Κόσοβο - Κύπρος: Κατώτερη των προσδοκιών, βαριά ήττα και... μπαράζ - παραμονής (Φώτος)

Κατώτερη των προσδοκιών η Εθνική μας ομάδα, γνώρισε βαριά ήττα στο Κόσοβο και θα παίξει σε αγώνες μπαράζ για την παραμονή της στην Γ’ κατηγορία του Nations League. Μετά τη νίκη κόντρα στην Ελλάδα, η Κύπρος ήθελε εκ νέου θετικό αποτέλεσμα αλλά γνώρισε την συντριβή απ’ το Κόσοβο, χάνοντας με 5-1. Αποτέλεσμα… καταδικαστικό αφού τερματίσαμε στην τελευταία θέση του ομίλου μας.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν στο 22’ με τον Muslija και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους πέτυχαν το 2-0 με τον Rrudhani. Στο 47’ ο Rashani έκανε το 3-0 και… κλείδωσε τη νίκη και ο Muriqi με άλλα δύο γκολ (52’ και 84’) έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο Κόσοβο.  Η Εθνική μας μείωσε προσωρινά σε 4-1 με τον Ρομπέρζ στο 81’.

Αποκτήστε το μπόνους καλωσορίσματος σας μέχρι €300

η6τ45η5

-1' Μεγάλη ευκαιρία για την Κύπρο! Ωραίο γύρισμα του Ιωάννου από αριστερά, ο Λοΐζου έκανε το πλασέ στην κίνηση αλλά ο Ujkani απέκρουσε δύσκολα!

-7' Κρατάει περισσότερο μπάλα το Κόσοβο στα πρώτα λεπτά, χωρίς ωστόσο να έχει κάποια τελική προσπάθεια.

-9' Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, ο Zeneli από κοντά πλάσαρε έξω.

-13' Κεφαλιά του Muriqi, έξω η μπάλα.

-15' Κι άλλη τελική για το Κόσοβο, ο Muslija το πλασαριστό σουτ λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή, έξω η μπάλα.

-Στο άλλο ματς του ομίλου μας, η Ελλάδα σκόραρε απέναντι στην Β. Ιρλανδία και αν μείνει αυτό το αποτέλεσμα, μας... κάνει και το Χ στο παιχνίδι που είναι σε εξέλιξη...

-20' Δυσκολίες στο κράτημα μπάλας στο πρώτο εικοσάλεπτο για την Εθνική μας.

-Στο άλλο ματς του ομίλους, ισοφάρισε η Β. Ιρλανδία την Ελλάδα και... επιστρέφουμε στα ίδια δεδομένα.

-22' ΓΚΟΛ για το Κόσοβο, με υπέροχο πλασέ του Muslija από αριστερά εντός περιοχής μετά από διώξιμο του Κατελάρη. Οι διεθνείς μας διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ λίγο πριν την εκτέλεση απ' τον σκόρερ, αφού όταν ο Κατελάρης έδιωξε με το κεφάλι, δέχθηκε σπρώξιμο και θα έπρεπε να υποδειχθεί φάουλ. Ούτε το VAR παρενέβη και το γκολ μέτρησε κανονικά...

τεβτεβωεφω

-30' Σέντρα του Zeneli, κεφαλιά του Muriqi, σταθερά ο Παναγή.

-32' Ωραία αντεπίθεση για την Εθνική μας, ο Κάστανος στην κάθετη, ο Λοΐζου κοντρόλαρε και έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε.

-37' Φάση διαρκείας στην περιοχή της Εθνικής μας, αρχικά ο Κατελάρης με το κεφάλι και στην συνέχεια ο Παναγή με δύσκολη επέμβαση είπαν "όχι" στον Rashani.

-41' Κεφαλιά του Muriqi, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Παναγή!

-43' Κίτρινη ο Αρτυματάς.

