Τον... διέλυσε χωρίς οίκτο!

Βραδιά μεγαλείου για τον Άρη και νύχτα ντροπής για τον Παναθηναϊκό! Με μαέστρο τον Φετφατζίδη (γκολ και δύο ασίστ) οι «κίτρινοι» πάτησαν το... συνονθύλευμα του Δώνη με 4-0 και πάνε «φορτσάτοι» στην Τούμπα. Ιντέγε, Ντιγκινί και Βέλεθ τα άλλα γκολ.

Ο Άρης είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο. Μπορεί η κατοχή μπάλας να ήταν υπέρ του Παναθηναϊκού, στην πραγματικότητα όμως οι «κίτρινοι» του έδωσαν μπάλα σε… ακίνδυνους χώρους. Με τον Μπρούνο Γκάμα στην 11αδα και σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Μπράουν Ιντέγε, ο Άρης είχε καλύτερη λειτουργία, όχι όμως και δημιουργία υπό την έννοια ότι με εξαίρεση μια κεφαλιά του Νιγηριανού επιθετικού στο 5ο λεπτό κι ένα κακό γέμισμα του Φετφατζίδη στο 15ο λεπτό, δεν βρήκε ευκαιρία.

powered by Rubicon Project
Ο Γιώργος Δώνης επέλεξε σχήμα με τρεις στόπερ, φόρτωσε τον άξονά του (3-4-2-1), ανασταλτικά δεν είχε πρόβλημα η ομάδα του μέχρι το 19ο λεπτό, προφανώς όμως δεν περίμενε ότι – όπως με τον ΟΦΗ, έτσι και τώρα – θα γινόταν μάρτυρας ενός τρομερού λάθους. Γιατί ο άνθρωπος που άλλαξε την εικόνα του αγώνα ήταν ο Ζαχίντ στο 19ο λεπτό, με την πάσα του στον Φετφατζίδη (καθώς αυτός ήταν στη μικρή περιοχή). Ο Διούδης έκανε υπερπροσπάθεια για να προλάβει τον διεθνή επιθετικό αλλά ο τελευταίος με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Ο «σωτήρας» Διούδης

Εκεί άλλαξε και το παιχνίδι κι αν ο Διούδης δεν είχε σωστές τοποθετήσεις, το παιχνίδι θα είχε τελειώσει από το ημίχρονο καθώς ο Άρης θα είχε πιο ευρύ σκορ. Η αδυναμία του Παναθηναϊκού φάνηκε στο γεγονός ότι ο Άρης του έδωσε χώρο αλλά πέρα από κυκλοφορία μπάλας μεταξύ των στόπερ, κέντρο δεν υπήρχε καθώς Ζαχίντ και Δώνης ουσιαστικά δημιούργησαν ένα κενό μεταξύ άμυνας και επίθεσης. Οι γηπεδούχοι είχαν κλασικές ευκαιρίες αλλά στο 22ο λεπτό ο Διούδης σταμάτησε τους Μπρούνο Γκάμα, Ντιγκινί, για να ακολουθήσει η φάση του 24ου λεπτού όπου ο Ντιγκινί είδε την κίνηση του Ιντέγε στον χώρο, ο τελευταίος πρόλαβε Διούδη και Πούγγουρα, αλλά στο σουτ που επιχείρησε η μπάλα έφυγε άουτ.

Μέχρι το 27’ ο Παναθηναϊκός δεν πάτησε περιοχή, το έκανε σ’ εκείνο το σημείο μ’ ένα σουτ του Μακέντα όπου η μπάλα κόντραρε στον Ροζ. Ο Άρης συνέχισε να ψάχνει τη φάση στο transition παιχνίδι, στα σουτ των Ιντέγε και Φετφατζίδη στο 33’ ο Διούδης είχε και πάλι απάντηση. Στο τελευταίο 5πτο του πρώτου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός ανέβασε ακόμη περισσότερους παίκτες, από λάθος του Μπρούνο Γκάμα και σέντρα του Χατζηγιοβάνη, ο Μακέντα είχε καθαρή ευκαιρία για γκολ στο 41’ αλλά μάλλον προσπάθησε να… σκοτώσει (βρισκόμενος στην πλάτη της άμυνας) και σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Βέλεθ όπως λέμε… Γιουσέιν Μπολτ

