Εφιαλτική βραδιά και πεντάρα απ' την Ρωσία... (φώτος)

Βαριά ήττα για την Εθνική μας ομάδα, από τη Ρωσία, με 0-5, για την 8η αγωνιστική του ομίλου μας, για τα προκριματικά του Euro 2020. Η εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου και η επιτυχία στο Καζακστάν δεν είχε καθόλου ανάλογη συνέχεια.

Όλα πήγαν στραβά απ' το ξεκίνημα και η ομάδα μας σε κανένα σημείο δεν μπήκε στο παιχνίδι. Στο 9' οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, στο 22' έκαναν ήδη το 0-2 ενώ πέντε λεπτά αργότερα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Λαΐφης και εκεί ουσιαστικά χάθηκαν και οι τελευταίες ελπίδες να διεκδικήσουμε τον βαθμό.

Τσερίσεφ (2), Οζντόεφ, Τζιούμπα και Γκολοβίν τα γκολ της Ρωσίας που είχε και δυο δοκάρια. Με το τρίποντο η Ρωσία προκρίθηκε και μαθηματικά στα τελικά του Εuro.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το παιχνίδι

-2' ΔΟΚΑΡΙ για την Ρωσία με το "καλησπέρα". Στο πρώτο κόρνερ του αγώνα με σέντρα του Τσερίσεβ, ο Τζικία κέρδισε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι

-5' Ωραία κίνηση από τον Σπόλιαριτς που πέρασε τη μπάλα κάτω απ' πόδια του αντιπάλου και κέρδισε ένα φάουλ λίγο πιο κάτω απ' το κέντρο. Η σέντρα στην εκτέλεση δεν έφερε, όμως, κάτι καλό

-8' Απειλεί ξανά η Ρωσία. Ο Ιόνοβ βρέθηκε φάτσα με τον Παναγή και πλάσαρε από κοντά, έτοιμος ο τερματοφύλακάς μας

-9' ΓΚΟΛ 0-1 οι φιλοξενούμενοι. Μεγάλο λάθος απ' τον Χάμπο που πήγε να ντριμπλάρει στην άμυνα. Ο Τσερίσεβ έκλεψε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ από πλάγια αριστερά, άνοιξε το σκορ (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ το γκολ)

-15 λεπτά στο ΓΣΠ. Δεν ξεκίνησε καθόλου καλά η ομάδα μας. Η Ρωσία μπήκε δυνατά και έφτασε στο γρήγορο γκολ

-22' ΓΚΟΛ 0-2. Ο Οζντόεβ σκοράρει από κοντά μετά από ωραίο συνδυασμό. Κακώς μέτρησε το γκολ αφού υπήρχε οφσάιντ στη φάση (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ)

-27' ΚΟΚΚΙΝΗ στον Λαΐφη για φάουλ στον Πετρόβ. Ο αμυντικός της Σταντάρ έκανε επικίνδυνο τάκλιν και ο διαιτητής τον αποβάλλει

-Πολύ κακό το πρώτο μισάωρο στο ΓΣΠ. Δυο γκολ οι Ρώσοι, καμία φάση η Κύπρος και αποβολή για τον Λαΐφη. Η αντίπαλός μας είναι σαφώς ποιοτικότερη ομάδα όμως είναι αλήθεια πως η ομάδα μας κάνει άσχημη εμφάνιση

-31' Μεγάλη ευκαιρία. Ο Ιόνοβ από κοντά αλλά από δύσκολη γωνία, έκανε το πλασέ και ο Παναγή έστειλε σε κόρνερ

-32' Νέα ευκαιρία οι Ρώσοι. Ο Τζιούμπα υπό πίεση έκανε δυνατή κεφαλιά και ο Παναγή απέκρουσε ξανά σε κόρνερ

-36' Έξω ο Ζαχαρίου, μέσα ο Μαργκάσα. Αλλαγή τακτικής

-38' Μέσα ο Καραβάεβ, έξω ο Πετρόβ

-40' Αναγκαστική αλλαγή, ο Πάρντο στη θέση Παναγή

-43' Ο μονόλογος των Ρώσων συνεχίζεται...

