Στον επόμενο γύρο ο (ανώτερος) Τσιτσιπάς

Ο Λάσλο Τζέρε αποχώρησε στα μισά του δεύτερου σετ όντας πίσω με σετ και μπρέικ λόγω προβλήματος τραυματισμού και ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Μόντε Κάρλο.

Ψεκάστε-σκουπίστε-τραυματισμός αντιπάλου- τελειώσατε: αυτή ήταν, εν ολίγοις, η... στρατηγική του Στέφανου Τσιτσιπά απέναντι στον Λάσλο Τζέρε, η οποία, μάλιστα, λειτούργησε στην εντέλεια.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας όλων των εποχών στο πρώτο του παιχνίδι στο χώμα του Μόντε Κάρλο- την κούπα του οποίου έχει σηκώσει δύο φορές- μπήκε αποφασισμένος για να ξεμπερδεύει γρήγορα με τον Σέρβο, και ο αντίπαλός του τον «διευκόλυνε».

Στο πρώτο σετ ο Στέφανος, παρά το γεγονός πως το πρώτο του σερβίς έχει γνωρίσει και καλύτερες μέρες (μόλις 52% σε ολόκληρο το ματς), πέτυχε δύο break και σε 35 λεπτά μέσα το «έκλεισε» με το υπέρ του 6-3.

Στο δεύτερο τα πράγματα ήταν ισορροπημένα μέχρι το 4ο game (2-2), όμως ο Τζέρε έδειχνε να δυσκολεύεται σε κάποιες κινήσεις του. Στο 5ο ο Τσιτσιπάς έκανε το break και το σκορ πήγε στο 3-2. Σ' εκείνο το σημείο ο Σέρβος έκανε νόημα πως δεν μπορεί να συνεχίσει λόγω τραυματισμού, πλησίασε τον Έλληνα παίκτη και του έδωσε το χέρι και η σεμνή- και σύντομη, όπως αποδείχτηκε- τενιστική τελετή έλαβε τέλος.

Πλέον ο Τσιτσιπάς, νο12 της παγκόσμιας κατάταξης θυμίζουμε, περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του από το ζευγάρι Τζάρι-Ετσεβέρι που παίζουν αύριο. Ο Στεφ θα επιστρέψει την Τετάρτη στο κορτ για ν' αντιμετωπίσει έναν εκ των δύο, με στόχο, φυσικά, την πρόκριση.