Το ποδόσφαιρο είναι παιχνίδι συναισθημάτων κι αυτό που έγινε στο 43ο λεπτό στοιχειοθέτησε απίστευτο κοντράστ. Στο πρώτο σουτ του Γιόχανσον ο Κουέστα απομάκρυνε με τις μπουνιές. Η μπάλα στρώθηκε στον Σουηδό κι ενώ ετοιμαζόταν να σουτάρει ξανά από πιο κοντινή απόσταση, δεν τον αντιλήφθηκε ο Ινσούα ο οποίος άθελά του έδωσε πάσα στον Ντιγκινί. Εκεί ξεδιπλώθηκε το transition παιχνίδι για τον Άρη, ο Φραν Βέλεθ θύμισε σπρίντερ των 100μ. και μετά από ασίστ του Φετφατζίδη έκανε το 2-0.

Το «τελείωσε» ο Ντιγκινί

Ο Γιώργος Δώνης άλλαξε διάταξη στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, χρησιμοποιώντας τετράδα στην άμυνα κι έριξε στον αγώνα τον Κολοβό αντί του Μαυρομμάτη. Κυρίως όμως άλλαξε η λογική των δύο ομάδων. Ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία του αγώνα, ο Άρης οπισθοχώρησε και είχε στο μυαλό του τη διαφύλαξη του σκορ. Ο Παναθηναϊκός πήρε ρίσκο ανεβάζοντας τις γραμμές του και το πλήρωσε στο 54ο λεπτό. Ο Άρης έκλεψε μπάλα, βρήκε μια ανοργάνωτη άμυνα, ο Φετφατζίδης σέρβιρε στον Ντιγκινί κι αυτός με εξουδετερωμένους τους πάντες, έκανε το 3-0.

Μέχρι το 62’, ο Άρης βρήκε δύο ακόμη φάσεις στην κόντρα δίχως όμως να κάνει ευκαιρία, ενώ ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να πατήσει στο γήπεδο. Πολύ επιπόλαιος, συνέχισε να αφήνει χώρους και ο συνδυασμός με τα ατομικά λάθη εξελίχθηκε σε εξαιρετικά επικίνδυνος. Έτσι ήρθε το 4-0 για τον Άρη με τον Μπράουν Ιντέγε στο 64ο λεπτό, μετά από ασίστ του Ντιγκινί.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ψάχνει το γκολ της τιμής, απείλησε με μια κεφαλιά του Κολοβέτσιου (από εκτέλεση κόρνερ) στο 72ο λεπτό κι ένα σουτ του Κολοβού, επί της ουσίας όμως δεν έκανε καθαρή ευκαιρία. Στο 84ο λεπτό, η άμυνα του Άρη ήταν ανοργάνωτη, ο Κουέστα πρόσθεσε μια ακόμη καλή αντίδραση, ο Περέα σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς είχε προηγηθεί σκληρό φάουλ του Μακέντα στον Σάσα Λούκας. Ο Παναθηναϊκός απείλησε με τον Κολοβέτσιο στις καθυστερήσεις για να ακολουθήσει η κακή συνεννόηση του τελευταίου με τον Διούδη μετά από λίγα δευτερόλεπτα όπου ο Ντιγκινί δεν κατάφερε να σκοράρει σε κενή εστία. Ο ίδιος παίκτης δεν κατάφερε να σκοράρει στην τελευταία φάση του αγώνα, όπου από πλάγια θέση εντός περιοχής και με σουτ πάνω στην κίνηση έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παναθηναϊκού

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΡΗΣ (Τερζής): Κουέστα, Σούντγκρεν, Κόρχουτ, Βέλεθ (83’ Δεληζήσης), Ροζ, Ματίγια, Σάσα Λούκας, Ντιγκινί, Μπρούνο Γκάμα (63’ Λάρσον), Φετφατζίδης (73’ Μαντσίνι), Ιντέγε.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα (69’ Περέα), Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης (46’ Κολοβός), Δώνης, Ζαχίντ (59’ Χατζηθεοδωρίδης), Χατζηγιοβάνης,  Μπουζούκης, Μακέντα.

Πηγή: gazzetta