Εθνικός Άσσιας - ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα: Το καθάρισε νωρίς και πήρε την... κούπα στη Λεμεσό! (φώτος)

Σε ένα τελικό με καλό ρυθμό, φάσεις και πέντε γκολ η ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα κέρδισε με 4-1 τον Εθνικό Άσσιας και κατέκτησε το Κύπελλο Coca - Cola Γ΄Κατηγορίας & Επίλεκτης Κατηγορίας ΣΤΟΚ.

Οι κιτρινοπράσινοι καθάρισαν από νωρίς το παιχνίδι αφού ήταν αποτελεσματικοί και προηγήθηκαν με 3-0 στα πρώτα 30 λεπτά με γκολ του Κάψου (8’), του Ιωάννου (22΄) και του Κωνσταντίνου (30’).

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Ύψωνας έφτασε και σε 4ο γκολ και πάλι με τον Κωνσταντίνου στο 47΄και “κλείδωσε” ουσιαστικά την κατάκτηση του τροπαίου. Ο Εθνικός μείωσε σε 4-1 με τον Γαβριήλ με το σκορ να μένει αναλλοίωτο μέχρι τέλους.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο  Αιμίλιος Χριστοφή. Βοηθοί διαιτητές ήταν οι Στέφανος Αριστοδήμου και Γεώργιος Ποουτίδης, τέταρτος διαιτητής ο Παύλος Ττοφή και παρατηρητής διαιτησίας ο Ιάκωβος Τοκκαρή.

Το kerkida.net σας μετέφερε live την εξέλιξη του αγώνα:

- Έναρξη του αγώνα

6' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν την πρωτοβουλία στον αγώνα.

8' ΓΚΟΛ 1-0 ο Ύψωνας με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καψού! Το φάουλ εκτελέστηκε από πλάγια αριστερά η μπάλα κτύπησε μέσα στην περιοχή ξεγελώντας αμυντικούς και τερματοφύλακα και κατέληξε στα δίχτυα!

12' Καλή στιγμή για την Άσσια. O Λεωνίδου πήγε να βγει τετ-α-τετ μετά από πάσα του Παπαναγιώτου όμως έχασε την κατοχή και η μπάλα κατέληξε στον Κόβατς που μπλόκαρε.

22' ΓΚΟΛ 2-0 ο Ύψωνας με τον Ιωάννου! Λάθος γύρισμα από αμυντικό της Άσσιας προς την περιοχή, ο Ιωάννου πήρε την μπάλα, ξέφυγε από τον τερματοφύλακα και από πλάγια θέση έστειλε με ωραίο πλασέ την μπάλα στα δίχτυα!

30' ΓΚΟΛ 3-0! Πολύ ωραία προσπάθεια του Κωνσταντίνου που ξέφυγε από δύο αντιπάλους και στο τετ-α-τετ σκόραρε δίνοντας μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του!

37' Διαμαρτυρήθηκαν για χέρι μέσα στην περιοχή οι του Εθνικού. Τίποτα λέει ο διαιτητής.

43' Γύρισμα μέσα στην περιοχή από τους παίκτες του Ύψωνα, μπλοκάρει ο Τιμοθέου.

Δύο λεπτά καθυστερήσεων

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη β΄μέρους

47' ΓΚΟΛ 4-0 ο Κωνσταντίνου! Μετά από πάσα του Βασιλειάδη ο Κωνσταντίνου με συρτό σουτ φέρνει την ομάδα του αγκαλιά με την κούπα!

54' Ωραία εκτέλεση φάουλ από τον Διονυσίου, ο Κόβατς με εντυπωσιακή απόκρουση διώχνει σε κόρνερ!

55' ΓΚΟΛ 1-4 με τον Γαβριήλ! Ωραία προσπάθεια από τον Γερολέμου που έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Γαβριήλ με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και μείωσε.

56' Ο Κατσαντώνης στη θέση του Καλά για τον Εθνικό.

66' Κίτρινη στον Στυλιανίδη.

67' Αλλαγή για τον Ύψωνα. Ο Γεωργίου στη θέση του Βώλου

Πιέζει ο Εθνικός για να μειώσει το σκορ

69’ Αναγκαστική αλλαγή για την Άσσια. Ο Πατσής στη θέση του Λεωνίδου ο οποίος τραυματίστηκε.

76’ Αλλαγή για τον Ύψωνα. Εκτός ο Στυλιανίδης μέσα ο Κουλουτέρης.

84' Αλλαγή ο Εθνικός…Ο Κυριάκου στη θέση του Γερολέμου

86’ Τριπλή αλλαγή για Ύψωνα. Κυριάκου, Ζάμπας, Παναγίδης στη θέση Βασιλειάδη, Κάψου και Ιωάννου (Ο Ιωάννου αποχωρεί τραυματίας)

ΤΕΛΟΣ

Εθνικός Άσσιας: Τιμοθέου, Γαβριήλ, Α. Γεωργίου, Παπασωφρονίου, Πλάτη, Γερολέμου, Παναγή, Παπαπαναγιώτου, Γκούμπι, Καλά, Λεωνίδου

ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα: Κόβατς, Χατζηττοφής, Μιχαήλ, Ιωάννου, Κωνσταντίνου, Βασιλειάδης, Στυλιανίδης, Καψός, Φώκλας, Ζάρνα, Βώλος