Σκωτία - Κύπρος: Τριάρα και... ξεκίνημα με το αριστερό (Φώτος)

Ξεκίνημα με ήττα για την Εθνική μας, στα προκριματικά του EURO 2024. Το απόγευμα του Σαββάτου (25/03) η Κύπρος αντιμετώπισε εκτός έδρας την Σκωτία, στην πρεμιέρα των προκριματικών και ηττήθηκε με 3-0. Καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα οι γηπεδούχοι, προηγήθηκαν νωρίς με τον McGinn (21') και διαχειρίστηκαν το υπέρ τους αποτέλεσμα. Στα τελευταία λεπτά, όταν η Εθνική μας ρίσκαρε και… φόρτωσε παίκτες στην μεσοεπιθετική γραμμή, οι Σκωτσέζοι πέτυχαν άλλα δύο γκολ με τον McTominay (87', 90+3')  και διαμόρφωσαν το τελικό 3-0. Χωρίς να... πιάσει κάποια σπουδαία απόδοση, η Σκωτία κυριάρχησε χάρις στην ατομική ποιότητα των παικτών της. Εξαιρετικός ο Robertson που είχε δύο ασίστ.

νβυτρ5γβω

-5' Την κατοχή η Σκωτία στα πρώτα λεπτά, χωρίς να μπορέσει να φτιάξει κάποια τελική προσπάθεια.

-10' Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Αμύνεται καλά η Εθνική μας, δεν έχει επιτρέψει στους γηπεδούχους να απειλήσουν, ωστόσο δυσκολευόμαστε πολύ στο κράτημα μπάλας.

-13' Πρώτη τελική στο ματς. Ατομική προσπάθεια του Hickey και σουτ από πλάγια - δεξιά εντός περιοχής, σε κόρνερ ο Δημητρίου.

-14' Πρώτη κίτρινη στο ματς, ο Armstrong για φάουλ στον Κάστανο. Διαμαρτυρίες για κόκκινη απ' τους διεθνείς μας, αφού το φάουλ ήταν πολύ δυνατό, με τις "τάπες" του παπουτσιού του. Δεν αλλάζει την αρχική του απόφαση ο ρεφ.

fg35r

-17' Μακρινό σουτ του Κάστανου, σταθερά o Gunn.

-21' ΓΚΟΛ για την Σκωτία με τον McGinn. Παράλληλο γύρισμα του Robertson από αριστερά, ο Γκόγκιτς έβαλε την κόντρα, η μπάλα έφτασε στον McGinn ο οποίος από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το 1-0. Ελέγχεται το γκολ για πιθανό οφσάιντ στον Robertson.

-Μετράει κανονικά το γκολ. Προβάδισμα για τους Σκωτσέζους.

-Δείτε την φωτογραφία που στάλθηκε απ' το VAR.

υηρβ

-27' Μακρινό σουτ του Πίττα, λίγο έξω.

-32' Κίτρινη στον Κάστανο για "θέατρο".

-38' Στο 66%-34% η κατοχή για την Σκωτία.

-43' Δυνατό σουτ του Adams, με τις γροθιές σε κόρνερ ο Δημητρίου.

-45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-46' Πρώτη αλλαγή για την Εθνική μας. Ν. Σπόλιαριτς αντί Κούσουλου.

-Πήγε πίσω στην τριάδα της άμυνας ο Λαΐφης (αριστερό στοπερ) και ο Σπόλιαριτς αγωνίζεται στον άξονα της μεσαίας γραμμής.

-53' Κίτρινη ο Ιωάννου για φάουλ στον Hickey.

-57' Αναγκαστική αλλαγή για την Σκωτία. Dykes αντί του Adams.

-60' Χαμηλό το τέμπο, αργός ο ρυθμός στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου μέρους.

-65' Πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη. Ο Robertson από αριστερά εντός περιοχής έκανε το γύρισμα στην μικρή περιοχή, δεν πρόλαβε κανένας συμπαίκτης του.

-67' Από δύο αλλαγές για κάθε ομάδα. Κακουλλής αντί Πίττα και Χαραλάμπους αντί Κυριάκου για την Κύπρο, Christie και McTominay μέσα, Jack και Armstrong έξω για την Σκωτία.

-68' Φάση διαρκείας στην περιοχή της Εθνικής μας, πλασέ του Dykes, σωτήριο τάκλιν ο Ρομπέρζ.

-72' Ωραία αντεπίθεση η Εθνική μας, ο Ιωάννου έφυγε με ταχύτητα από αριστερά και προσπάθησε να περάσει στον Κακουλλή, έκοψε την τελευταία στιγμή ο Tierney.

-74' Κίτρινη ο Porteous για φάουλ στον Αρτυματά.

-78' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές της η Εθνική μας. Τζιωνής και Λοΐζου μέσα, Κάστανος και Γκόγκιτς έξω. Βάζει δύο επιθετικογενείς παίκτες ο Τιμούρ, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης.

-79' Αλλαγή για την Σκωτία. Patterson αντί Hickey.

-85' Καλή στιγμή για την Εθνική μας. Ιωάννου και Χαραλάμπους συνεργάστηκαν ωραία, δυνατό σουτ του Κακουλλή, έπεσε και μπλόκαρε σταθερά ο Gunn.

-87' ΓΚΟΛ για την Σκωτία. Λάθος του Ιωάννου από αριστερά, έκλεψε ο Christie και έκανε την σέντρα, ο Dykes κατέβασε με το κεφάλι και ο McTominay πλάσαρε εύστοχα από κοντά για το 2-0.

-88' Κοντά και σε τρίτο γκολ οι Σκωτσέζοι. Ψηλά έξω το σουτ του Robertson από αριστερά εντός περιοχής.

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+3' ΓΚΟΛ για την Σκωτία. Ξανά ο McTominay, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Robertson και από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το 3-0.

-90+5' ΚΟΚΚΙΝΗ ο Νικόλας Ιωάννου. Έδιωξε μακριά την μπάλα μετά από σφύριγμα του ρεφ, τον τιμώρησε με δεύτερη κίτρινη.

ΣΚΩΤΙΑ: Gunn, Robertson, Hanley, Tierney, J. McGinn, McGregor, Adams (57'Dykes), Porteous, Armstrong (67'McTominay), Jack(67'Christie), Hickey (79'Patterson).

Στον πάγκο οι: Kelly, Clark, Patterson, McTominay, Dykes, Christie, Hyam, Gilmour, Cooper, Ferguson, Brown, McLean

ΚΥΠΡΟΣ: Δημητρίου, Κούσουλος (46'Ν.Σπόλιαριτς), Γκόγκιτς (78'Λοΐζου), Ρομπέρζ, Αντωνίου, Ν. Ιωάννου, Αρτυματάς, Λαΐφης, Χ. Κυριάκου (67'Χαραλάμπους), Κάστανος(78'Τζιωνής), Πίττας (67'Κακουλλής).

Στον πάγκο οι: Παναγή, Α. Σπόλιαριτς, Καρώ, Αντωνιάδης, Χαραλάμπους, Εφραίμ, Μ. Ιωάννου, Χριστοφή, Κακουλλής, Ν. Σπόλιαριτς, Λοΐζου, Τζιωνής.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Armstrong, Porteous / Κάστανος, Ιωάννου.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Ιωάννου (2η κίτρινη)

Referee: Duje Strukan CRO
Assistant referees: Bojan Zobenica CRO, Alen Jakšić CRO