Σούπερ Λαμία, «έπνιξε» την ΑΕΛ

Εξαιρετικό φεγγάρι διανύει η ομάδα της Φθιώτιδας. Το συγκρότημα του Άκη Μάντζιου πήρε φόρα έπειτα από την παρθενική νίκη στο φετινό πρωτάθλημα την περασμένη αγωνιστική και πέτυχε (νέα) θεαματική εκτός έδρας νίκη (3-0) κόντρα στη φορμαρισμένη ΑΕΛ που μετρούσε έξι ματς αήττητη – Δύο γκολ ο Σκόνδρας (64΄- 72΄) κι ένα ο Τουράμ (39΄) για τους φιλοξενούμενους.

Με τον…αέρα των έξι αγώνων χωρίς ήττα (4 νίκες – 2 ισοπαλίες) παρατάχθηκαν στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι και με στόχο το «τρίποντο» που θα τους έφερνε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας έπειτα από τις γκέλες της ΑΕΚ, της Ξάνθης και του ΟΦΗ.

Στην αντίπερα όχθη η Λαμία έπειτα από την παρθενική νίκη επί του Βόλου την περασμένη αγωνιστική, ήθελε να συνεχίσει να κινείται σε τροχιά θετικών αποτελεσμάτων.

Με το ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων με στόχο να φτάσουν σε ένα γρήγορο γκολ. Οι «βυσσινί» έψαχναν πότε από τα πλάγια και πότε από τον άξονα να διασπάσουν την άμυνα της Λαμίας χωρίς ωστόσο επιτυχία.

Εδώ κάνεις το παιχνίδι σου! Με το MatchCombo συνδυάζεις διαφορετικές επιλογές ενός αγώνα σε ένα στοίχημα! Πάτα εδώ!
Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλά τοποθετημένοι στα μετόπισθεν περιόρισαν τη δράση του (επικίνδυνου) Ουάρντα και δεν έδωσε κλασικές ευκαιρίες για γκολ στους παίκτες της ΑΕΛ.

Μετά το 34΄ και την πρώτη τελική προσπάθεια με τον Δημούτσο η ομάδα της Φθιώτιδας άρχισε να ανεβάζει πιο ψηλά τις γραμμές της και να απειλεί περισσότερο.

Στο 38΄χτύπησε το καμπανάκι στους Θεσσαλούς με τον Τουράμ κι ένα λεπτό αργότερα (39΄) ο Βραζιλιάνος φορ σημάδεψε το πλεχτό (το…μισό γκολ ανήκει στην ασίστ και την έξοχη ατομική ενέργεια του Ρόμανιτς) δίνοντας το τιμόνι του αγώνα στην ομάδα του Άκη Μάντζιου.

Στο…μισό γήπεδο έπαιξε η ΑΕΛ τη Λαμία στα πρώτα λεπτά του β΄ημιχρόνου, ξεκινώντας το δεύτερο 45λεπτο με άγριες διαθέσεις κι έχοντας γυρίσει το σύστημα της σε 4-3-3 με τους Ασούμπρε, Ουάρντα και Ντάουντα στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Στάνκοβιτς…πέταξε στον Πηνειό την κλασική ευκαιρία να φέρει στο παιχνίδια στα ίσα στο 56΄. Και σαν να μην έφτανε αυτό η Λαμία απέκτησε…αέρα δύο τερμάτων στο 64΄κόντρα στη ροή του παιχνιδιού αποκτώντας ένα μαξιλάρι ασφαλείας και «παγώνοντας» το «AEL FC Arena».

Οκτώ λεπτά αργότερα (72΄) και πάλι ο Σκόνδρας έδωσε τη χαριστική βολή στην ΑΕΛ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ (3-0) με τους γηπεδούχους να πελαγοδρομούν και να βρίσκονται σε πανικό και την σεμνή τελετή κάπου εκεί να λαμβάνει επί της ουσίας τέλος το παιχνίδι.

Η ΑΕΛ γνώρισε την πρώτη ήττα έπειτα από έξι ματς και έχασε την ευκαιρία να αναρριχηθεί στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Η θεσσαλική ομάδα παρά την υπεροχή της σε μεγάλη διαστήματα του ματς δεν έδειξε το καθαρό μυαλό ούτως ώστε να διασπάσει την αμυντική γραμμή του αντιπάλου και γνώρισε την ήττα που δυσαρέστησε τον κόσμο της, προκάλεσε αποδοκιμασίες και φραστικό επεισόδιο του Μόρα με την εξέδρα.

Δεύτερη νίκη για τη Λαμία, έπειτα από το «τρίποντο» της περασμένης αγωνιστικής κόντρα στο Βόλο.

Ο Άκης Μάντζιος μετράει «δύο στα δύο» στον πάγκο των Φθιωτών, αλλάζοντας με το…καλημέρα της θητείας του την εικόνα και τα αποτελέσματά τους.

Πηγή: sdna.gr