Ξάνθη - Αστέρας 1-2: Τη βύθισε στα Πηγάδια

Η Ξάνθη αν και ισοφάρισε τον Αστέρα και είχε ευκαιρίες για τη νίκη, ηττήθηκε με 2-1, έχασε την ευκαιρία παραμονής και πλέον στη Λάρισα την τελευταία αγωνιστική παίζει όλη τη χρονιά. Παραμένουν στην πρώτη θέση των πλέι άουτ οι Αρκάδες!

Την τελευταία αγωνιστική των πλέι άουτ στην έδρα της ΑΕΛ η Ξάνθη θα τα παίξει όλα για όλα για την παραμονή στην κατηγορία μετά την εντός έδρας ήττα από τον Αστέρα Τρίπολης (1-2). Οι Αρκάδες πήραν προβάδισμα με τον Κρέσπι νωρίς στο ματς, ο Λισγάρας απάντησε στο δεύτερο μέρος, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα με πέναλτι του Λoυίς Φερνάντεθ ο Αστέρας έφυγε με το διπλό. Ο Τζήλος σωστά ακύρωσε γκολ του Γκαργκαλατζίδη στο δεύτερο ημίχρονο με τη χρήση του VAR για χέρι του Μουλέν στην αρχή της φάσης, με τους γηπεδούχους ωστόσο να φωνάζουν στις καθυστερήσεις για χτύπημα του Αντζουλά μέσα στην περιοχή στον Γκαργκαλατζίδη. Η Ξάνθη πλέον βρίσκεται στην προτελευταία θέση, έναν βαθμό πάνω από τον Πανιώνιο, και όλα θα κριθούν στο φινάλε.

Ευκαιρίες και προβάδισμα ο Αστέρας, πίεσε στη συνέχεια η Ξάνθη
Τόσο ο Νίκος Καραγεωργίου όσο και ο Μίλαν Ράσταβατς παρέταξαν Ξάνθη και Αστέρα Τρίπολης με 4-2-3-1. Η Ξάνθη μπήκε «ζωηρά» στο ματς, το οποίο είχε γρήγορο ρυθμό από την αρχή, αλλά στην πρώτη του επίσκεψη στην περιοχή των γηπεδούχων ο Αστέρας πήρε το προβάδισμα στο 6'. Ο Σίτο έβγαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Κρέσπι στην κίνηση με δεξί σουτ πρόλαβε τον Ντε Αμορίμ και νίκησε τον Αμπάντ, ο οποίος προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε να αποκρούσει για το 0-1! Σίτο και Κρέσπι συνδυάστηκαν με παρόμοιο τρόπο και στο 16' αλλά το σουτ στην κίνηση του δεύτερου πέρασε δίπλα από το κάθετο του Αμπάντ. Ένα λεπτό αργότερα οι Ακρίτες είχαν την πρώτη τους μεγάλη στιγμή στο παιχνίδι. Ο Μουλέν γέμισε με εκτέλεση φάουλ, ο Τσιφτσής έκανε κακή έξοδο, αλλά η κεφαλιά του Κάστρο πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Το πρώτο 20λεπτο ολοκληρώθηκε με ακόμα μια καλή στιγμή για τον Αστέρα, όταν ο εξαιρετικός Σίτο πάσαρε στον Τασουλή, ο οποίος όμως δεν πλάσαρε σωστά τον Αμπάντ, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το κάθετο. Στη συνέχεια η Ξάνθη ήταν αυτή που άρχισε να πιέζει κυρίως με στατικές φάσεις, χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να δημιουργήσει την πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση. Εξαίρεση αποτέλεσε η φάση του 43' όταν ο Ντε Αμορίμ με σουτ εκτός περιοχής ανάγκασε τον Τσιφτσή να αποκρούσει με δυσκολία στη γωνία του.

Η Ξάνθη απάντησε, αλλά ο Αστέρας κόντρα στη ροή του ματς έφυγε με το διπλό
Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Καραγεωργίου έκανε δύο αλλαγές, με τους Κοβάσεβιτς και Γκαργκαλατζίδη να παίρνουν τη θέση των Φασίδη και Τερκί. Οι Ακρίτες προσπάθησαν να πιέσουν από το ξεκίνημα, με τον Κοβάσεβιτς να σουτάρει έξω από την περιοχή στο 47' αλλά τον Τσιφτσή να μπλοκάρει, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο γκολκίπερ του Αστέρα έδιωξε σε κόρνερ την προσπάθεια του Μπαξεβανίδη. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να κερδίζουν, όπως και στο πρώτο μέρος, πολλά κόρνερ και ένα από αυτά έφερε και την ισοφάριση. Στο 56' ο Μουλέν εκτέλεσε, ο Λισγάρας νίκησε στον αέρα την άμυνα του Αστέρα και με δυνατή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια (1-1).

