Διγενής Μόρφου - ΑΕΠ: Δυνατό ματς και μοιρασιά στο ΜΑΚ (φώτος)

Το μοίρασαν στο Μακάρειο, Διγενής Μόρφου και ΑΕΠ που ήρθαν ισόπαλοι 1-1, στην αυλαία της 10ης αγωνιστικής της β' φάσης του πρωταθλήματος Γ' Κατηγορίας για τον Α' όμιλο.

Η ΑΕΠ ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε δίκαια με 1-0 με γκολ του Βασιλειάδη. Μάλιστα στις αρχές του δεύτερου μέρους ο ίδιος παίκτης θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Παρόλα αυτά ο Διγενής μετά το 65’ ανέβασε στροφές και πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης στο 75’ με κεφαλιά του Πηλαβά.

Μετά την ισοφάριση η ομάδα της Μόρφου ήταν καλύτερη όμως δεν κατάφερε να σκοράρει το γκολ της νίκης ενώ είχε και η ΑΕΠ σε μια από τις τελευταίες στιγμές του αγώνα την ευκαιρία να κερδίσει.

Στην πρώτη θέση ο Διγενής με 60 βαθμούς 8 περισσότερους από ΕΝΑΔ και ΑΣΙΛ που έχουν αγώνα λιγότερο. Η ΑΕΠ που είναι στην 7η θέση ανέβηκε στους 30, έξι περισσότερους από τον Εθνικό Άσσιας και εφτά πίσω από την ΑΣΠΙΣ που έχουν αγώνα λιγότερο.

Στο γήπεδο για το kerkida.net ο Αντρέας Ροκόπος σας μετέφερε την εξέλιξη:

- Έναρξη του αγώνα

5' Ξεκίνησε πιο επιθετικά η ΑΕΠ...

10' Προσπαθεί να ανέβει και ο Διγενης. Οι ομάδες κυκλοφορούν την μπάλα ψάχνοντας ρήγματα.

19΄ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΠ, με δυνατό σουτ του Βασιλείαδη στο ύψος της περιοχής!

Καλύτερη στο πρώτο 25λεπτο η ΑΕΠ, είχε περισσότερη αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι της και μπήκε μπροστά στο σκορ

26' Σουτ του Κωνσταντινίδη από μακρινή απόσταση, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Πρώτη καλή φάση για τον Διγενή

32' Ανέβηκε ο Διγενής στα τελευταία λεπτά και φτιάχνει προϋποθέσεις. Ένα μακρινό συρτο σουτ του Γκουγκουρή, μπλόκαρε με ψυχραιμία ο Μιχαήλ.

40' Μοιρασμένη η κατοχή. Ο Διγενής είχε ένα δεκάλεπτο που έφτιαξε 3-4 προϋποθέσεις όμως δεν έφτασε σε κάποια μεγάλη ευκαιρία.

45+1 Κίτρινη στον Αντρέου της ΑΕΠ.

Ημίχρονο στο Μακάρειο

- 'Εναρξη β' μέρους

Διπλή αλλαγή για τον Διγενή... Νεοφύτου και Πηλαβάς, στις θέσεις των Κόστιν και Ορτιγκάο.

54' Πιέζει ο Διγενής, μπήκε δυνατά κυνηγώντας την ισοφάριση

57' Τρομερή ευκαιρία για την ΑΕΠ στην αντεπίθεση! Από πλάγια αριστερά ο Βασιλειάδης μπήκε στην περιοχή όμως το σουτ του πέρασε μόλις έξω!

60' Αλλαγή για τον Διγενή. Χατζηκωνσταντή στη θέση του Μιχαήλ Α.

65' Κεφαλιά του Μιχαήλ, μπλοκάρει ο κίπερ της ΑΕΠ. Φάση μετά από ώρα για τον Διγενή.

75' ΓΚΟΛ 1-1 ο Διγενής! Με κεφαλιά του Πηλαβά!

76’ Αλλαγή για τον Διγενή. Ο Στυλιανίδης στη θέση του Αντωνίου

86’ Αλλαγή για την ΑΕΠ. Ο Χρυσοστόμου στη θέση του Βασιλειάδη.

90' Μεγάλη φάση για τον Διγενή. Ο Χατζηκωνσταντή έπιασε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε για λίγο έξω!

90+6 Μεγάλη φάση για την ΑΕΠ. Έγινε λάθος έξω από την περιοχή του Διγενή, ο Σταύρου μπήκε από πλάγια στην περιοχή έπιασε το σουτ όμως ο Θεοκλή απέκρουσε σωτήρια.

90+6 Δέχθηκε κίτρινη ο Πηλαβάς

Διγενής: Θεοκλή, Μένοικου, Κωνσταντινίδης Ι. Ορτιγκάο, Μικελλή, Γκουγκουρής, Αντωνίου, Χατζηδημητρίου, Μιχαήλ Α., Μιχαήλ Σ. Κόστιν

Στον πάγκο: Αριστείδου, Μάρκου, Νικολάου, Νεοφύτου, Καϊαφας, Άνθιμου, Πετρίδης, Χατζηκωνσταντής, Παπαχαραλάμπους, Πηλαβάς, Παναγή, Στυλιανίδης.

ΑΕΠ: Μιχαήλ Α., Σταύρου, Ιερείδης, Αντρέου Μ., Βασιλειάδης, Παχίπης, Ντε Νόιερ, Γεωργίου Ρ. , Κυριάκου Α., Βώλος, Δημητρίου Α.

Στον πάγκο: Νικολάου Μ., Παπέττας, Γεωργίου Κ., Ντεράζι, Νεοκλέους, Γόρμπι, Κουμουδιού, Χρυσοστόμου