Τριάδα... με Μπαράλες!

Ο Αστέρας Τρίπολης δείχνει έτοιμος για μεγάλα πράγματα φέτος! Νίκησε 1-0 και τον ΟΦΗ με σκόρερ τον «δήμιο» των Κρητικών, Μπαράλες και έφτασε τους 10 βαθμούς σε 5 ματς... πατώντας τριάδα!

Σε ένα κλασικό ματς της Super League τα τελευταία χρόνια με αντιπάλους δύο ισχυρές ομάδες της περιφέρειας, ο Αστέρας Τρίπολης ήταν ο μεγάλος νικητής (1-0) απέναντι στον ΟΦΗ των πολλών απουσιών. Τη διαφορά του αγώνα την έκανε το πέναλτι του Χερόνιμο Μπαράλες (73') του ανθρώπου που συνεχίζει να «πληγώνει» τους Κρητικούς όπου τους... πετύχει, με 7 γκολ συνολικά.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, ως το 15' ο ρυθμός ήταν πολύ καλός με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά και να προσπαθούν να παίξουν ποδόσφαιρο. Ο ΟΦΗ ήταν αυτός που είχε περισσότερο τη μπάλα στα πόδια και με περισσότερες επισκέψεις (συνολικά στο πρώτο ημίχρονο) στα αντίπαλα καρέ, ενώ αντίθετα ο Αστέρας στο μεγαλύτερο μέρος του προσπάθησε -ή πιο σωστά, υποχρεώθηκε από τον αντίπαλο- στο να παίζει το παιχνίδι των αντεπιθέσεων.

Οι φιλοξενούμενοι του Γιώργου Σίμου ήταν η καλύτερη ομάδα στα πρώτα 45', με πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία, σωστή πίεση και γρήγορη κυκλοφορία μπάλας. Όλα αυτά κυρίως μέχρι το 30ο λεπτό, αφού έπειτα ο ρυθμός έπεσε αισθητά και για τις δύο ομάδες, ενώ οι Κρητικοί είδαν και έναν από τους κινητήριους μοχλούς τους, τον Ναμπί, να τραυματίζεται σοβαρά στο γόνατο στο 35' και να αποχωρεί. Σε κάθε περίπτωση, ο ΟΦΗ είχε τρεις καλές στιγμές στο πρώτο μέρος, απέναντι στις δύο του Αστέρα.

Όσον αφορά στους γηπεδούχους, προσπάθησαν να πάρουν τα ηνία και να πιέσουν μονάχα στο τελευταίο πεντάλεπτο των 45', χωρίς όμως ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Συνολικά, η ομάδα του Ράσταβατς δεν κατάφερε να πλησιάσει παρά ελάχιστες φορές την αντίπαλη περιοχή, όμως αντίθετα, η αμυντική λειτουργία της ήταν επίσης συνολικά αποτελεσματική.

Στην επανάληψη, ωστόσο όλα άλλαξαν, μετά και από τις τακτικές παρεμβάσεις του Ράσταβατς. Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν σημαντικά βελτιωμένος και παρότι δεν είχε ευκαιρίες στο ξεκίνημα, ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο των κινήσεων, τη μπάλα στα πόδια και... γυρόφερνε την περιοχή του Βάτερμαν. Μετά μάλιστα την πρώτη του μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο 68', στο 70' βρήκε και τη φάση που θα έκανε τη διαφορά. Ο Μπαράλες κέρδισε πέναλτι, ο ίδιος το εκτέλεσε στο 73' και έτσι γράφτηκε η ιστορία του αγώνα. Ο σέντερ φορ των Αρκάδων μάλιστα κέρδισε έξυπνα και την αποβολή του Σελίμοβιτς, του παίκτη που του έκανε και το πέναλτι, λίγο αργότερα, στο σημείο που το παιχνίδι «τελείωσε» οριστικά.

Ως το φινάλε, η ομάδα του Ράσταβατς διαχειρίστηκε αυτό το υπέρ της σκορ και έφτασε τους 10 βαθμούς σε 5 αγωνιστικές, δείχνοντας... έτοιμη για μια πολύ καλή σεζόν. Παράλληλα, έμεινε αήττητος για 12ο σερί ματς στην Τρίπολη αλλά και για 9ο απέναντι στον ΟΦΗ στη Super League.