορτεζιάνι, Γιαξής, Τσαούσης, Βιεϊρίνια και ο Αντρέ Ρικάρντο.

Ο ΠΑΟΚ που με τους πολλούς νέους παίκτες που είχε στη σύνθεσή του στο δεύτερο ημίχρονο, είχε κίνητρο και διάθεση, έβγαλε όρεξη και πάθος και κατάφερε στα τελευταία λεπτά του αγώνα να πετύχει δύο ακόμα γκολ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο τελικό 3-0.

Το 2-0 σημείωσε ο Μπράντονιτς μετά από ωραία ασίστ του Κεντζιόρα στο 87', με τον Πολωνό μπακ να έχει και δεύτερη ασίστ στο 91' με τον Γκορτεζιάνι να βρίσκει κι αυτός δίχτυα.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Κάργας, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Σβάμπ, Φιλίπε Σοάρες, Ελ Καντουρί, Νάρεϊ, ΤάΪσον, Μπράντον Τόμας.

Φαρούλ (Γκεόργκι Χάτζι): Μπουζμπούκι, Λάριε, Σίρμπου, Γκρόσου, Γκουστάβο, Ντουκουρέ, Κάσαπ, Νεντέλκου, Ποπέσκου, Μόραρ, Ματέους.