Αγκαλιά με τον τίτλο το Πανεπιστήμιο Κύπρου

Τεράστια ανατροπή πέτυχε η ομάδα του Πανεπιστημίου Κύπρου στον αγώνα ντέρμπι απέναντι στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ανεβαίνοντας στην κορυφή του πρωταθλήματος μέσα στα πλαίσια του Πανεπιστημιακού πρωταθλήματος βόλεϊ γυναικών αφού κέρδισε τον αντίπαλο του με 3-0 σετ και του πήρε την πρωτιά.

Με γνώμονα το 3-2 σετ του πρώτου αγώνα για το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας οι παίκτριες του Πανεπιστημίου Κύπρου ήξεραν πολύ καλά ότι για να ανατρέψουν τα σε βάρος τους δεδομένα όπως εξελισσόταν το πρωτάθλημα θα έπρεπε να κερδίσουν τον βασικό τους αντίπαλο το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας τουλάχιστο με 2 σετ διαφορά και φρόντισαν να το κάνουν πράξη .

Παίζοντας ιδιαίτερα καλά με τρομερές άμυνες αλλά και επιθετικές αρετές κατάφεραν να κερδίσουν δύσκολα μεν αλλά εμφαντικά το πρώτο και καθοριστικό σετ με 25-20.

Με την ψυχολογία να είναι με το μέρος τους αλλά και με πίστη στις δυνατότητες τους οι παίκτριες του Πανεπιστημίου Κύπρου συνέχισαν σε ψηλούς ρυθμούς κερδίζοντας και το δεύτερο σετ με 25-17 παίρνοντας ένα σαφές προβάδισμα αφού προηγήθηκαν με 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ αναμέναμε να αντιδράσει  το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας αλλά φαινόταν ξεκάθαρα ότι τα κορίτσια του Πανεπιστημίου Λευκωσίας δεν βρίσκονταν στην μέρα τους ενώ από την άλλη αυτές του Πανεπιστημίου Κύπρου πίστεψαν περισσότερο στην ανατροπή του αποτελέσματος του πρώτου γύρου (είχαν χάσει με 2-3 )  που θα τους εκτόξευε στην κορυφή και το κυνήγησαν μέχρι και τον τελευταίο πόντο και πέτυχαν μία πολύ μεγάλη και σπουδαία νίκη η οποία το φέρνει αγκαλιά με τον τίτλο κάτω φυσικά υπό προϋποθέσεις που δεν είναι άλλες από το να μην χάσει στην συνέχεια από τους άλλους διεκδικητές έστω και αν θεωρείτε το μεγάλο φαβορί πιά .

Στο άλλο παιγνίδι, Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο και Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο έπαιξαν για διαφορετικούς στόχους αφού το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο ζητούσε την νίκη για να πλασαριστεί σε καλύτερη θέση στον βαθμολογικό πίνακα ενώ το Ευρωπαϊκό για να πετύχει την πρώτη του νίκη αποδεικνύοντας ότι άδικα βρίσκεται στην τελευταία θέση.

Τελικά το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο έφτασε πρώτο στους δικούς του στόχους αφού ήταν καλύτερο και κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα όποια λάθη έκαναν οι αντίπαλοι του και συνάμα να πετυχαίνει εύκολους πόντους στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και παρά την μεγάλη προσπάθεια των αντιπάλων για να ανατρέψουν την δυναμική που ανέπτυξε το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο κατά την διάρκεια του αγώνα.

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο κατάφερε να κερδίσει με 3-0 σετ (25-22  25-20  25-20 ) ελπίζοντας για καλύτερη βαθμολογική θέση  στην συνέχεια αναλαμβάνοντας καθοριστικό ή και ρυθμιστικό ρόλο για την έκβαση του πρωταθλήματος.