Στους "16" στη Ρώμη ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέκλεισε με 7-5, 6-2 του Μάριν Τσίλιτς και προκρίθηκε στους "16" του Italian Open όπου θα παίξει την Πέμπτη με Μπερετίνι ή Μίλμαν.

Στον 3ο γύρο του Italian Open της Ρώμης προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας (Νο5) απέκλεισε με δυσκολία με 7-5, 6-2 τον Κροάτη Μάριν Τσίλιτς στον 2ο γύρο και θα περιμένει τον αγώνα του Μπερετίνι με τον Μίλμαν για να μάθει τον αντίπαλο του στον δρόμο για τον προημιτελικό.

Είναι η 2η παρουσία του στους "16" στη Ρώμη όπου το 2019 είχε φτάσει στους "4". Αυτή είναι η 1η νίκη του επί του Τσίλιτς.

Μπρέικ-σφραγίδα στο 1ο σετ!
Στο 1ο σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα προηγηθεί με 2-1 με love service game και εν συνεχεία με 3-2. Στο 6ο γκέιμ θα έχει μπρέικ πόιντ αλλά ο Μάριν Τσίλιτς θα το σβήσει και με άσο μετά από 11' θα κλείσει το γκέιμ (3-3).

Ο Μάριν Τσίλιτς θα ισοφαρίσει σε 4-4 και θα έχει 2 μπρέικ πόιντ στο 9ο. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα τα σβήσει και θα προηγηθεί με 5-4. Θα ισοφαρίσει σε 5-5 ο Τσίλιτς και με love service game ο Έλληνας θα πάει στο 6-5!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα έχει τριπλό μπρέικ πόιντ και με την 3η ευκαιρία θα φτάσει σε μπρέικ (7-5). Στο 1ο σετ ο Έλληνας είχε 6 winners και 10 αβίαστα και ο Κροάτης 11-12.

Έκλεισε θέση ο Στέφανος
Στο 2ο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα φτάσει σε μπρέικ για το 2-0 και θα σβήσει μπρέικ πόιντ για το 3-0.

Ο Μάριν Τσίλιτς μειώνει σε 3-1 και σε 4-2. Ο Έλληνας θα φτάσει στο 5-2 με love service game και με μπρέικ θα κλείσει το σετ στο 6-2.