Δεύτερη σερί ισοπαλία για Κέδρο

O Κέδρος Αγίας Μαρίνας Σκυλλούρας και Ορφέας εξήλθαν ισόπαλοι 2-2 στη Λευκωσία στην 7η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Επίλεκτης Κατηγορίας της ΣΤΟΚ.

Δείτε την ανάρτηση του Κέδρου:

ΙΣΟΠΑΛΙΑ Ο ΚΕΔΡΟΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΟΡΦΕΑ

Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για την ομάδα μας στον Πρωτάθλημα Επίλεκτης Κατηγορίας της ΣΤΟΚ αφού ένα παιχνίδι το οποίο δεν θα ήτανε και το καλύτερο για άτομα με καρδιακές παθήσεις εξήλθε ισόπαλο 2-2 εκτός έδρας απέναντι στον Ορφέα Λευκωσίας.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Κέδρος έλεγξε πλήρως το παιχνίδι, δημιούργησε τέσσερις – πέντε πολύ ξεκάθαρες ευκαιρίες ενώ δεν κινδύνεψε σε καμμία περίπτωση έχοντας τον τερματοφύλακα Θανάση Μιχαήλ σε ένα πολύ ήσυχο ημίχρονο. Σε μια από τις ευκαιρίες του ο Κέδρος προηγήθηκε στο σκορ με ωραίο πλασέ του Γιώργου Λάου στο 30 μετά από ασσίστ του Λεονάρντο Κυριάκου.

Στην επανάληψη είδαμε ένα εντελώς διαφορετικό σκηνικό. Ο Ορφέας έλεγξε καθαρά το κέντρο, κέρδισε τις μάχες και σφυροκόπησε την άμυνα μας πετυχαίνοντας δύο γκολ στο 47 και 64 του αγώνα ενώ θα μπορούσε και για τρίτο. Με διορθωτικές αλλαγές ο Σάββας Σάββα άλλαξε ξανά την εικόνα του παιχνιδιού και η ομάδα μας είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο. Αφού έχασε αρχικά ένα ξεκάθαρο τετ-α-τετ με τον Μουλωτό, ο Γιώργος Λάος ισοφάρισε στο 85 μετά από ασσίστ του Ραφαήλ Δημητρίου ενώ ο Στέφανος Λιβέρας στο 89 καθάρισε την άμυνα του Ορφέα ντριμπλάροντας τρείς παίκτες και σε καθαρή ανατροπή ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι δίνοντας μας την ευκαιρία να πάρουμε ξανά το προβάδισμα και συνάμα τη νίκη. Ο πολύ καλός τερματοφύλακας του Ορφέα απέκρουσε όμως την εκτέλεση του Γιώργου Μουλλωτού και στην εξέλιξη της φάσης είχαμε δύο διαδοχικές αποκρούσεις από τους αμυντικούς του Ορφέα ακριβώς προ της γραμμής του τέρματος.

Ευχαριστίες προς το ιδιαίτερα εκδηλωτικό φίλαθλο μας κοινό το οποίο παρευρέθη στο γήπεδο και στήριξε την ομάδα. Στην ομάδα του Ορφέα η οποία κατά διαστήματα έδειξε δείγματα γραφής πολύ καλής ποιότητας συνόλου αλλά και μονάδων ευχόμαστε καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα. Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας στις 12/11/2022 εκτός έδρας απέναντι στην ΑΕΚ ΚΟΡΑΚΟΥ