Η Ξάνθη είχε πάρει κατά κράτος τα ηνία του ματς με τον Αστέρα να μην μπορεί να πατήσει στο δεύτερο μισό του γηπέδου με εξαίρεση ένα πλασέ του Ριέρα στο 62' που πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 66' οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν κι ένα δεύτερο γκολ με δυνατό δεξί του Γκαργκαλατζίδη έπειτα από πάσα του Μπαξεβανίδη, ωστόσο ο Τζήλος σωστά ακύρωσε το τέρμα με τη χρήση του VAR καθώς στην αρχή της φάσης ο Μουλέν που τροφοδότησε τον Μπαξεβανίδη είχε σπρώξει την μπάλα με το χέρι. Η Ξάνθη έψαχνε με κάθε τρόπο την ανατροπή στη μάχη για τη σωτηρία της, αλλά κόντρα στη ροή του ματς από το πουθενά ο Αστέρας έκανε το 1-2! Ο Αλί Μπαμπά που μόλις είχε περάσει στο ματς ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Μπαξεβανίδη και ο Λουίς Φερνάντεθ στο 85' εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι κάνοντας το 1-2.

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ξάνθη έχασε τεράστια ευκαιρία για να πάρει τουλάχιστον τον βαθμό, αλλά ο Ντε Αμορίμ αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή δεν κατάφερε να βρει την μπάλα και να πλασάρει! Ήταν η τελευταία καλή στιγμή των γηπεδούχων να βρουν ένα γκολ και να πάρουν κάτι από το παιχνίδι. Πάντως στις καθυστερήσεις η Ξάνθη φωνάζει για πέναλτι σε χτύπημα του Αντζουλά πάνω στον Γκαργκαλατζίδη, σε μια αμφισβητούμενη φάση για την οποία ο Τζήλος δεν κλήθηκε στο VAR.

MVP: Ο Σίτο έκανε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, δημιουργώντας συνεχώς απειλές στην άμυνα της Ξάνθης και έχοντας και την ασίστ στο γκολ του Κρέσπι.

Στο ύψος του: Ο Μουλέν τα πήγε καλά στον άξονα της Ξάνθης, έχοντας και πολλές επικίνδυνες εκτελέσεις στις στατικές φάσεις. Σε μία από αυτές ήρθε το γκολ της ισοφάρισης. Από τον Αστέρα καλό ματς έκανε ο Κρέσπι, που σκόραρε, ενώ και ο Αλί Μπαμπά που πήρε το πέναλτι έχοντας μόλις περάσει ως αλλαγή, βοήθησε στη νίκη του Αστέρα.

Αδύναμος κρίκος: Ο Λουίς Φερνάντεθ μετά το χατ-τρικ που σημείωσε την περασμένη αγωνιστική ήταν άφαντος στην επίθεση του Αστέρα, παρά το γκολ από το σημείο του πέναλτι.

Η γκάφα: Την έκανε ο Μπαξεβανίδης που ανέτρεψε τον Αλί Μπαμπά και έδωσε τη δυνατότητα στον Αστέρα να σκοράρει το δεύτερο γκολ και να πάρει τη νίκη.

Το στραγάλι: Ο Τζήλος σωστά ακύρωσε στο 66' το γκολ του Γκαργκαλατζίδη με VAR, καθώς στην αρχή της φάσης υπήρξε χέρι του Μουλέν. Στις καθυστερήσεις είχε όμως μια αμφισβητούμενη φάση σε χτύπημα του Αντζουλά πάνω στον Γκαργκαλατζίδη μέσα στην περιοχή, με την Ξάνθη να φωνάζει για πέναλτι.

Το ταμείο του gazzetta.gr: Η Ξάνθη γνώρισε την ήττα και πλέον βρίσκεται ένα βαθμό πάνω από τον τελευταίο Πανιώνιο, κάτι που σημαίνει ότι η παραμονή στην κατηγορία θα παιχτεί την τελευταία αγωνιστική. Οι Ακρίτες είχαν την υπεροχή στο ματς, μετά το καλό πρώτο εικοσάλεπτο του Αστέρα, και απειλούσαν συνεχώς από στατικές φάσεις. Έφτασαν δίκαια στην ισοφάριση, αλλά το πέναλτι του Λουίς Φερνάντεθ στο τέλος τους έστειλε στα σχοινιά. Όσο για τον Αστέρα, μπορεί να μην ικανοποίησε η εικόνα του, αλλά συνεχίζει τα θετικά αποτελέσματα στα πλέι άουτ κρατώντας την 7η θέση.

Οι συνθέσεις:

Ξάνθη (Νίκος Καραγεωργίου): Αμπάντ, Κασάδο, Λισγάρας, Καρασαλίδης (80' Σόσα), Μπαξεβανίδης, Τερκί (46' Γκαργκαλατζίδης), Μουλέν, Φασίδης (46' Κοβάσεβιτς), Ντε Αμορίμ, Στάρτζεον (80' Τζουρίτσκοβιτς), Κάστρο (54' Φοσέ)

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κώτσιρας, Τασουλής, Πασαλίδης, Αντζουλάς, Μουνάφο, Μπόρχα Φερνάντεθ, Κρέσπι, Σίτο (64' Μπελόκ), Ριέρα (83' Αλί Μπαμπά), Λουίς Φερνάντεθ (90' Αλάγκμπε)