ΠΑΟΚ: Μία ομάδα γεμάτη με σκόρερ

Για κάποιους είναι το μυστικό της φετινής σεζόν. Το μυστικό που έχει διατηρήσει τον ΠΑΟΚ σε τροχιά τίτλου και, παράλληλα, τον έχει φέρει μέχρι τους «8» του Conference League, με προοπτική να φτάσει μέχρι και τον τελικό της διοργάνωσης.

Η αναφορά γίνεται για τους πολλούς σκόρερ του Δικεφάλου την τρέχουσα περίοδο. Συνολικά έχουν βρει δίχτυα και στα τρία «μέτωπα» (Πρωτάθλημα, Κύπελλο, Conference League) 22 διαφορετικοί ποδοσφαιριστές, με απολογισμό 108 τέρματα!

Έχει σκοράρει μέχρι και ο Αντρέ Ρικάρντο, ο οποίος πέτυχε ένα γκολ σε 30 συνολικά λεπτά συμμετοχής. Ο Πορτογάλος είχε πετύχει τέρμα στον αγώνα Κυπέλλου με τον Πανσερραϊκό (5-0) στις 31 Ιανουαρίου.

Οι μοναδικοί που δεν έχουν καταφέρει ακόμη να πανηγυρίσουν, πλην, φυσικά, των τερματοφυλάκων, είναι ο Εκόνγκ, ο οποίος μπορεί με την Εθνική Νιγηρίας να έκανε... πάταγο στο Κόπα Άφρικα, ωστόσο, με τον ΠΑΟΚ, έως τώρα, δεν έχει σημειώσει τέρμα και ο νεοφερμένος Ότο. Όλοι οι υπόλοιποι, έχουν σκοράρει.

Επτά ποδοσφαιριστές έχουν πετύχει από ένα τέρμα, ένας, ο Ράφα Σοάρες, δύο, τρεις από τρία, δύο από τέσσερα, δύο από πέντε, δύο από έξι, ένας, ο Μουργκ, εννιά, ένας, ο Μπράντον, δέκα, δύο από 12 και πρώτος σκόρερ, με 16 γκολ, είναι ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς. Τον ακολουθούν οι Ντεσπόντοφ και Κωνσταντέλιας.