Κύπρος - Ελλάδα: Τρίποντο... με Τζιωνή στο ντεμπούτο του Τιμούρ! (φώτος)

H Eθνική μας ομάδα νίκησε με 1-0 την Ελλάδα στο "ΑΕΚ Αρένα", στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Nations League, στο ντεμπούτο του Τιμούρ Κετσπάγια. Ο Μαρίνος Τζιωνής το γκολ στο 18΄ μετά από τρομερή κάθετη μεταβίβαση του Κάστανου. Πρώτη νίκη για την Εθνική μας στον όμιλο. Πρώτες βαθμολογικές απώλειες για την Ελλάδα με Πογέτ, πρώτο γκολ που δέχεται στο Nations League. Στην τελευταία - 6η- αγωνιστική η Κύπρος πάει στο Κόσοβο και πρέπει να πάρει καλύτερο αποτέλεσμα από τη Βόρειο Ιρλανδία που θα παίξει στην Ελλάδα, ώστε να αποφύγουμε την τελευταία θέση του ομίλου που οδηγεί σε μπαράζ παραμονής στην Γ΄ Κατηγορία. Δεδομένα με νίκη δεν θα τερματίσουμε στην 4η θέση. Το kerkida.net θα συνοδεύσει την αποστολή της Εθνικής μας στο Κόσοβο. Την προσεχή Τρίτη στις 21:45 το ματς.

Η Ελλάδα ξεκίνησε καλύτερα στα πρώτα 15 λεπτά, είχαμε ένα εκρηκτικό 7λεπτο στη συνέχεια με γκολ και δύο μεγάλες ευκαιρίες, στη συνέχεια κάναμε σωστή διαχείριση μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Έπεσε ο ρυθμός στην επανάληψη, πιο επικίνδυνη η Ελλάδα, μας έβαλε αρκετή πίεση στο τελευταίο 15λεπτο, αλλά αντέξαμε και κερδίσαμε. Κορυφαίος στο πρώτο ημίχρονο ο Κάστανος, πολύ καλή εμφάνιση από τον Παναγή, εξαιρετικός στο ντεμπούτο του ο Ρομπέρζ. Πολύ καλός ο Πιέρος, ο Χάμπος, γενικότερα τα έδωσαν όλα -όλοι- οι διεθνείς μας και μπράβο τους. Ντεμπούτο ως αλλαγή ο Χαράλαμπος Χαραλάμπους.

**Η Ελλάδα έχει 12 βαθμούς, το Κόσοβο 6β, η Βόρειος Ιρλανδία 5β και η Κύπρος ουραγός με επίσης 5β.

Αποκτήστε το μπόνους καλωσορίσματος σας μέχρι €300

-Συγκίνηση κατά τη διάρκεια της ανάκρουσης του Εθνικού Ύμνου- ΕΔΩ βίντεο

Έναρξη...

enter " "

4΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα- Ο Δουβίκας από κοντά έστειλε τη μπάλα άουτ με κεφαλιά. Προηγήθηκε σέντρα του Τσιμίκα και κεφαλιά-πάσα του Πέλκα στο δεύτερο δοκάρι

6΄ Φάουλ σε καλό σημείο για την Ελλάδα

-Ο  Μπακασέτας ανέλαβε την εκτέλεση, άουτ η μπάλα

8΄  Κίτρινη στον Σιώπη για φάουλ, ήταν στο όριο, χάνει το επόμενο ματς

10΄ Σαφώς καλύτερη η Ελλάδα, δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα η Εθνική μας και σε... παθητικό ρόλο

12΄ Από δύσκολη γωνία πήγε να απειλήσει ο Μπακασέτας, ο Παναγή σε κόρνερ

16΄ Δυνατό σουτ του Μπακασέτα, άουτ η μπάλα

17΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική μας! Ο Πιέρος βρήκε τον Λοϊζου, με τον άσο της Ομόνοιας να πλασάρει άστοχα από κοντά!

