Βαριά ΗΤΤΑ από την Ολλανδία (φώτος/βίντεο)

Τη βαριά εντός έδρας ήττα με 7-0 δέχθηκε η Εθνική Ελπίδων από την Ολλανδία για την προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U21 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου.

Η Κύπρος με την ήττα της παρέμεινε στην 5η και πρότελευταία θέση με 7 βαθμούς.

Τα γκολ των Ολλανδών πέτυχαν οι Γκράβενμπερχ (22’),  Έκελενκαμπ (50’, 63’), Σίερχαους (51' , 75’ και 90’ με πέναλτι)

Απομένουν άλλα δύο παιχνίδια για την Εθνική μας εκτός έδρας. 15 Νοεμβρίου με Πορτογαλία και 18 Νοεμβρίου με Γιβραλτάρ.

1' Έναρξη αναμέτρησης...

5’ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης…

6’ Πρώτη τελική στο παιχνίδι για τους Ολλανδούς. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από αριστερά ο Ζίρκζε έπιασε την κεφαλιά, ωστόσο, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Παρασκευά.

7’ Νέο κόρνερ κερδίζουν οι Ολλανδοί ωστόσο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

10’ Πιο επιθετικοί οι Ολλανδοί ωστόσο η Εθνική μας είναι πολύ καλά οργανωμένη αμυντικά.

11’  Κίτρινη κάρτα στον Ζέφουικ.

18’ Οι Ολλανδοί αυξάνουν την πίεσή του. Βγάζοντας πολλούς ποδοσφαιριστές στην επίθεση ψάχνουν το γκολ.

22' ΓΚΟΛ 0-1 η Ολλανδία. Μετά από ωραία επιθετική προσπάθεια ο Γκράβενμπερχ βρέθηκε εκτός περιοχής και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

30' Έπεσε ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά αλλά συνεχίζουν να έχουν το έλεγχο οι Ολλανδοί.

31' Καλή στιγμή για την Εθνική μας με τον Μάμα με γυριστό σουτ. Η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

32' Αλλαγή για την Εθνική μας. Εξω ο Κωνσταντίνου. Μέσα ο Παρούτης.

36' Ευκαιρία για τους Ολλανδούς σε κεφαλιά του Σίερχαους.

37’ Κοντά στην ισοφάριση μας. Ο Παρούτης έπιασε το διαγώνιο σουτ όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

42’ Ισορρόπησε το ματς η Εθνική μας στα τελευταία λεπτά.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου...

50' ΓΚΟΛ 0-2 η Ολλανδία. Σκόρερ ο Έκελενκαμπ. Μετά από ασταθή απρόκρουση ο Ζίρκζε, έδωσε έτοιμο γκολ στον Έκελενκαμπ.

51' ΓΚΟΛ 0-3 η Ολλανδία. Σκόρερ ο Σίερχαους με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή. Ασίστ πάλι από τον Ζίρκζε.

53' Μετά από δύο αδράνειες η Εθνική μας δέχθηκε δύο γκολ σ' ένα λεπτό.

57’ Το κακό ξεκίνημα της Εθνικής με τα δύο απανωτά γκολ επηρέασαν τους διεθνείς μας.

63' ΓΚΟΛ 0-4 η Ολλανδία. Μετά από σέντρα από αριστερά του  Κάντιογλου, ο Ζίρκζε κατέβασε στον Έκελενκαμπ που με δυνατό σουτ νίκησε για τέταρτη φορά τον Παρασκευά.

65' Πρώτο κόρνερ για την Εθνική μας στο μας.

71’ Μετά το τέταρτο γκολ των Ολλανδών το ματς πήρε το δρόμο του. Οι Ολλανδοί κάνουν εύκολη διαχείριση με κατοχή και ψάχνουν ρήγματα για περισσότερα γκολ.

75' ΓΚΟΛ 0-5 οι Ολλανδοί. Σκόρερ ο Σίερχαους με δυνατό σουτ. Αυτό ήταν δεύτερο του γκολ στο παιχνίδι.

77' Δυνατό σουτ του Κατσαντώνη η μπάλα λίγο έξω.

82' ΓΚΟΛ 0-6 η Ολλανδια. Σκόρερ αυτή την φορά ο Μποαντού. Ξέφυγε από το προσωπικό του μαρκάρισμα και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

84' Η Εθνική μας κέρδισε φάουλ σε καλή θέση αλλά πέρασε ανεκμετάλλευτο.

89' Πέναλτι κερδίζουν οι Ολλανδοί.

90' ΓΚΟΛ 0-7 η Ολλανδία. Ο Σίερχαους ευστοχεί και πετυχαίνει χατ-τρικ.

91' Δοκάρι η Ολλανδία με σουτ του Μποαντού.

Τέλος αναμέτρησης...

ΚΥΠΡΟΣ: Παρασκευάς, Ανδρέου, Κορέα, Κατσαντώνης, Ρόουλς, Σωτηρίου, Κων/νου, Περατικός, Παναγιώτου, Μάμας, Πηλέας.

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Ηλία, Αντωνίου, Γερολέμου, Αναστασίου, Παρούτης, Σατσιάς, Λουκά, Χαραλάμπους.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Σέρπεν, Ζεφούικ, Σουρς, Μπότμαν, Μπάκερ, Αρούι, Έκελενκαμπ, Γκράβενμπερχ, Σίερχαους, Ζίρκζε, Κάντιογλου

Στον πάγκο: Νίουις, Σεντέλαρ, Φλοράνους, Χόγκμα, Ρέις, Μποάντου, Λανγκ