"ΑΝΤΙΟ" με βαριά ήττα, από έναν ΑΝΩΤΕΡΟ αντίπαλο (Φώτος)

Με ήττα από ένα σαφώς ανώτερο αντίπαλο, αποχαιρέτησε την προκριματική φάση για το Euro 2020 η Κύπρος. Η Εθνική μας ομάδα αντιμετώπισε εκτός έδρας το Βέλγιο το βράδυ της Τρίτης (19/11) στο φινάλε των προκριματικών και γνώρισε την βαριά ήττα με 6-1. Η ομάδα μας ήταν αυτή που... άνοιξε το σκορ με ωραίο γκολ του Νικόλα Ιωάννου στο 14', με το Βέλγιο να αντιδρά και να φτάνει στη νίκη με γκολ των Μπεντέκε (2), Ντε Μπρούινε (2), Καράσκο και αυτογκόλ του Κύπρου Χριστοφόρου. Με την ολοκλήρωση των προκριματικών, η Εθνική μας μάζεψε συνολικά 10 βαθμούς.

βητρβρβν

-2' Επικίνδυνα ο Μπεντέκε εντός περιοχής, έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ ο Μερκής.

-6' Κρατά μπάλα το Βέλγιο, χωρίς κάποια τελική μέχρι στιγμής.

-10' "Αγγίζει" το γκολ το Βέλγιο. Κάθετη του Ντε Μπρούινε στον Τ. Αζάρ από δεξιά, αυτός έκανε το παράλληλο γύρισμα με τον Βανάκεν να πλασάρει άστοχα από την μικρή περιοχή.

-14' ΓΚΟΛ για την Κύπρο με τον Νικόλα Ιωάννου! Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του ακραίου αμυντικού της ομάδας μας και αριστερό διαγώνιο σουτ, για το 0-1!

-16' ΓΚΟΛ για το Βέλγιο με τον Μπεντέκε. Ο Καράσκο γύρισε από αριστερά και ο Μπεντέκε έστειλε την μπάλα στα δίκτυα σε κενή εστία, ωστόσο οι διεθνείς μας διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του σκόρερ στο ξεκίνημα της φάσης. Από τα ριπλέι φάνηκε ότι στην κίνηση που έκανε ο Μπεντέκε προς την μπάλα πέφτοντας, την χτύπησε με το χέρι στέλνοντας την στον Καράσκο.

-18' Δυνατό σουτ του Ε. Αζάρ, διώχνει ο Μιχαήλ.

-20' Κίτρινη στον Μερκή. Πρώτη στο ματς.

-26' Καλή στιγμή για την Κύπρο. Κωστή και Χάμπος συνεργάστηκαν ωραία, ο τελευταίος έστρωσε προς τα πίσω στον Σπόλιαριτς που έκανε το σουτ, αλλά ο Μινιολέ έδιωξε σε κόρνερ.

-30' Με πλάτη ο Μπεντέκε εντός περιοχής, γύρισε και έκανε το σουτ αλλά ο Μιχαήλ έδιωξε. Στην επαναφορά ο Καράσκο ήταν σε θέση οφσάιντ.

-36' ΓΚΟΛ για το Βέλγιο με τον Ντε Μπρούινε. Το σουτ του άσου της Σίτι ήταν αδύναμο, ο Μιχαήλ έδειχνε να ελέγχει την πορεία της μπάλας αλλά του έφυγε μέσα από τα χέρια, καταλήγοντας στα δίκτυα για το 2-1.

-37' Αντεπίθεση για το Βέλγιο, σουτ του Ε. Αζάρ, διώχνει ο Μιχαήλ.

-41' ΓΚΟΛ για το Βέλγιο, ξανά με τον Ντε Μπρούινε. Γύρισμα από αριστερό, κοντρόλ και συρτό σουτ του Ντε Μπρούινε, η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Ιωάννου και κατέληξε στην αριστερή γωνία του Μιχαήλ για το 3-1.

-44' ΓΚΟΛ για το Βέλγιο. Σέντρα του Ε. Αζάρ από δεξιά και ο Καράσκο με πλασέ στην κίνηση με το αριστερό... έγραψε το 4-1.

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-50' ΔΟΚΑΡΙ για το Βέλγιο. Σουτ του Ντε Μπρούινε, έδιωξε ασταθώς ο Μιχαήλ και στην επαναφορά ο Καράσκο σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι.

-51' ΓΚΟΛ για το Βέλγιο. Γύρισμα από δεξιά του Αζάρ, ο Κύπρος Χριστοφόρου στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας μας για το 5-1.

-59' Σουτ του Καράσκο από αριστερά εντός περιοχής, άστοχο.

-60' Σε παθητικό ρόλο η Εθνική μας, δεν μπορεί να κρατήσει καθόλου μπάλα.

-64' Πρώτη αλλαγή στο ματς. Βερσχάρεν αντί Ε. Αζάρ.

-66' Πρώτη αλλαγή για την Κύπρο. Κούσουλος αντί Ιωάννου.

-68' ΓΚΟΛ για το Βέλγιο. Αντεπίθεση για το Βέλγιο, ασίστ του Ντε Μπρούινε, πλασέ του Μπεντέκε για το 6-1.

-68' Αλλαγή για το Βέλγιο. Πρατ αντί Ντε Μπρούινε.

-73' Μερκής και Μιχαήλ δεν συνεννοήθηκαν σωστά, ο Μπεντέκε επωφελήθηκε και ήταν έτοιμος να πλασάρει σε κενή εστία ωστόσο ο Κύπρος με σωτήριο τάκλιν έδιωξε.

-76' Μακρινό σουτ του Μπεντέκε, μαζεύει ο Μιχαήλ.

-79' Από μία αλλαγή για τις δύο ομάδες. Εφραίμ αντί Σπόλιαριτς για την Κύπρο, Οριγκί αντί Μπεντέκε για το Βέλγιο.

-81' Τρίτη αλλαγή για την Κύπρο. Παπουλής αντί Κωστή.

-84' Καλή στιγμή για την Κύπρο. Σέντρα του Παπουλή από αριστερά, σουτ στη κίνηση του Χάμπου, η μπάλα λίγο έξω.

ΒΕΛΓΙΟ: Μινιολέ, Άλντερβαϊρελντ, Ντεναγιέρ, Κομπό, Τίλεμανς, Βανάκεν, Καράσκο, Τ.Αζάρ, Ε.Αζάρ (64'Βερσχάρεν), Ντε Μπρούινε (68'Πρατ), Μπεντέκε (79'Οριγκί).

Στον πάγκο:  Κουρτουά, Σελς, Μεσέλ, Ντεντόνκερ, Βίτσελ, Λουκακού, Μέρτενς, Οριζί, Πρατ, Καστάνιε, Βερσχάρεν, Μπατσουαγί

ΚΥΠΡΟΣ: Μιχαήλ, Ν. Ιωάννου (66'Κούσουλος), Μερκής, Χάμπος, Πιέρος, Γουήλερ, Σπόλιαριτς (79'Εφραίμ), Κωστή (81'Παπουλής), Αρτυματάς, Χριστοφόρου, Κάστανος.

Στον πάγκο: Πάρντο, Κίσσας, Θεοδώρου, Πίττας, Δημητρίου, Εφραίμ, Ζαχαρίου, Αβραάμ, Κούσουλος, Παπουλής, Μ. Ιωάννου, Οικονομίδης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: - Μερκής.

Referee: Jørgen Burchardt (DEN)
Assistant referees: Jesper Dahl (DEN), Niels Hoeg (DEN)
Fourth official: Peter Kjaesgaard (DEN)