Τιμές στην Εθνική του 1997 (φώτος)

Τιμήθηκε από την ΚΟΠ η Εθνική Ανδρών του 1997 που με προπονητή τον Σταύρο Παπαδόπουλο έφερε ισοπαλία 1-1 με την Ρωσία, στο Δημοτικό Στάδιο Παραλιμνίου στις 29 Μαρτίου 1997.

Ο αγώνας αφορούσε την προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 1998 και το γκολ για την Εθνική μας πέτυχε ο Σίνισα Γκόγκιτς στο 30ο λεπτό. Οι Ρώσοι ισοφάρισαν ένα λεπτό αργότερα με τον Simutenkov.

Σε αυτό τον αγώνα ο προπονητής της Εθνικής ομάδας  Σταύρος Παπαδόπουλος χρησιμοποίησε  την ακόλουθη σύνθεση:

Άντρο Πετρίδη, Γιώργο Θεοδότου, Πάμπο Πίττα, Σώζο Ανδρέου, Άγγελο Μισό, Νεόφυτο Λάρκου, Νίκ Παπαβασιλείου, Κώστα Μαλέκκο (86΄Βάσο Μελαναρκίτης), Γιάννο Ιωάννου (77΄Γιώτη Εγκωμίτη), Νίκο Τιμοθέου, Σίνισα Γκόγκιτς (84΄Γιάννος Οκκάς).

Στην αποστολή ήταν επίσης οι Μιχάλης Χριστοφή, Λούκας Χατζηλούκα, Χάρης Χαραλάμπους και Μάριος Πασιαλής.