Βόλεϊ Ανδρών: Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας συνεχίζει το… κυνήγι!

Με συνοπτικές διαδικασίες, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ξεμπέρδεψε από τον αγώνα με το
Ευρωπαϊκό, αφού κέρδισε με 0-3 στην κλειστή αίθουσα του Ευρωπαϊκού. Στο πλαίσιο λοιπόν του Πανεπιστημιακού πρωταθλήματος στο βόλεϊ ανδρών, το Πανεπιστήμιο Λευκωσία δεν χρειάστηκε να καταβάλλει πολλές δυνάμεις για να πάρει τη νίκη και ευελπιστεί πλέον να κερδίσει το Πανεπιστήμιο Κύπρου εντός έδρας και να στεφθεί ξανά πρωταθλητής.

Σχετικά με τον αγώνα δεν χρίζει ιδιαίτερης ανάλυσης. Το πρώτο σετ ήταν ένας υγιεινός περίπατος για τους φιλοξενούμενους. Από την αρχή, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας πήρε τα ηνία του αγώνα και δεν κοίταξε πίσω, καταφέρνοντας να πάρει από την αρχή διαφορά και να την μεγαλώνει φθάνοντας στο 11-25. Στο δεύτερο σετ, τα παιδιά του Ευρωπαϊκού έβαλαν κάπως αντίσταση στον αντίπαλο, αλλά και πάλι ήταν αδύνατο να κερδίσουν το σετ (18-25). Το τρίτο και τελευταίο σετ ήταν παρόμοιο με το πρώτο, με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας να τελειώνει εύκολα τη δουλειά (12-25) και να συνεχίζει το… κυνήγι για να πιάσει το Πανεπιστήμιο Κύπρου!

Θυμίζουμε, ότι στον πρώτο αγώνα ανάμεσε σε Πανεπιστήμιο Κύπρου και Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, το Πανεπιστήμιο Κύπρου κέρδισε με 3-1και διατηρεί το πλεονέκτημα.