-Έξι λεπτά καθυστερήσεις

-45+1' Κίτρινη στον Καραβάεβ

-45+6' Σουτ του Τσερίσεφ, δύσκολα ο Πάρντο απομακρύνει

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο οποίο οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν πλήρως τον αγώνα. Η Εθνική μας δεν μπόρεσε ούτε να αμυνθεί αποτελεσματικά ενώ και επιθετικά δεν έκανε καθόλου αισθητή την παρουσία της

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

-52' ΔΟΚΑΡΙ, δεύτερο για τη Ρωσία. Ο Γκολοβίν με εξαιρετικό τεχνικό πλασέ μέσα απ' την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στο σίδερο

-57' Ακόμα μια ευκαιρία. Ο Αχμέτοφ έκανε συρτό σουτ που έφυγε μόλις έξω

-61' Ο Κουζάεφ στη θέση του Αχμέτοφ

-62' Μεγάλη φάση για τους Ρώσους. Ο Ιόνοφ έκανε το πλασέ από κοντά, ο Πάρντο έβγαλε πολύ δύσκολη απόκρουση

-65' Ακόμα μια επέμβαση του Πάρντο. Στην αντεπίθεση των Ρώσων ο Ιόνοβ μπήκε στην περιοχή και ο τερματοφύλακας της Εθνικής μας βγήκε έγκαιρα και του έκλεισε τον χώρο

-70' Kίτρινη στον Ραν Μπεν Σιμόν για διαμαρτυρίες μετά από φάουλ που δέχθηκε ο Χάμπος

-Καμία αλλαγή στην εικόνα του αγώνα. Η Ρωσία έχει την κατοχή και ελέγχει πλήρως, η Κύπρος δεν έχει απειλήσει καθόλου

-Ακόμα μια ευκαιρία για την Ρωσία. Το κοντινό σουτ του Γκολοβίν πάει έξω

-78' Ο Μπακάεβ στη θέση του Ιόνοβ

-79' ΓΚΟΛ 0-3... Ο Τσερίσεβ έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Τζιούμπα που αφέθηκε ελεύθερος, σκόραρε με κοντινή κεφαλιά

-80' Ο Παπουλής στη θέση του Σπόλιαριτς

-86' Aκόμα μια πολύ δύσκολη επέμβαση του Πάρντο, αυτή τη φορά σε κεφαλιά του Τζιούμπα

-88' Ο Τζιούμπα σκοράρει αλλά η φάση είχε σταματήσει για οφσάιντ

-89' ΓΚΟΛ 0-4, ο Γκολοβίν σκοράρει από κοντά μετά από ασίστ του Τζιούμπα. Η φάση ξεκίνησε από λάθος πάσα του Πάρντο

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-92' ΓΚΟΛ, 0-5 με τον Τσερίσεβ από κοντά.

-ΤΕΛΟΣ

ΚΥΠΡΟΣ: Παναγή (40' Πάρντο), Μερκής, Λαΐφης, Κούσουλος, Ιωάννου Ν., Χάμπος, Ιωάννου Μ., Αρτυματάς, Σπόλιαριτς (80' Παπουλής), Κωστή, Ζαχαρίου (36' Μαργκάσα)

ΡΩΣΙΑ: Γκιγιέρμε, Πετρόβ (38' Καραβάεβ), Σεμένοβ, Τζικία, Κουντριάσοφ, Αχμέτοφ (61' Κουζάεφ), Γκολοβίν, Οζντόεβ, Ιόνοβ (78' Μπακάεβ), Τσερίσεβ, Τζιούμπα

Κίτρινες: - / Καραβάεβ

Κόκκινες: Λαΐφης