18΄ ΓΚΟΛ/Ο Τζιωνής! Εξαιρετική κάθετη του Κάστανου στον Τζιωνή, ο οποίος απέναντι στο Βλαχοδήμο βρήκε στόχο για το 1-0! Άψογο πλασέ του Τζιωνή, πρώτο γκολ που δέχεται η Ελλάδα στο Nations League

enter " "

20΄ Σωτήρια επέμβαση του Παναγή! Μόνος ο Πέλκας, ο κίπερ της Εθνικής μας του είπε ΟΧΙ στο τελείωμά του

24΄ Νέα εξαιρετική κάθετη μεταβίβαση του Κάστανου, ο Πιέρος μόνος απέναντι από το Βλαχοδήμο έκανε το πλασέ, έδιωξε σε κόρνερ ο κίπερ της Ελλάδας

25΄ Καλύτερη η Ελλάδα τα πρώτα 15 λεπτά, ανέβηκε στη συνέχεια η Εθνική μας, με γκολ και 2 μεγάλες ευκαιρίες

30΄ Στο 70% η κατοχή μπάλας για την Ελλάδα

36΄ Σουτ του Μπακασέτα εκτός περιοχής, εύκολα ο Παναγή, αφού πρώτα κόντραρε σε αμυντικό η μπάλα

42΄ Πέσιμο του Κατελάρη στην περιοχή της Ελλάδας, υπάρχει μία επαφή με τον Τσιμίκα, αλλά σωστά δεν σφύριξε πέναλτι ο ρεφ

43΄ Καλή στιγμή για την Ελλάδα με Πέλκα, δεν έβαλε δύσκολα στον Παναγή

45΄ Κεφαλιά του Πιέρου, εκτός στόχου η μπάλα

+2 λεπτά

45+2 Λήξη ημιχρόνου, 1-0 μπροστά η Εθνική μας. Τα στατιστικά με το μέρος της Ελλάδας, αλλά η Κύπρος έχει την... ουσία

enter " "

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

46΄ Μπουχαλάκης και Φούντας εντός, Σιώπης και Δουβίκας εκτός

46΄ Σκόραρε η Εθνική μας αλλά ως μη γενόμενη η φάση, καθώς ο Κάστανος έστρωσε τη μπάλα με το χέρι

49΄ Ωραία ατομική ενέργεια από τον Κάστανο, έκανε το σουτ, ο Μαυροπάνος άναψε... κόκκινο στην πορεία της μπάλας

50΄ Ζήτησε πέναλτι για χέρι του Μαυροπάνου η Εθνική μας, σωστά δεν σφύριξε ο ρεφ

55΄ Παραμένει το 1-0, ισορροπημένο παιχνίδι στην επανάληψη

58΄ Αναγκαστική αλλαγή για την Ελλάδα- Έξω ο Μπακασέτας, μέσα ο Ιωαννίδης ο οποίος κάνει ντεμπούτο

58΄ Ο Χαραλάμπους στην 1η του συμμετοχή με το εθνόσημο στο στήθος, στη θέση του Λοϊζου- Πρώτη αλλαγή ο Τιμούρ

63΄ Πριν εκτελέσει ο Φούντας, ο Ρομπέρζ έδιωξε σε κόρνερ

63΄ Δυνατό σουτ ο Φούντας, ο Παναγή σωτήρια επέμβαση με τη μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι

64΄ Ο Καρώ στη θέση του Τζιωνή, με πεντάδα πλέον στην άμυνα η Εθνική μας

70΄ Στο 64% η κατοχή μπάλας για την Ελλάδα

72΄ Μεγάλη απόκρουση του Παναγή σε τελείωμα του Ιωαννίδη, μετά από λάθος γύρισμα του Κάστανου

76΄ Τριπλή αλλαγή για την Εθνική μας. Κάστανος, Πιέρος και Ιωάννου εκτός, Γκόγκιτς, Κακουλλής και Αντωνιάδης εντός

77' Χατζηγιοβάνης και Αλεξανδρόπουλος μέσα. Έξω οι Κουρμπέλης και Πέλκας