Βόλεϊ Γυναικών: Ματσάρα και η… μπίλια στο Τεπάκ!

Εντυπωσιακό παιχνίδι έγινε στο Λύκειο Αγίου Αντωνίου στη Λεμεσό, όπου το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο κέρδισε το Frederick με 3-2 (18-25, 29-27, 25-17, 21-25, 15-11).

Ο κόσμος που βρέθηκε στις εξέδρες του Λυκείου το χάρηκε και με το παραπάνω, καθώς παρακολούθησε μια γιορτή του Πανεπιστημιακού αθλητισμού και ένα σπουδαίο ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων.

To Frederick πήρε το πρώτο σετ κάπως εύκολα, ωστόσο το Τεπάκ επέστρεψε και σε μια μάχη που κρίθηκε στο νήμα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο δεύτερο σετ. Με τη ψυχολογία υπέρ του, το κρατικό Πανεπιστήμιο πήρε και το τρίτο σετ παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ. Εκεί όμως που τα πάντα κύλαγαν υπέρ του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου, το Frederick επέστρεψε! Πήρε το τέταρτο σετ και έστειλε τον αγώνα σε 5ο και καθοριστικό. Στο τέλος, όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με το Τεπάκ να παίρνει μια μεγάλη νίκη και να πανηγυρίζεται έξαλλα από τα κορίτσια!

Στο άλλο ματς της ημέρας, εύκολο έργο είχε το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας που κέρδισε με σχετική ευκολία το Ευρωπαϊκό με 3-0 (17-25, 14-25, 12-25). Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας επέβαλε από την αρχή του αγώνα τον δικό του ρυθμό και δεν δυσκολεύθηκε καθόλου να φθάσει προς τη νίκη. Από την άλλη, οι γηπεδούχες έβαλαν αντίσταση μόνο στο πρώτο σετ, ενώ στα άλλα δύο τα πάλεψαν όσο μπορούσαν.