Πολύ σκληρός για να πεθάνει

Ο Πανιώνιος με σκόρερ τον Σταυρόπουλο και άξιο συμπαραστάτη τον Εμμανουηλίδη νίκησε 1-0 τον Ατρόμητο, έφθασε στο πρώτο τρίποντο μετά από οκτώ σερί ήττες και συνεχίζει τη μάχη του για παραμονή. Τρίτο σερί ματς άσφαιροι οι εκτός εξάδας Περιστεριώτες.

ΟΠανιώνιος υποδέχθηκε τον Ατρόμητο στη Νέα Σμύρνη για την 21η αγωνιστική της Super League 1 κι έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί ματς με μόνο ήττες. Με σκόρερ τον Σταυρόπουλο στο 76ο λεπτό οι κυανέρυθροι πανηγύρισαν το τρίποντο κι απέδειξαν ότι είναι πολύ σκληροί για να πεθάνουν, συνεχίζοντας τη μάχη τους για παραμονή στην κατηγορία.

Η ομάδα του Περιστερίου για τρίτο σερί ματς έμεινε μακριά από το γκολ - είχε όλες κι όλες τρεις τελικές στην αναμέτρηση - και μοιραία εκτός πρώτης εξάδας. Δείτε τα τρία πράγματα που μάθαμε από το ματς.

1. ΚΥΝΗΓΗΣΕ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΟΥ
Δεν μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι ο Πανιώνιος ήταν τυχερός. Εάν είχε (και) τύχη, τότε την κυνήγησε. Δεν του χτύπησε την πόρτα. Πίεσε τον Ατρόμητο, τον ανάγκασε να οπισθοχωρήσει αρκετά, μέχρι και να κλειστεί στα καρέ του.

Έχασε δυο ευκαιρίες πριν ανοίξει το σκορ. Στο 54ο λεπτό ο Σταυρόπουλος έκανε τη σέντρα, ο Κιάκος αριστερά έπιασε το διαγώνιο σουτ με το αριστερό, ο Καχίλα έβαλε την κόντρα και απομακρύνει. Ύστερα από έξι λεπτά (60') εκτελέστηκε το κόρνερ, ακολούθησε η κεφαλιά του Σταυρόπουλου στο πρώτο δοκάρι, ο Μέγερι απέκρουσε η μπάλα στο δοκάρι, δεν μπόρεσε ο  Εμμανουηλίδης από κοντά.

Ύστερα από μερικά δευτερόλεπτα σκόραρε ο Ρέντζας, αλλά το γκολ ορθώς δεν μέτρησε. Μέχρι να ληφθεί η απόφαση πέρασαν έξι λεπτά (κρατήθηκαν ως καθυστερήσεις), καθώς οι VAR και AVAR καθυστέρησαν να φωνάξουν τον διαιτητή να πάει να δει στο monitor τη φάση.

Η δικαίωση ήλθε στο 76'. Εκτέλεσε το φάουλ ο Κιάκος, ο Μανούσος στην προσπάθειά του ν' απομακρύνει έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στον Σταυρόπουλο κι αυτός με δεύτερη κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα.

2. ΠΡΩΤΗ ΤΕΛΙΚΗ ΣΤΟ 53'
Ο Ατρόμητος ήταν κακός και δεν μπορεί να διαμαρτύρεται γι' αδικία. Εάν υπάρχει αδικία είναι γιατί ο Ατρόμητος αδίκησε τον εαυτό του. Φοβήθηκε, κλείστηκε πίσω, έμοιαζε να συμβιβάζεται με το βαθμό. Τελικά δεν πήρε ούτε αυτόν.

Οι αριθμοί και η στατιστική λένε την αλήθεια. Αποτυπώνουν πλήρως την εικόνα του ματς. Πρώτη τελική στο 53ο λεπτό. Ο παίκτης που έκανε τις δυο πρώτες τελικές της ομάδας του Περιστερίου (Ενσικουλού, την τρίτη και τελευταία ο Βέλλιος) αποχώρησε ως αλλαγή.

Η μπάλα δεν έφθανε στον Βέλλιο, ο Μανούσος είχε διάθεση, αλλά ήταν ολομόναχος και ο Ενσικουλού ως επί το πλείστον άστοχες επιλογές.

3. ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΤΗΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΓΑΛΕΙΑ ΤΗΣ ΕΞΑΔΑΣ
Ο Πανιώνιος είναι μια ομάδα που από τη στιγμή που ξεκίνησε η σεζόν μέχρι τη στιγμή που θα τελειώσει η κανονική της διάρκεια θα παλεύει. Έμαθε, ωρίμασε μέσα από αυτή τη διαδικασία. Ίσως γιατί δεν είχε άλλη επιλογή. Κυρίως μάλλον γιατί δεν είχε άλλη επιλογή.

Όλα τα ματς του είναι μάχες. Άλλες κερδισμένες, άλλες χαμένες. Στη διάρκεια της χρονιάς έμαθε να μην παρατά τα ματς, να τα παλεύει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Ο Ατρόμητος μένει για τρίτο σερί ματς χωρίς γκολ. Και πάλι εκτός εξάδας.

Βαθμολογικά δεν είναι μακριά, όλα μπορούν ν' αλλάξουν από αγωνιστική σε αγωνιστική. Η εικόνα όμως ειναι αποθαρρυντική.