-45+1' ΓΚΟΛ για το Κόσοβο. Σκόρερ ο Rrudhani ο οποίος πήρε την μπάλα από αριστερά στην μεσαία γραμμή, έκανε την κατά μέτωπο επίθεση, έπαιξε το ένα - δύο με τον Muriqi και αφού ντρίμπλαρε τον Κατελάρη, πλάσαρε εύστοχα τον Παναγή για το 2-0.

-46'Διπλή αλλαγή για την Εθνική μας. Χριστοφή και Χαραλάμπους μέσα, Λοΐζου και Κυριάκου έξω.

-47' ΓΚΟΛ για το Κόσοβο. Με το... καλημέρα στο β' μέρος, οι γηπεδούχοι σκόραραν ξανά. Δυνατό σουτ του Muriqi, ο Παναγή στην επέμβαση, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά ο Rashani πλάσαρε εύστοχα σε κενή εστία για το 3-0.

-48' Αδύναμο το σουτ του Κάστανου, στα χέρια του Ujkani.

-52' ΓΚΟΛ για το Κόσοβο. Κάθετη του Muslija, πλασέ του Muriqi και 4-0 για τους γηπεδούχους...

-57' Πλασέ του Rashani, ελάχιστα έξω η μπάλα.

-57' Δείχνει παραδομένη η Εθνική μας, κάνουν ότι θέλουν οι αντίπαλοι...

-58' Απειλεί ξανά ο Muriqi με το κεφάλι, έξω η μπάλα.

-59' Διπλή αλλαγή για την Κύπρο. Κάστανος και Τζιωνής έξω, Γκόγκιτς και Παπουλής μέσα.

-64' Διπλή αλλαγή για το Κόσοβο. Dresevic και Bytyqi μέσα, Rrahmani και Rashani έξω.

-65' Καμία αντίδραση από τους διεθνείς μας, τυπικής διαδικασίας τα τελευταία λεπτά...

-72' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές η Εθνική μας. Κακουλλής αντί Πιέρου.

-73' Ωραίο τελείωμα του Muslija, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Παναγή.

-81' ΓΚΟΛ για την Εθνική μας με τον Ρομπέρζ. Ο Παπουλής εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Ρομπέρζ με υπέροχο βολέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, μειώνοντας σε 4-1.

-81' Αλλαγή για το Κόσοβο. Rashica αντί Zeneli.

-84' ΓΚΟΛ για το Κόσοβο. Άμεση... απάντηση, σέντρα ο Rashica, κεφαλιά ο Muriqi και 5-1...

-Τέλος αγώνα, βαριά ήττα και υποβιβασμός για την Εθνική μας.

ΚΟΣΟΒΟUjkani, Hadergjonaj, Fazliji, Rrahmani (64'Dresevic), Rrudhani, Μ. Kryeziu, Muslija, Celina, Zeneli (84'Rashica), Rashani (64'Bytyqi), Muriqi.

Στον πάγκο: Muric (GK), Bekaj (GK), Aliti, Η. Kryeziu, Rashica, Emërllahu, Dellova, Krasniqi, Loshaj, Dresevic, Domgjoni, Bytyqi.

ΚΥΠΡΟΣ: Παναγή, Κατελάρης, Ρομπέρζ, Ανδρέου, Ιωάννου, Αρτυματάς, Κυριάκου (46'Χαραλάμπους), Κάστανος (59'Γκόγκιτς), Λοϊζου (46'Χριστοφή), Πιέρος (72'Κακουλλής), Τζιωνής (59'Παπουλής).

Στον πάγκο: Δημητρίου, Τούμπας, Καρώ, Αντωνιάδης, Γκόγκιτς, Εφραίμ, Χριστοφή, Χαραλάμπους, Παναγιώτου, Παπουλής, Κορρέα, Κακουλλής.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Kryeziu / Αρτυματάς.

Referee: Kristo Tohver EST
Assistant referees: Silver Koiv EST, Sten Klaasen EST
Fourth official: Juri Frischer EST
Video Assistant Referee: Gianluca Aureliano ITA