ΠΑΣ για «φίλημα»

Ο εξαιρετικός ΠΑΣ με τα γκολ των Ελευθεριάδη και Κάργα επικράτησε 2-0 στο Περιστέρι του Ατρομήτου που είχε αποκαρδιωτική εικόνα.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα εξελίσσεται στη ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Γιαννίκη παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο πέρασε μέσα από το Περιστέρι εκμεταλλευόμενη την κάκιστη  εικόνα των γηπεδούχων.

Το ματς θα μπορούσε να έχει αρχίσει με τους καλύτερους οιωνούς για τον Ατρόμητο, αλλά το σουτ του Μανούσου να σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό. Οι Περιστεριώτες έδειξαν με το καλημέρα διάθεση να πιέσουν για το γκολ, όμως έπεσαν πάνω στην καλοδουλεμένη μηχανή του Γιαννίκη.

Οι Γιαννιώτες έκαναν ότι ήθελαν στις δυο πτέρυγες και κυρίως από τα αριστερά με τον Λεό να ταλαιπωρεί την άμυνα των Περιστεριωτών. Παρόλα αυτά η ομάδα του Κάναντι είχε άλλη μια καλή στιγμή να ανοίξει το σκορ με την κεφαλιά του Κωτσόπουλου από την σέντρα του Γκαλβάο.

Στο 33’ έπειτα απο ένα λάθος στη μεσαία γραμμή, ο Παμλίδης έφυγε από τη δεξιά πλευρά, έκανε το γύρισμα και ο Ελευθεριάδης από κοντά έκανε το 0-1. Μάλιστα, ο ΠΑΣ στο 44’ θα μπορούσε να καθαρίσει το ματς αν ο Γιαννιώτης δεν έλεγε όχι στο σουτ του Σάλιακα.

Στην επανάληψη ο Κάναντι αποφάσισε να ενισχύσει τη μεσαία γραμμή της ομάδας του διατηρώντας το 3-4-3. Παρόλα αυτά στο πρώτο τέταρτο ο ΠΑΣ ήταν η ομάδα που δημιουργούσε κινδύνους ψάχνοντας το δεύτερο γκολ. Στο 54’ ο Παμλίδης αστόχησε μέσα από την περιοχή με την άμυνα του Ατρομήτου να βρίσκεται σε τρικυμία.

Ο ΠΑΣ δικαίωσε την εικόνα του στον αγωνιστικό χώρο στο 69’ με τον Καργα να σουτάρει δυνατά έπειτα από γύρισμα και να σημαδεύει εύστοχα την εστία του Γιαννιωτη για το 0-2. Ο Ατρόμητος έμοιαζε με ομάδα δίχως αρχή, μέση και τέλος και έδειχνε ανήμπορος για αντιδράσει.

Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο μέρος δεν κινδύνεψαν καθόλου και μάλιστα αν ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια θα μπορούσαν να φύγουν με μεγαλύτερο σκορ. Ο ΠΑΣ απέδρασε από το Περιστέρι με ένα εύκολο διπλό.